Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_2_2011_11_15-16

РОЗВИТОК ТРАНСКОРДОННИХ КЛАСТЕРІВ В КОНТЕКСТІ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Бойко Євгенія
викладач,
Національний університет кораблебудування
імені адмірала Макарова,
м. Миколаїв
 
РОЗВИТОК ТРАНСКОРДОННИХ КЛАСТЕРІВ В КОНТЕКСТІ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
 
Інтеграція України у світову господарську систему зумовлює необхідність забезпечення високого рівня її конкурентоспроможності, яка значною мірою формується у регіонах та є головним стратегічним завданням державної політики регіонального розвитку України до 2015 року.
У світі відбувається переорієнтація економічних досліджень на регіональний рівень і пошук шляхів формування конкурентоспроможних регіонів, серед яких найбільш ефективним вважається кластерний підхід.
Кластери стають ключовим компонентом національних та регіональних стратегій соціально-економічного розвитку, та спільними стратегіями розвитку для транскордонних регіонів.
Метою національної стратегії формування та розвитку транскордонних кластерів як важливого засобу реалізації державної регіональної політики є підвищення рівня якості життя громадян, забезпечення конкурентоспроможності України та її регіонів, впровадження інноваційно-інвестиційної моделі розвитку транскордонних регіонів з одночасним підвищенням рівня гармонізації нормативно-правових і соціально-економічних умов для розвитку промислової, науково-технічної та інших видів транскордонної взаємодії у сфері виробництва і надання послуг та трансферту технологій.
Основними завданнями  національної стратегії формування та розвитку транскордонних кластерів є :
1)     забезпечення розвитку транскордонних регіонів у інноваційно-інвестиційних спосіб, зокрема із використанням можливостей кластерів;
2)     розвиток транскордонного співробітництва як інноваційного  елемента нової державної регіональної політики, сприяння інтеграції України та її регіонів у загальноєвропейський простір;
3)     створення в транскордонних регіонах центрів економічного зростання з метою підвищення індексу якості людського життя, підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції на світовому ринку;
4)     зменшення потенційного напруження на українських кордонах та нівелювання негативної ролі кордонів у повсякденному житті громадян [1].
Використання кластерного підходу для стимулювання економічного розвитку здійснюється шляхом реалізації спеціальних стратегій щодо підтримки формування та розвитку кластерів.
Перш за все слід зауважити, що повноцінна участь прикордонних регіонів будь-якої країни в розвитку транскордонного співробітництва потребує визнання на рівні її центральних органів влади принципу субсідіарності та його практичного застосування. Тобто участь прикордонних регіонів держави у транскордонному співробітництві має ґрунтуватися на правових та інституційних засадах, спроможних забезпечити прикордонним регіональним і місцевим органам влади відповідний перелік повноважень щодо налагодження безпосередніх відносин. Все це зумовлює існування чітко визначеної регіональної політики держави, яка повинна визначати базові принципи взаємовідносин між державою та її регіонами, магістральні напрямки регіонального розвитку, встановлювати загальні правові рамки, які дозволяли б регіональним і місцевим органам влади та самоврядування ефективно вишукувати шляхи для забезпечення сталого соціально-економічного зростання, закладаючи тим самим підґрунтя сталого розвитку держави [2].
У нових країнах-членах ЄС кластерний підхід використовується для прискорення змін та стимуляції бізнесу до інновацій. Одним із прикладів є впровадження Програми Центральної Європи – Програми Європейської територіальної кооперації як кооперації для успіху.
Україна, яка задекларувала інноваційно-інвестиційну модель економічного розвитку, також має прискорити впровадження кластерних підходів на державному та регіональному рівнях. При цьому векторальна кластеризація транскордонних регіонів українського прикордоння має будуватися на застосуванні європейських інструментів сусідства та партнерства, враховуючи пріоритети Європейської стратегії партнерства та секторальні напрями співробітництва.
Саме інтегрування українських прикордонних спільнот в систему європейського добросусідства дозволить Україні якнайшвидше влитися в європейське співтовариство, підняти рівень конкурентоспроможності, впровадження нових технологій та інновацій. Економічний розвиток прикордонних областей України (а це більшість території України), також дозволить вийти на новий ступень сприйняття загалом євроінтеграційних процесів, підштовхне суспільство на новий рівень мислення та сприйнятті свого місця у світовому розвитку [3].
Транскордонні кластери мають стати ефективною формою інтеграції регіонів у глобальну економіку, засобом поєднання загальнодержавних, корпоративних та індивідуальних інтересів, а також інтересів територіальних громад та регіонів для досягнення кінцевого результату - активізації підприємницької діяльності, підвищення конкурентоспроможності та зростання рівнів економічного розвитку регіонів, забезпечення гідного рівня і якості життя населення.
 
Список використаних джерел
1. Концепція національної стратегії формування та розвитку транскордонних кластерів / Електронний ресурс: http://ved.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&IDPage=23566&id=1150
2.http://ewi.org.ua/chastyna-7-transkordonne-spivrobitnytstvo-yak-krok-do-vyznachennya-kontseptsiji-rehionalnoji-polityky.
3. http://uaforeignaffairs.com/article.html?id=399.
Категорія: Секція_2_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1216 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0