Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_1_2011_11_15-16

ВПЛИВ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ НА БАНКІВСЬКУ СИСТЕМУ УКРАЇНИ
Шабельникова Євгенія
асистент,
Фіногєєва Вероніка
студент,
Донбаський державний технічний університет,
м. Алчевськ
 
ВПЛИВ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ НА БАНКІВСЬКУ СИСТЕМУ УКРАЇНИ
 
Глобальна фінансово-економічна криза стала однією з найважливіших подій в економічному житті всього світу на початку ХХІ ст. Оскільки вартість кризи для національної економіки є досить суттєвою, автори вважають актуальним питання дослідження причин та типів системних банківських криз з метою розробки заходів їх подолання та запобігання їх розповсюдженню, насамперед на українську банківську систему.
Кризові явища, їх сутність, особливості протікання, причини та наслідки досліджували такі науковці як, М.Кондратьєв, К. Маркс, Л. Мізес, з вітчизняних Ю. В. Макогон, О. В. Собкевич, Т. В. Волковинська, І.Мазур та інші.
Світова фінансова криза 2008-го року - це фінансово-економічна криза, що проявився у вересні - жовтні 2008 року у формі дуже сильного погіршення основних економічних показників у більшості розвинених країн, і наступна в кінці того ж року глобальна рецесія.
Попередником фінансової кризи 2008 року був іпотечна криза в США, перші ознаки якого з'явилися в 2006 році у формі зниження числа продажів будинків і на початку 2007 року переросли в кризу високо ризикових іпотечних кредиті. Котирування на фондових ринках різко знизилися протягом 2008 року та на початку 2009 року. У 2008 році криза набула світової характер і поступово почав проявлятися в повсюдне зниження обсягів виробництва, зниження попиту і цін на сировину, зростання безробіття [2].
Виникнення кризи пов'язують з наступними факторами:
- знецінення долара США протягом 2002-2008 років породило зменшення його використання низкою країн в якості резервної валюти;
- загальної циклічністю економічного розвитку;
- перегрівом кредитного ринку і з'явився його наслідком іпотечної кризи;
- високими цінами на сировинні товари (у тому числі на нафту).
На момент настання світової фінансової кризи економіка України була на досить не поганих позиціях. І дійсно, з 2000 р. до третього кварталу 2008 р. економіка країни зростала в середньому на 7,5 % на рік. З іншого боку, через значне збільшення імпорту, сальдо поточного рахунку платіжного балансу залишалося від'ємним з 2006 р. Однак дефіцит рахунку поточних операцій повністю фінансувався за рахунок значних надходжень іноземного капіталу [1].
Тому можна стверджувати, що міжнародна криза ліквідності вплинула на Україну сильніше, ніж на інші країни.
По-перше, Україна найбільше постраждала від міжнародної кризи ліквідності тому, що її економіка є дуже відкритою і водночас недостатньо диверсифікованою. Частка експорту становить 50 % ВВП.
По-друге, за останні декілька років Україна залучила забагато зовнішніх позик для фінансування внутрішнього споживання та інвестицій. Міжнародна криза ліквідності призвела до зворотного руху потоків капіталу, що виснажило ліквідність банківського сектора, скоротивши кредитування, інвестиції та споживання. Все це негативно позначилося на економічній діяльності країни.
По-третє, у 2008 році Україна мала дуже великий дефіцит рахунку поточних операцій (РПО), що становив  13 млрд. дол.  або 7 % ВВП.
Наступним важливим чинником вразливості України в 2008 році були значні обсяги зовнішнього боргу, що підлягали виплаті в короткостроковій перспективі. Загальний обсяг приватного зовнішнього боргу збільшився з 28 млрд. дол. на початку 2006 р. до 85 млрд. дол. на кінець червня 2008 р. Більше того, обсяг зовнішнього боргу, що підлягав виплаті протягом року, оцінювався приблизно в  40 млрд. дол.
Банківська система України зазнала значних втрат у період фінансової кризи, про що свідчить:
- зростання в 11,3 рази проблемних кредитів до 71,8 млрд. грн.;
- значний обсяг наданих Національним банком України кредитів рефінансування (більше 60 млрд. грн.) для підтримання ліквідності банками та недопущення втрати ними платоспроможності;
- величезні збитки в діяльності банків України (за результатами 2009 року – 38,4 млрд. грн., за 4 місяці 2010 року – 5,1 млрд. грн.), що призвело до значних втрат капіталу;
- значні витрати держави (більше 15 млрд. грн.) для відновлення платоспроможності окремих системних банків (Укргазбанк, Родовідбанк, банк "Київ”);
- втрата багатьма банками платоспроможності. За період фінансової кризи у 25 банках була призначена тимчасова адміністрація у зв’язку з загрозою втрати банками платоспроможності (втому числі в трьох банках І групи – Промінвестбанк, банк "Надра”, Укрпромбанк).
На сьогодні в Україні створені необхідні внутрішні та зовнішні (макроекономічні) передумови для відновлення кредитування економіки.
Відповідно до Указу Президента України № 1046/2008 були запропоновані заходи щодо подолання фінансової кризи в банківському секторі [3]:
- запровадити цільове рефінансування банків для кредитування терміном на п’ять років інвестиційних проектів під облікову ставку Національного банку України під заставу пулів іпотечних кредитів, у першу чергу для:
1) завершення будівництва визначених за результатами інвентаризації багатоквартирних жилих будинків з готовністю понад 50 %;
2) інфраструктурних проектів у сфері енергетики, транспорту, зв’язку, а також пов’язаних із проведенням в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу;
- вжити у місячний строк заходів щодо:
а) пролонгації кредитів, отриманих у банківських установах для інвестиційних проектів суб’єктами агропромислового, машинобудівного, металургійного та енергетичного комплексів;
б) зниження вартості ресурсів для банків та суб’єктів господарювання;
- запровадити з урахуванням пропозицій Кабінету Міністрів України та об’єднань підприємств режим попередніх імпортних депозитів на окремі категорії імпортованих товарів.
Глибина кризи в Україні та світі потребують подальшого дослідження та пошуку напрямів подолання її негативних наслідків.
Важливими заходами щодо вітчизняного банківського сектора в умовах фінансової кризи є проведення діагностики банків на предмет визначення слабких місць у їхній діяльності з метою надання їм фінансової допомоги, встановлення заборони на дострокову виплату юридичним та фізичним особам коштів за депозитними договорами.
 
Список використаних джерел
1. Багратян Г.А.. Кравченко І.С. Світова криза та Україна проблеми й нові підходи до фінансового регулювання / Багратян Г.А., Кравченко І.С. // Фінанси України - 2009. -№4.
2. Світова фінансова криза - тест для України / Богдан Данилишин // «Дзеркало тижня». – 2008. - №38
3. Указ Президента України "Про додаткові заходи щодо подолання фінансової кризи в Україні” // №1046/2008 від 17 листопада 2008 р. //
Категорія: Секція_1_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 3474 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0