Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_2_2011_11_15-16

КРУГООБІГ ОБОРОТНОГО КАПІТАЛУ
Семенюк Наталія
асистент,
Хмельницький національний університет,
м. Хмельницький
 
КРУГООБІГ ОБОРОТНОГО КАПІТАЛУ
 
Дослідження кругообігу капіталу має важливе значення при управління капіталом в умовах кризи. Прискорення руху капіталу дозволяє при такому ж складі активів виробити більшу кількість продукції та отримати вищий дохід.
Основоположником теорії обороту капіталу був К. Маркс [1]. Він виділив такі три стадії, які капітал послідовно проходить в своєму русі:
1) перетворення грошового капіталу на продуктивний (виробничий);
2) перетворення продуктивного капіталу на товарний;
3) перетворення товарного капіталу на грошовий.
У кожній з цих стадій капітал виконує відповідну функцію. Перетворення грошового капіталу на елементи продуктивного (виробничого) капіталу забезпечує об’єднання засобів виробництва, що належать власникам, з робочою силою найманих робітників; без такого об’єднання процес виробництва не може відбуватися. Функція продуктивного капіталу полягає в створенні працею найманих робітників товарної маси, нової вартості, а отже, і додаткової вартості. Функція товарного капіталу полягає в тому, щоб шляхом продажу виробленої маси товарів,  по-перше, повернути власникові в грошовій формі капітал, авансований ним у виробництво, і, по-друге, реалізувати в грошовій формі створену в процесі виробництва додаткову вартість.
Таким чином, кругообігом капіталу називається послідовне перетворення капіталу з однієї форми в іншу, його рух, що охоплює три стадії. З цих стадій перша і третя протікає у сфері обертання, а друга - в сфері виробництва. Без обертання, тобто без перетворення товарів в гроші і зворотного перетворення грошей на товари, неможливе постійне відновлення процесу виробництва. Ми розглянули кругообіг капіталу без поділу його на окремі структурні елементи. Однак, капітал можна розділити на основний та оборотний. І саме кругообіг оборотного капіталу має найбільше значення для підприємства, оскільки за час, поки основний капітал здійснює один оборот, оборотний капітал здійснює їх безліч. Оборотний капітал завжди знаходиться у русі. Чим більше він обертається, тим краще це для підприємства. Зазвичай виділяють три стадії кругообігу оборотного капіталу. Так, А.М. Поддєрьогін виділяє три стадії кругообігу оборотного капіталу: грошову, виробничу й товарну. На першій стадії грошові кошти авансуються у придбання необхідних матеріалів та запасів. У виробничому процесі авансується вартість для створення продукції: у розмірі вартості використаних виробничих запасів, перенесеної вартості основних фондів, витратна саму працю у вигляді заробітної плати. Виробнича стадія кругообігу оборотного капіталу завершується випуском готової продукції. Далі настає товарна стадія кругообігу, яка характеризується збутовою діяльністю підприємства, тобто товарна форма вартості перетворюється на грошову. Грошова форма, якої набирає оборотний капітал під кінець товарної стадії кругообігу, водночас є і початковою стадією наступного кругообігу [2].
Н.Н. Кадрова теж поділяє кругообіг оборотного капіталу на три стадії, але по іншому називає їх: заготівельну (закупівля), виробничу та збутову [3]. На стадії закупівель оборотний капітал із грошової форми переходить у виробничу (предмети праці чи товари). На стадії виробництва ресурси перетворюються в товар, роботу чи послугу. Результатом цієї стадії є перехід оборотного капіталу  із виробничої стадії в товарну. На стадії реалізації оборотний капітал із товарної форми знову переходить у грошову. Період часу, протягом якого здійснюється оборот грошових коштів є виробничо-комерційним циклом. Цей період складається із відрізку часу між платою грошей за сировину та матеріали та отриманням грошей від продажу готової продукції.
М.Н. Крейніна стверджує, що оборотні кошти можуть бути лише у грошовій формі, а от приймають вони у різні періоди різні функціональні форми: матеріальну, виробничу та товарну [4].
За словами І.А. Бланка, операційний цикл - це період повного обороту всієї суми оборотних активів, в процесі якого відбувається зміна окремих їх видів [5]. Рух оборотних активів в процесі операційного циклу проходить чотири основних стадії, послідовно змінюючи свою форму. На першій стадії грошові активи використовуються для придбання сировини та матеріалів. На другій стадії запаси та сировина в результаті безпосередньої виробничої діяльності перетворюються в запаси готової продукції. На  третій стадії запаси готової продукції реалізуються споживачам і до їх оплати перетворюються на дебіторську заборгованість. На четвертій стадії дебіторська заборгованість знову перетворюється на грошові активи.
Отже, стійкий кругообіг капіталу підприємства є необхідною умовою для ефективного виробництва та функціонування підприємства. Прискорення кругообігу дозволяє економити виробничі та фінансові ресурси.
 
Список використаних джерел
1.     Історія економічних учень. Навчальний посібник / [Базилевич В.Д., Гражевська Н.І., Гайдай Т.В., Леоненко П. М., Нестеренко А. П.] - К.: Знання, 2004.- 1300 c.
2.     Фінанси підприємств: Підручник / А.М. Поддєрьогін, М.Д.Білик, Л.Д.Буряк та ін.; кер. кол. авт. і наук ред. проф. А.М.Поддєрьогін. – 6-те вид., перероб та допов. – К.: КНЕУ, 2006. – 552 с.
3.     Кадерова Н.Н. Корпоративные финансы: учебное пособие / Н.Н. Кадерова. – Алматы: Экономика, 2008. - 376 с.
4.     Крейнина М.Н. Финансовый менеджмент: учеб. Пособие / М.Н. Крейнина - М.:Дело и Сервис.-1998.-304с.
5.     Бланк И.А. Основы финансового менеджмента. Т. 1. / Бланк И.А. – К.: Ника-Центр, 1999.-592 с.
Категорія: Секція_2_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 4252 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0