Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_2_2011_11_15-16

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ ЯК ПЕРЕДУМОВА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ДЕРЖАВИ
Климович Марія
студент,
Національний університет «Львівська політехніка»,
м. Львів
 
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ ЯК ПЕРЕДУМОВА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ДЕРЖАВИ
 
В умовах глобалізації дуже важливим поняттям є конкурентоспроможність країни. Адже, держави перебувають в постійній взаємодії і провідні позиції належать тим, що мають більше конкурентних переваг. Конкурентоспроможність країни в цілому визначається за рахунок конкурентоспроможності її регіонів [1].
М. Портер відмічає, що конкурентоспроможність регіону визначається продуктивністю використання людських, природних ресурсів та капіталу [2]. Але не слід забувати, що аналіз конкурентоспроможності має сенс лише за умови порівняння станів об’єктів в різні моменти (інтервали часу) [3].
Отже, це дає підставу аналізувати сталий розвиток окремих регіонів як складову забезпечення зростання конкурентоспроможності країни в цілому.
Ми проведемо аналіз та визначимо перспективи  таких  регіонів України (на прикладі областей):
1)       Західний (Волинська, Рівненська, Львівська, Закарпатська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька та Чернівецька);
2)       Центральний (Вінницька, Черкаська, Полтавська, Кіровоградська та Дніпропетровська);
3)       Східний (Харківська, Луганська та Донецька);
Західний регіон характеризується високими показниками екологічного індексу. Області регіону володіють найбільшою частиною лісів та чистої води, тут відсутнє промислове виробництво, низьке забруднення атмосферного повітря. Індекс соціального розвитку також перевищує середнє значення по Україні. Тривалість життя є найвищою в Україні. Жінки на Прикарпатті живуть в середньому 76,15 років, а чоловіки – 65,15 років. Цьому регіону притаманні високі показники індикаторів свободи та ризиків і безпеки життя [4, 5]. Незначне зосередження виробництва в даному регіоні зумовлює відставання значення економічного показника від середнього по Україні [4,6].
Щодо Центрального регіону,то ні один з індексів не перевищує середнього значення по Україні. Областям притаманна досить розвинута транспортна інфраструктура, відносно високі значення обсягів промислової та сільськогосподарської продукції. Більшості областей притаманний низький рівень заробітної плати та попиту на робочу силу. Екологічна ситуація – незадовільна. Висока забрудненість водних об’єктів та атмосферного повітря [4]. Серйозними є проблеми соціального характеру, що пов’язані з охороною здоров’я і довкілля.
Східний регіон розвивається на основі економічного індикатора. Це пояснюється тим, що в областях даного регіону зосереджене промислове виробництво. Регіону належать провідні позиції таких показників як: експорт промислової продукції, ВНП на душу населення, попит на робочу силу та інші. Але ситуація з індексами соціального та екологічного розвитку є протилежною. Тривалість життя населення є найнижчою в Україні, медичне обслуговування – на досить низькому рівні, індикатор ризиків і безпеки життя теж найнижчий в Україні. Лише Харків на рівні з Києвом є лідером категорії «Суспільство, засноване на знаннях» [4]. Негативні значення екологічного показника є наслідком розташування тут промислового виробництва, що є великим екологічним навантаженням на навколишнє середовище.
За результатами аналізу можна зробити висновок, що регіони України, в силу певних причин, розвиваються на основі одного з індексів сталого розвитку. Для досягнення сталого розвитку країни, що допоможе в майбутньому підвищити конкурентоспроможність, ми пропонуємо здійснити певну переорієнтацію господарювання регіонів з врахуванням особливостей областей. Заходи, що необхідно для цього провести,  наведено в табл. 1.
Таблиця 1
Заходи переорієнтації господарювання регіонів, необхідні для забезпечення конкурентоспроможності країни*
*Розроблено автором на основі джерела [4]
 
Ми вважаємо,що для забезпечення конкурентоспроможності країни, необхідно врахувати розроблені заходи на рівні областей.
 
Список використаних джерел
1. Маргарет Дрзенік Хану, Т’єрі Гейгер. Основні положення Звіту про Конкурентоспроможність України 2008 «Назустріч економічному зростанню та процвітанню»: http://www.feg.org.ua/docs/final_ua.pdf;
2. Білик О. С. Формування конкурентного середовища регіону через призму сталого розвитку// Економічний форум. – 2001. - №2.
3. С. М. Глухарєв. Алгоритм економічної оцінки конкурентоспроможності регіонів//Науково-технічний збірник №96 Харківської національної академії міського господарства. – 2010. – С.362-367.
4.  Аналіз сталого розвитку – глобальний і регіональний контексти: У 2 ч./ Міжнар. Рада з науки (ICSU) [та ін]; наук. кер. М. З. Згуровський. – К.: НТУУ «КПІ», 2010. – Ч. 2. Україна в індикаторах сталого розвитку. – 216 с.
5. Стаття «Найвищий показник тривалості життя – у Києві, Тернопільській і Івано-Франківській областях»: http://paralleli.if.ua/news/2554.html.
6. Міжнародний центр перспективних досліджень: http://www.icps.com.ua/key_issues/socio_economy/6531.html.
Категорія: Секція_2_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 936 | Рейтинг: 4.5/4
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0