Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_2_2011_11_15-16

ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМНИЦТВА В СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ
Рарок Олександр
аспірант,
Луцький національний  технічний університет,
м. Луцьк
 
ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМНИЦТВА В СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ
 
Комплексна оцінка економічного розвитку села та сільського підприємництва зумовили логічну схему дослідження: передумови розвитку малого підприємництва на селі, аналіз тенденцій розвитку підприємництва та чинників що його обумовлюють, визначення рівня економіко-правового забезпечення розвитку малого підприємництва на селі.
Підприємницьке середовище на селі визначається сукупністю умов і факторів, які безпосередньо зумовлюють особливості та можливості становлення, функціонування і розвитку суб’єктів малого підприємництва. Дане середовище включає фактори які впливають на загальнонаціональному рівні (загальні фактори) та фактори які притаманні підприємництву в сільській місцевості (локально-сільські). Такий розподіл дає змогу більш чітко зрозуміти, що розвиток підприємництва в сільській місцевості вимагає дещо інших, відмінних від загальних підходів з боку органів державної влади та місцевого самоврядування.
Окрім того, фактори підприємницького середовища слід розглядати через соціальну, економічну та правову площини, водночас зберігаючи поділ на групи загальних та притаманних сільській території. Таке групування з одночасним визначенням полярності ефективності впливу дозволяє якісніше сконцентрувати зусилля структур управління на досягнення позитивного результату розвитку малого підприємництва в сільській місцевості.
Найбільш складною частиною підприємницького середовища на селі є соціальна складова. Її трансформація відбувається надзвичайно повільно, що пов’язано з застарілими формами колективної свідомості, не сприйняттям сільським суспільством реформ, відсутністю довіри, як всередині громади так і до зовнішніх інститутів, тощо.
Особливо критичною є проблема демографічного відновлення села. Як зазначають О.М. Онищенко та В.В. Юрчишин, «якщо навіть надмірно великі матеріальні й економічні втрати, спираючись на поступове підвищення державної підтримки сільського господарства і прогресивні надбання кращих виробничо-господарських структур, можна подолати хоча б теоретично, то надміру багато соціальних втрат належать до не відновлюваних».
 Населення для підприємців є одночасно основним споживачем та робочою силою. Тому щільність та дохід населення на селі є основним чинником, який формує структуру платоспроможного попиту.
Ще одна складова демографічної проблеми розвитку малого підприємництва – це рівень доходу сільського населення, відповідно до якого може формуватися реальний попит на селі.
Не менш важливою складовою успіху підприємницької діяльності є рівень суспільного оточення, яке підтримує розвиток підприємців, а в інших випадках перешкоджає зростанню.
Серед основних факторів економічного характеру, які впливають на ефективність розвитку малого підприємництва на рівні національної економіки необхідно виділити наступні [3]:
1. Рівень доступу до кредитних ресурсів та наявність цивілізованого правового поля в сфері кредитування.
2. Наявність чи відсутність систематичних державних замовлень на продукцію та послуги малого бізнесу [4].
3. Однією з умов ефективної діяльності суб’єктів малого підприємництва є достатній рівень розвитку інноваційної бази, яка передбачає можливість використання сучасного технологічного обладнання [2].
4. Відсутність кваліфікованої робочої сили.
5. Високий рівень трансакційних витрат є негативним чинником розвитку малого підприємництва на селі.
6. Значний вплив на ефективність діяльності підприємців на селі має транспортна доступність населеного пункту.
В Законі України „Про державну підтримку малого підприємництва” вперше законодавчо визначено правові засади державної підтримки суб'єктів малого підприємництва незалежно від форми власності, ключову роль розвитку малого підприємництва як чинника ринкових реформ.
Позитивним фактором розвитку малого підприємництва стало реалізація державної політики, а саме набуття з 1 липня 2004 року чинності Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 25.05.2003 № 755, який запровадив національну систему державної реєстрації суб'єктів господарської діяльності [1].
Таким чином, можна констатувати, що законодавча база щодо розвитку підприємництва в цілому створена і питання полягає в її якісному поліпшені та вчасному правовому реагуванні на ті чи інші події. В той же час існують проблеми іншого правового характеру. Розвитку малого підприємництва насамперед перешкоджають такі бар’єри:
-  високий рівень бюрократичних перепон.;
- відсутність цілісних стратегічних програм розвитку та відповідного рівня їхнього фінансування на регіональному рівні.;
- тотальна та забюрократизована система здійснення контролю з боку податкових та інших контролюючих органів.
Врахування соціальних, економічних та правових складових умов розвитку малого підприємництва є необхідною умовою для формування ефективних організаційно-економічних важелів підтримки становлення та розвитку малого підприємництва в сільській місцевості.
 
Список використаних джерел
1.       Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV. – Голос України. – 2003. – №115
2.       Національна доповідь: Про стан та перспективи розвитку підприємництва в Україні. – К.: Логос, 2009. – 177 с.
3.       Стан і перспективи українського села (дослідження громадської думки мешканців сільської місцевості України) / за ред. Т.О. Осташко. – К.: Інститут сільського розвитку, 2006. – 60 с.
4.       Small Business Administration [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.sba.gov.
Категорія: Секція_2_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1601 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0