Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_3_2011_11_15-16

ІМПОРТОЗАМІЩЕННЯ ЯК ФАКТОР ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ УКРАЇНИ
Драганова Тамара
к.е.н., доцент,
Сідлярчук Світлана
асистент,
Подільський державний аграрно-технічний університет,
м. Кам’янець-Подільський
 
ІМПОРТОЗАМІЩЕННЯ ЯК ФАКТОР ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ УКРАЇНИ
 
Як не парадоксально, але серед наслідків економічних та фінансових криз в Україні за період з 2000 до 2010 рр. є позитивні , і характерним для них є те, що після різких падінь курсу гривні, подорожчання імпортних товарів і відпливу спекулятивного капіталу, створилися сприятливі умови для імпортозаміщуючого зростання економіки, яке пов’язане, передусім, з поверненням національного товаровиробника на вітчизняний ринок .
Формування і теоретичне осмислення сутності такої економічної категорії, як імпортозаміщення, почалося ще наприкінці ХХ ст.
В економічній енциклопедії, яка було випущена у 2000 році, ми бачимо таке визначення як "Імпорт заміщення – зменшення або припинення імпорту товару внаслідок організації його виробництва в середині країни [1 , 629 ]. Дану проблему , в руслі формування економічної політики держави, та розробки напрямків економічного зростання проводить в своїх роботах В. М. Тарасевич, Я.Л. Жаліло, В.М.Гацько, Т.Г.Остапенко. При умові, що перші роботи, по даній проблематиці з’явилися досить давно, і що працюють такі відомі і визнані науковці, проблема імпортозаміщення досліджена в економічній літературі недостатньо. В.М. Тарасевич у свій роботі дає таку класифікацію видів економічного зростання як "імпортоване зростання, експорторозширюючий, імпортозаміщуючий та постіндустріальний вид зростання ” [2, С.15 ]. При формуванні економічної політики країни за роки незалежності України, використовується та чи інша модель або вид економічного зростання.
В кінці ХХ століття, на прикладі багатьох країн, можна було говорити, про вдалу практику і позитивні моменти "імпортованого економічного зростання ” шляхом залучення прямих іноземних інвестицій, насамперед, капіталів провідних ТНК з включенням відповідних національних виробництв, до глобальної системи бізнесу, розподілу і постачання. Наприклад, в автомобільну промисловість Угорщини значні кошти інвестували такі ТНК, як «Ауді»( Німеччина ( 530 млн. дол.), «Suzuki»( Японія) ( 280 млн.дол), «General Motors” ( США) (283 млн.дол.) [2 , С.14–15].
Але окрім позитивних моментів такого зростання : залучення капіталу, прогресивних технологій, опанування досвіду бізнесу та менеджменту, створення нових кваліфікованих робочих місць, ми бачимо і негативні наслідки та тенденції – відмова держави від активної промислової політики, загальне структурне спрощенням національної економіки, занепад високотехнологічних галузей, посиленням сировинної спрямованості промислового та сільськогосподарського виробництва. Небезпечним є те, що саме каналами імпортованого зростання до країн можуть потрапляти застарілі технології, та екологічно шкідливі виробництва і продукція. На початку ХХІ ст. обирається інший тип економічного зростання який має назву експорто-орієнтоване або експорторозширююче економічна зростання економіки.
Країна, економіка якої починає розвиватись досить інтенсивно, має декілька галузей, в структурі національного господарства, що орієнтують свою діяльність на експорт, формуючи експорторозширююче зростання національної економіки. Експорторозширююче зростання (export – biased – growth) – розширене виробництво товару, який країна експортує, що в кінцевому результаті призводить до погіршення умов торгівлі цієї країни, на користь торговельних партнерів. Експортоорієнтовані галузі (а в Україні це : металургія, хімічна галузь зернова спрямованість рослинництва) є основою експорторозширюючего зростання національної економіки [3]. До таких галузей відносять ті, спрямованість експорту яких визначається або загальнонаціональними, або інтересами транснаціональних корпорацій. Теорема Хекшера-Оліна засвідчує, що експортувати, країна буде ту продукцію, що виготовлена на використанні надлишкових факторів виробництва, або ресурсів країни. Така політика звужує промислово-виробничий сектор економіки країни, і дає позитивні наслідки ( зростання ВВП, активний торгівельний баланс країни) тільки в короткотерміновому періоді , та за умов, що відсутня світова економічна та фінансова криза, але вона таїть в собі і великі загрози для економічної безпеки країни. Розвиток екпортоорієнтованих галузей носить екстенсивний характер і передбачає залежність від кон’юнктури світової економіки, від зовнішніх ринків, на які зорієнтовані певні галузі господарства, а також одержання короткострокових економічних ефектів та зростання. Довгостроковий ефект, для розвитку національної економіки, лежить у площині зростання імпортозаміщуючих виробництв.
