Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_2_2011_11_15-16

СТРАТЕГІЇ ПОДАЛЬШОГО РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ КООПЕРАЦІЇ В УКРАЇНІ
Фінашина Ганна
аспірантка,
Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва,
м. Харків
 
СТРАТЕГІЇ ПОДАЛЬШОГО РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ КООПЕРАЦІЇ В УКРАЇНІ
 
Нами розроблено можливі стратегії подальшого розвитку сільськогосподарської кооперації за допомогою застосування SWOT-аналізу (рис. 1).
Зовнішніми загрозами та внутрішніми слабкими сторонами виступили чинники, що стримують розвиток кооперативних процесів в Україні. Їх можна розподілити на такі основні групи: в залежності від наявності учасників впливу (об’єктивна та суб’єктивна); в залежності від різновиду фактора впливу (державно-правова, економічна, науково-методологічна, організаційна, соціальна, техніко-технологічна та інші); в залежності від характеру впливу (першочергова та другорядна). Кожна з визначених груп чинників має певні особливості. Так, усунення першочергової за впливом групи чинників зумовить послаблення чи взагалі зникнення і другорядної групи чинників (інноваційного, інформаційного, екологічного, інвестиційного характеру).
 
Рис. 1. Матриця SWOT-аналізу стратегічного розвитку сільськогосподарської кооперації
Джерело: розроблено автором
 
До основних зовнішніх можливостей, що позитивно впливають на розвиток досконалого механізму сільськогосподарської кооперації, відносимо:
-            існуючі: вдале географічне розташування України, сприятливі кліматичні та погодні умови, наявність родючих грунтів, наявність вільних ніш для залучення іноземного капіталу та інвестицій;
-            майбутні: поступове збільшення кількості існуючих можливостей через запровадження ряду заходів, що запропоновані нами вище.
Стосовно внутрішніх чинників, то до сильних сторін кооперації ми відносимо її основні принципи, завдання, ціль та переваги від застосування.
На сьогоднішній день сільськогосподарська кооперація розвивається за двома стратегіями:
ü  виживання, коли сільськогосподарські кооперативи обмежені у фінансових ресурсах, мають низький рівень матеріально-технічного забезпечення і мають знижувати виробничі витрати;
ü  повільного (нестабільного) розвитку.
Деякі сільськогосподарські кооперативи використовують стратегію інноваційного прориву, що базується на впровадженні науково-технологічних розробок, залученні інтелектуальної власності фахівців, використовуванні зарубіжного досвіду, розвиткові інформаційної бази.
В короткостроковій перспективі ми бачимо розвиток сільськогосподарської кооперації по стратегії стабільного розвитку при умові відродження в суспільстві правильного розуміння економічної та соціальної природи кооперативів. В цьому випадку відбудеться активізація кооперативного руху на селі та стабілізація функціонування механізму кооперації, що буде зумовлена взаємоузгодженістю цілей і завдань сільськогосподарських товаровиробників, оптимальним використання ресурсів і доходів, виробництвом конкурентоспроможної продукції та наданням якісних послуг.
При умові більш повного усунення внутрішніх слабких сторін можливе буде і застосування стратегії диверсифікованого зростання: збільшення виробництва певних видів продукції та надання певних видів послуг, на які спостерігається найбільший попит; завоювання додаткових ніш на ринку завдяки витісненню імпортних товарів.
Можливість застосування стратегії стрімкого зростання вбачається нами у довгостроковій перспективі. Для цього необхідно, щоб майбутні можливості стали існуючими, а також щоб були усунені внутрішні слабкі сторони. Це дозволить розвиватися багатовекторній диверсифікації, вертикальній інтеграції, сприятиме збільшенню обсягу та асортименту продукції, робіт, послуг, розширенню ринків збуту продукції, більш тісній взаємодії кооперативів з іншими елементами інфраструктури аграрного ринку та взагалі елементами інших галузей народного господарства.
До того ж саме ця стратегія дозволить найповніше реалізувати основні функції сільськогосподарської кооперації, а саме економічну, соціальну й екологічну.
 
Список використаних джерел
1.       Малік М.Й. Проблемні питання розвитку кооперації та інтеграційних відносин в АПК / М.Й.Малік, Ю.Я.Лузан // Економіка АПК. – 2010. - №3. – С.3-9.
2.       Ушкаренко Ю.В. Сільськогосподарська кооперація в еволюційному вимірі: Монографія / Ю.В. Ушкаренко. – Херсон: Айлан. 2009. – 404 с.: іл.
Категорія: Секція_2_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1267 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0