Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_2_2011_11_15-16

СУЧАСНИЙ СТАН ЗЕРНОВИРОБНИЦТВА ХМЕЛЬНИЧЧИНИ
Корженівська Наталія
к.е.н., доцент,
Подільський державний аграрно-технічний університет,
м. Кам’янець-Подільський
 
СУЧАСНИЙ СТАН ЗЕРНОВИРОБНИЦТВА ХМЕЛЬНИЧЧИНИ
 
Хмельницька область за своїми природно-кліматичними та ресурсними можливостями відповідає особливостям такого регіону, де можливе продуктивне виробництво зернових культур різного асортименту. Останнім часом ефективність виробництва залежить не стільки від безпосереднього товаровиробника, скільки від макроекономічної ситуації в державі та ставлення відповідних її інституцій до аграрної сфери.
Основою ринку зерна є його виробництво в обсягах, що забезпечують продовольчу безпеку держави. Стабільно виробляючи 40-45, а в міру широкого запровадження інтенсивних технологій, не менше 50 млн.тонн зерна, Україна цілком реально може відновити використання зерна тваринництвом в межах 20-25 млн.т. Відповідно з даними балансу попиту та пропозиції зерна в перспективі зерно в Україні буде використовуватися наступним чином: на харчування 14-16 %, насіння - 6-7 %, фуражні цілі - 45-50 та експорт - 30 % відповідно. Запаси цієї стратегічно важливої продукції становитимуть на кінець прогнозованого періоду 4 млн.т. Суттєве підвищення ефективності функціонування виробничого сектора ринку зерна, в результаті чого до 2015 року буде вироблено близько 1100 кг зерна на душу населення при зниженні витрат антропогенних ресурсів на одиницю продукції, хоч і являється дуже важливим, але вирішує тільки проблему пропозиції. Не менш важливим завданням державної аграрної політики є організація функціонування сектора зернового ринку, що забезпечує ефективний обіг виробленого зерна і формування відповідного попиту, за рахунок чого створюються передумови збалансованого подальшого розвитку галузі. Тому аграрна політика буде сконцентрована на організації сучасної ринкової інфраструктури, що забезпечить ефективне просування продукції до кінцевого споживача [1].
В останні роки економічна ефективність зерновиробництва в цілому знизилася. Це зумовлене зростанням цін на техніку, паливо-мастильні матеріали, добрива, агрохімікати та інші ресурси. Урожайність в господарстві коливається відповідно з природними умовами, вона є досить низькою, що негативно впливає на прибутковість підприємства. Тому необхідно підвищити урожайність зернових культур за рахунок введення нових районованих сортів, внесення науково обґрунтованих доз добрив.
Розглянемо основні показники виробництва зернових культур у Хмельницькій області.
Таблиця 1
Динаміка виробництва зернових культур Хмельницької області

 
Таким чином, за даними таблиці 1 спостерігаємо чітку тенденцію до збільшення валових зборів зернових культур по Хмельницькій області. Слід акцентувати увагу на тому. що таке збільшення відбувається інтенсивним шляхом, так як посівні площі протягом досліджуваного періоду скоротилися.
Ефективність та прогнозованість державного регулювання ринку зерна є об'єктивною передумовою зростання зернового сектора країни. Недостатня системність та неузгодженість законодавства України, а також його вибіркове виконання справляють суттєвий негативний вплив на стан зерновиробництва та ефективність маркетингу зерна, що призводить до втрат для учасників зернового ринку та економіки в цілому.
Стратегічний підхід до державного регулювання зернового ринку та вдосконалення законодавчої та нормативно-правової бази, що регулює правовідносини на ринку зерна, можуть істотно покращити результативні показники функціонування як окремих суб'єктів зернового ринку, так і в цілому агропродовольчого сектора [2, с. 139].
Важливим у сфері зернового виробництва та ринку зернових культур є перспективи експортної політики. Як зазначають експерти зернового ринку цьогорічна ситуація в даній сфері складалася не досить оптимістично. Що стосується цін на зерно, то вони в цьому році є сприятливими для товаровиробників. Проте порівняно з минулим роком, в цьому році середня врожайність є нижчою. В цьому, як і в минулому році, банки практично не хотіли кредитувати фермерів, і погашати кредитні заборгованості за попередні періоди є надзвичайно складно. Питання виживання фермерських господарств на сьогоднішній день тісно пов’язане з ціною на продукцію сільського господарства. Важливим є хоча б збереження її на сьогоднішньому рівні. Аграрний фонд коригує свою ціну відповідно до ринкової, намагаючись таким чином  формувати базу харчової безпеки в країні.
Особливої уваги заслуговує питання якості виробленої продукції. Удосконалення національних стандартів якості зерна та співвідношення їх з міжнародними є запорукою вирішення проблем необ’єктивної їх оцінки, зниженню додаткових витрат експортерів на проведення повторної перевірки якості продукції в країнах-експортерах.
 
Список використаних джерел
1. Державна цільова програма розвитку українського села на період до 2015 року. Затв. постановою КМУ від 19.09.2007 р. № 1158 [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://zakon.rada.gov.ua/.
2. Притула Н.М. Сучасний ринок зерна в Україні / Н.М.Притула  // Держава і регіони. – 2008. – №1. – С. 137–141.
Категорія: Секція_2_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1135 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0