 Національна економіка, що активізує імпортозаміщуюче виробництво, характеризується, як така, що здійснює імпортозаміщуюче зростання (import - biased – growth) воно визначається збільшенням виробництва в межах країни, товарів, що конкурують з імпортом. Не можна припускатися вже раніше допущених помилок, і покладатися тільки на механізми ринкового саморегулювання , і не використовувати державні програми, та інструменти по стимулюванню імпортозаміщення.
На думку Я.Жаліло – імпортозаміщення розглядається як політика, спрямована на зменшення потреби національної економіки країни в імпорті певних видів товарів завдяки збільшенню частки реалізації на внутрішньому ринку таких товарів, вироблених на її території [4]. Сьогодні ми бачимо, що уряд країни, хай і декларативно, але намагається брати на озброєння передові наукові дослідження і розробки, передбачається, що державний бюджет України 2012 року, повинен бути побудований на засадах імпортозаміщення.
 Уряд проблему імпортозаміщення передбачається розв'язати шляхом: визначення пріоритетних напрямів та відповідної державної підтримки розвитку галузей національного господарства й видів виробництва, що забезпечуватимуть потреби внутрішнього ринку у високоякісних товарах, аналогічних імпортованим в Україну; розвитку імпортозамінних виробництв із подальшою їх орієнтацією на експорт за умови повного забезпечення потреби внутрішнього ринку в цих товарах; структурних перетворень підприємств та їх технологічних процесів з метою зниження імпортної залежності галузей народного господарства; підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції на внутрішньому та зовнішньому ринку за рахунок упровадження новітніх технологій і використання прогресивного устаткування; поєднання прямого та непрямого імпортозаміщення, упровадження сучасних матеріало- та енергозбережних технологій, що підвищуватиме ефективність використання імпортованих ресурсів; залучення інвестиційних ресурсів для розвитку перспективних напрямів імпортозаміщення; орієнтації на розширення використання місцевих ресурсів та інших конкурентних переваг України; першочергової реалізації проектів, спрямованих на імпортозаміщення, у регіонах, які мають незадіяні виробничі потужності й відповідні трудові ресурси, що дозволить використовувати теперішню соціальну та виробничу інфраструктуру і дасть можливість вирішити інших завдання соціально-економічної політики - скорочення безробіття, створення нових робочих місць, збільшення доходів населення [5].
 
Список використаної літератури
1.       Економічна енциклопедія : У трьох томах.Т.1./Редкол…С.В.Мочерний (відп.редактор) та ін. – К.: Видавничий центр”Академія”, 2000. – 629 с.
2.       Тарасевич В. До проблем економічного зростання в Україні / В.Тарасевич // Економіка України – 1999. – № 8. – С.11– 18.
3.       Остапенко Т.Г. Вплив експортоорієнтованих та імпортнозаміщуючих галузей на зростання економіки України [Електронний ресурс] /Т.Г.Остапенко// – Режим доступу до вид.:http:www.nbuv.gov.ua/portal V Soc-Gum//Efp/2009_10/Ostapenko.pdf.
4.       Жаліло Я.Л., Гацько В.М. Проблеми формування сучасних засад політики імпортозаміщення в Україні [Електронний ресурс] /Я.Л. Жаліло , В.М.Гацько // Режим доступу : http:www.niisp.org/vydanna/panorama/issue.php?s=epo12&cissue=
5. Кабмін посилить політику імпортозаміщення [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.rbc.ua/ukr/top/show/kabmin-v-ocherednoy-raz-usilit-importozameshcheni-17082011114100.
Категорія: Секція_3_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 2124 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0