Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_2_2011_11_15-16

МІЖНАРОДНИЙ ЛІЗИНГ В УКРАЇНІ
Фіщук Наталія
к.е.н., доцент,
Заремба Наталія
слухач магістратури,
Вінницький національний аграрний університет,
м. Вінниця
 
МІЖНАРОДНИЙ ЛІЗИНГ В УКРАЇНІ
 
В нинішніх умовах нової економіки та стрімким розвитком передових технологій все більшого розвитку набуває такий вид міжнародних економічних відносин як міжнародний лізинг. В останні роки набув розповсюдження міжнародний лізинг, який за підсумками світової практики в сфері здійснення міжнародних лізингових операцій досить позитивно впливає на внутрішнє законодавство держав. Міжнародним лізингом вважається  операція у випадку, якщо майно або платежі перетинають державні кордони. Угода, по якій лізингодавець купує обладнання у національного підприємства, а після цього передає його іноземному підприємцю за кордон, називається експортним лізингом. Якщо обладнання купується в іноземної фірми і передається для використання вітчизняному підприємцю, угода називається імпортним лізингом [3].
При здійсненні аналізу  ринку лізингу в Україні за підсумками 2008‑2009 рр. було виявлено тенденцію скорочення  лізингових угод. Дане явище було пов'язано зі світовою фінансовою кризою, нестабільністю політичної ситуації, погіршенням доступу до кредитних ресурсів, які є основним джерелом фінансування лізингових операцій, падінням платоспроможності підприємств, а також припиненням інвестиційних проектів. Однак у структурі капітальних інвестицій частка лізингу зростала за рахунок обмеження обсягів банківських позик.
Основною тенденцією на вітчизняному ринку лізингу у 2009 р. було збільшення середнього терміну договорів з лізингу: питома вага договорів на термін 5‑10 років у 2009 р. становила близько 39 % проти 4,3 % у 2008 р, це пов'язано з реструктуризацією договорів через проблемну заборгованість лізингоодержувачів . Проте лізинг продовжує користуватися попитом через те, що він дає змогу ефективно погоджувати інтереси виробників і споживачів, банків і лізингових компаній, він є найбільш доцільним методом подолання кризових явищ в економіці України та вітчизняному виробництві [1].
Дане явище пояснюється тим, що міжнародна оренда для українських суб’єктів господарювання є перспективним методом інвестування. Розвиток лізингової діяльності в України полягає у необхідності технічного переоснащення та оновлення основних фондів існуючих підприємств, запровадження нових результатів в межах НДДКР у процес виробництва, а також у потребі розширення матеріально-технічної бази малих та середніх підприємств у рамках програм розвитку малого та середнього бізнесу.
Найбільшим попитом серед предметів  міжнародного лізингу в Україні  користується транспорт (50,1%), а також сільськогосподарська техніка (14,7%) та комп’ютерна техніка (5,7%).
Основними джерелами фінансування лізингових операцій в поточному періоді були позичкові кошти, в тому числі банківських кредитів (85,2%), при цьому їх питома вага збільшилась більше ніж на 52% у порівнянні з минулим роком; відповідно, питома вага власних коштів лізингових компаній у порівнянні з минулим роком зменшилась більш ніж на 52% і становить 14,61% [2].
Найпоширенішим нині є лізинг вантажних автомобілів, морських та повітряних суден, комп’ютерної техніки. Постачання автотехніки та обладнання на лізинговій основі пропонують «RENAULT», «DAF», «SCANIA», «IBM», «HP» та ін. Цілий ряд закордонних компаній висловили готовність розвивати співробітництво з вітчизняними лізинговими компаніями щодо поставки в Україну на лізинговій основі сільськогосподарської та тракторної техніки й обладнання — «John Dear», «Bizon», «NEUERO», «URSUS», «PROKOP»; будівельної техніки — «Caterpillar», «ZEPPELIN», «TATRA», «Condor»; автотехніки — «МАН», «Mercedes», «Mitsubishi», «Volvo», «Shčoda». Українські міжнародні перевізники за допомогою лізингу поновили свій автомобільний парк на суму понад 380 млн дол. США.
 
Рис. 1. Рейтинг лізингових компаній в Україні за І квартал 2011 року
 
Однією із провідних компаній, які здійснюють операції з міжнародного лізингу є ALD Automotive (ТОВ «Перша лізингова компанія») - член ради Асоціації «Українське об'єднання лізингодавців» ,провідна лізингова компанія в Україні в сегменті лізингу легкового автотранспорту та Avis Україна (підприємство з іноземними інвестиціями ВІП-Рент)  - представництво найбільшої у світі корпорації з лізингу і прокату автомобілів. На даний час компанія  адмініструє автопарк близько 1 600 автомобілів. Лідер на ринку з комплексних лізингових послуг ("лізинг з повним сервісом) [2].
Лізинг як інвестиційний механізм вигідний не тільки безпосереднім суб’єктам даних відносин, а й національній економіці в цілому: активізується розвиток промисловості; пришвидшується НТП; збільшуються податкові надходження у бюджет; підвищується конкурентоспроможність країни на міжнародному фінансовому ринку. Не зважаючи на переваги лізингу, в Україні існує ряд проблем, які гальмують процес його розвитку: недосконала законодавча база; висока вартість та недовго строковість кредитів; складний податковий клімат; нерозвиненість інфраструктури ринку; високі страхові тарифи; високі ризики несплати лізингових платежів в умовах фінансової кризи; девальвація національної грошової одиниці – значна курсова різниця із іноземними валютами; припинення кредитування підприємств банками.
Отже, можна зробити висновок, що міжнародний лізинг є одним із перспективних методів покращення економіки в Україні, зокрема  малого та середнього бізнесу. Але в нашій державі існують певні перешкоди для подальшого розвитку даного виду міжнародних економічних відносин. Тому для забезпечення розвитку міжнародного лізингу в Україні потрібно по – перше, удосконалити законодавчу базу, тобто привести її у відповідність до міжнародних норм лізингу. По – друге, запровадити інвестиційні податкові пільги при імпорті високотехнологічного обладнання в Україну. І по –  третє, створення лізингових фондів для сприяння лізингу у пріоритетних галузях промисловості.
 
Список використаних джерел
1. Гальперіна Л. П., Литвиненко Н. П. Міжнародний ринок лізингу в умовах нестабільності розвитку світової економіки [Електронний ресурс] – Режим доступу: economy.kpi.ua/files/files/17_kpi_2011.doc
2. Офіційний сайт Асоціації «Українське об'єднання лізингодавців» [Електорнний ресурс]. — Режим доступу:www.leasing.org.ua
3. Черкаська Г. І., Кравченко Ю.М. Міжнародний лізинг як інструмент зовнішньоекономічних відносин Електронний ресурс – Режим доступу: http://intkonf.org/cherkaska-gi-kravchenko-yum-mizhnarodniy-lizing-yak-instrument-zovnishnoekonomichnih-vidnosin
Категорія: Секція_2_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 3854 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0