Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_2_2011_11_15-16

МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ОЦІНКИ ЕКСПОРТНОГО ПОТЕНЦІАЛУ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Полякова Євгенія
старший викладач,
Каретіна Яна
студентка,
Миколаївський політехнічний інститут,
м. Миколаїв
 
МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ОЦІНКИ ЕКСПОРТНОГО ПОТЕНЦІАЛУ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 
Розвиток міжнародної економічної діяльності країни у визначальній мірі обумовлюється розвитком її окремих регіонів. Саме наявність конкурентних переваг в регіональному розрізі дає можливість розробити оптимальну структуру експортно-імпортних операцій країни з метою реалізації власних економічних інтересів на світовому ринку. При цьому, економічні інтереси країни є втілені економічні інтереси окремих регіонів, які складають основу експортного потенціалу країни та є інвестиційно привабливими для іноземного капіталу. У цих умовах зростає значення регіональних виконавчих органів влади, які здатні ефективно використовувати всі форми і методи державного впливу для забезпечення позитивної динаміки в соціально-економічній сфері, вирішення стратегічних завдань з метою перетворення регіону на стійку систему, що само розвивається.
Метою роботи є аналіз основних показників розвитку ЗЕД. На основі розрахованих показників доказати перспективність розвитку Миколаївської області. Виявити найбільш перспективні галузі розвитку.
Розглянемо детально обсяг експорту та імпорту товарів України в динаміці (табл.1).
Таблиця 1
Зовнішня торгівля товарами України (за період 2007-2010рр.), млн. грн.

 
За даними табл. 1 спостерігаємо, що в цілому по Україні спостерігається постійне зростання обсягу експорту товарів України та імпорту. У той же час, приріст імпорту відбувався вищими темпами, що є негативною тенденцією. Основними експортерами українських товарів та імпортерами  товарів власного виготовлення є країни Європи та СНД, що зумовлено географічним положенням, історичними і промисловими зв’язками колишнього СРСР. В цілому можна сказати, що експорт переважає імпорт. У той же час, з точки зору досягнення позитивного сальдо зовнішньої торгівлі, Україні в цілому вигідно торгувати товарами з Азією, Африкою, Америкою, Австралією та Океанією.
За даними показниками проаналізована зовнішньоекономічна діяльність Миколаївської області за аналогічний період (табл.2).
Таблиця 2
Географічна структура зовнішньої торгівлі товарами
(за період 2007-2010рр.), млн. грн.

 
За даними таблиці 2 видно, що на відміну від України в Миколаївської області ЗЕД має більше позитивних ознак: експорт перевищує імпорт впродовж всього періоду; динаміка імпорту мала спади; сальдо ЗЕД по товарах було позитивним впродовж всього періоду. Виходячи з цього, можна говорити про те, що Миколаївська область має більш стабільну тенденцію розвитку зовнішньоекономічної діяльності, ніж Україна в цілому. Щодо партнерів по торгівлі товарами є також деякі відмінності між Україною в цілому і Миколаївською областю: з точки зору експорту для регіону вигіднішими є Азія та країни СНД, у той час як по імпорту – країни СНД, Америки та Європи.
Вочевидь, що і за проаналізованими показниками зовнішньої торгівлі товарами в частині географії розвитку ЗЕД Миколаївська область мала більшу привабливість, ніж Україна в цілому.
Присутні відмінності в зовнішньоекономічній діяльності між двома регіонами і по торгівлі послугами, про що свідчать дані табл.3
Таблиця 3
Зовнішня торгівля послугами України (за період 2007-2010рр.)

 
Наведені показники в табл.3 свідчать про те, що в цілому по Україні  спостерігається постійне зростання обсягу експорту послуг України.        
Якщо проаналізувати долю Миколаївської області за вартістю експорту-імпорту послуг в Україні, то можна побачити наступну ситуацію, що наглядно наведено в табл. 4
Таблиця 4
Обсяг експорту-імпорту послуг в Україні та Миколаївської області

 
За даними таблиці 4 видно, що частка Миколаївської області за вартістю експорту послуг за 2009-2010рр. зменшилася з 2,5% до 1,9%, при цьому імпорт також мав тенденцію до скорочення з 1,3% до 0,7%.
Тобто, проаналізувавши зовнішньоекономічну діяльність Миколаївської області та зрівнявши її з Україною в цілому, можна констатувати: що Миколаївська область має стійкіший зовнішньоекономічний потенціал, ніж Україна в цілому, який треба берегти та розумно використовувати в майбутньому, що, безперечно, є вигідним не тільки для регіону, але й для країни в цілому.
 
Список використаних джерел
1. Гребельник О.П. Основи зовнішньоекономічної діяльності : навч.посіб. / О.П. Гребельник, О.О.Романовський. – К. : Деміур, 2003. – 296 с.
2. Зінь Е.А.Основи зовнішньоекономічної діяльності / Е.А. Зінь,Н.С.Дука; під ред. Е.А. Зінь – К.Видавництво <Кондор>,2009.-432 с.
3. Кириченко О.А.Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності:підручник/ О.А.Кириченко – 2-ге видання.,перероб. і доп. – К. :Знання,2008. – 518с.
Категорія: Секція_2_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1693 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0