Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_3_2011_11_15-16

ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ УКРАЇНИ У СВІТЛІ МІЖНАРОДНИХ РЕЙТИНГІВ
Новинюк Олена
аспірант,
Львівська комерційна академія,
м. Львів
 
ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ УКРАЇНИ У СВІТЛІ МІЖНАРОДНИХ РЕЙТИНГІВ
 
У сучасному світі для здійснення інвестиційної діяльності все більшого значення набувають загальносвітові рейтинги та оцінки. На сьогодні у світі налічується більше 100 рейтингових агентств, які щороку публікують понад тисячу рейтингів. Перші розробки оцінки інвестиційного клімату країн світу та регіонів було проведено представниками Гарвардської школи бізнесу, які оцінювали інвестиційне законодавство для іноземних та вітчизняних інвесторів, політичну ситуація в країні, рівень інфляції та стійкість національної валюти, можливості вивезення капіталу, а також можливості залучення національного капіталу даної країни тощо [1].
Проблемі інвестиційної привабливості економіки країни та регіонів було присвячено низку праць таких науковців як А. Гайдуцький, О. Николайчук, Я. Бондаренко, О. Онопрієнко та ін.
На сьогодні одним з найбільш впливових міжнародних рейтингів є оцінка інвестиційної привабливості UNCTAD, що є розробкою Конференції ООН з торгівлі і розвитку. Відповідно до звіту UNCTAD 2009, Україна входить до трійки лідерів країн Піденно-Західної Європи та СНД (разом з Російською Федерацією та Казахстаном), де зосереджена основна частка іноземних інвестицій регіону (понад 80 %) [8].
На базі глобальних досліджень UNCTAD достатньо новим є оцінка інвестиційної привабливості європейських країн, яке проводиться компанією „Erst & Young”. Згідно такого дослідження, Україна відіграє роль претендента у Центральній та Східній Європі. Із 2006 р. до 2010 р. Україна займала десяте місце як за кількістю інвестиційних проектів (178), так і за кількістю створених робочих місць (7487). У 2010 р. Україна не покращила своє становище з огляду на прямі іноземні інвестиції (ПІІ), країна залучила 31 проект і створила 1150 робочих місць. Україна є третім найбільшим одержувачем ПІІ в сфері фінансових послуг у Центральній та Східній Європі за період 2006-2010 рр. Хоча фактично у 2010 р. загальна вартість надходжень ПІІ скоротилася на 9% до 4,15 млрд. дол. США. Компанія Erst & Young” зазначає, що невизначеність України стосовно свого інвестиційного клімату обмежує ентузіазм інвесторів і підриває інвестиційний потенціал країни [4].
Наступним є індекс глобальної конкурентоспроможності Всесвітнього Економічного Форуму. Україна за результатами досліджень 2010-2011 рр. спустилася на сім позицій і займає 89 місце серед 139 країн світу. Найбільш слабкими складові глобального індексу конкурентоспроможності є макроекономічна стабільність (за рахунок великого держаного дефіциту бюджету, рівня державного боргу та рівня інфляції), державні та громадські установи (низька ефективність правової системи, що характеризується важкістю у вирішенні суперечок; корупційність; недовіра суспільства до політиків та значний рівень організованої злочинності), складність ведення бізнесу; низький рівень маркетингу та ефективності ринку товарів (значні торговельні обмеження, високі митні та податкові тарифи), а також розвитку фінансового ринку [5].
Світовим банком понад 10 років здійснюється оцінка легкості ведення бізнесу, що базується на аналізі законодавства та правил ведення підприємницької діяльності. Згідно з даними Індексу бар’єрів для ведення бізнесу у 2009 р. Україна знаходилася на 147 місці серед 181 країн світу (146 місце у 2008 р.). У 2010 р., демонструючи незначні покращення, Україна знаходиться на 145 місці зі 183 країн світу [7].
Чимало інвесторів звертають увагу на результати спільного дослідження американського фонду "Heritage Foundation” та журналу "The Wall Street Journal”, які щорічно опубліковують рейтинг економічно вільних країн світу. Україна у 2011 р. зайняла 164 місце із 179 країн (45,8 пунктів із 100, де 0-49,9 пунктів – деспотичні країни, а 80-100 пунків – вільні). Причиною зниження індексу економічної свободи визначено зниження державних витрат та зростання державного боргу, а також залежність від корупції. До цього "Heritage Foundation” додає структурні обмеження та політичну нестабільність, значне державне втручання та обмеження підприємницької діяльності, недорозвиненість фінансового сектору та бюрократичну залежність щодо інвестиційної діяльності [6].
Характеризуючи позиції України у міжнародних рейтингах, які є показниками для іноземних інвесторів, слід вказати також про результати дослідження міжнародних рейтингових агентств Standard&Poor’s, Fitch та Moodys. У липні 2010 р. агентство Standard&Poor’s підвищило довгостроковий рейтинг України за зобов’язаннями у національній валюті з рівня В+ до ВВ-, а також підвищив довгостроковий рейтинг України за зобов'язаннями в іноземній валюті з В до В+. Однак, вже у 2011 р. оцінки було повернуто на попередні. Прогноз рейтингів – "стабільний". Крім того, було підтверджено рейтинг України за національною шкалою на рівні uaAA- [3].
Аналогічні прогнози зробили і Fitch та Moodys. Агентство Fitch знизило прогноз до рівня В-, що визначає наявність певних кредитних ризиків при обмеженому запасі міцності [3].
Згідно інших рейтингів за 20 років незалежності Україна опинилася на 2 місці в світі за боргами перед МВФ (14,25 млрд. дол. на січень 2011 р.), 4 місці серед країн з найгіршою економікою за версією Forbes, 10 у світі по боргах перед Світовим банком (3,22 млрд. дол. США), 57 з 59 в рейтингу найбільш конкурентоспроможних країн від Міжнародного інституту управлінського розвитку світу (нижче тільки Хорватія і Венесуела), 134 з 180 в світі за рівнем корупції (рівень корупції оцінюється за шкалою від 0 до 10 балів, у якій 0 означає тотальну корумпованість держави, а 10 - фактичну відсутність корупції, Україна отримала 2,4 бали (у 2009 р. – 2,2). За кількістю податків і зборів до бюджету (135) України встановила абсолютний рекорд і опинилася на останньому місці [2].
Окрім цих рейтингів, можна проаналізувати ще інші міжнародні, зокрема Institutional Investor, Euromoney, BERI Індекс глобалізації, Індекс сприйняття корупції та ін., проте всі вони протягом останнього року фіксують зниження рейтингових позицій України.
Список конкурентних переваг економіки України є достатнім для ефективного економічного розвитку та залучення іноземних інвестицій. Як зазначає Всесвітній економічний форум, це висока якість вищої та шкільної освіти, значний розмір внутрішнього та зовнішнього ринків, розвинена інфраструктура, зокрема залізничне сполучення, ефективний ринок праці тощо. За оцінками UNCTAD та " Erst & Young”, в Україні добре розвинена важка промисловість, родючі землі та значні природні ресурси, що є потенціалом для збільшення кількості інвестиційних проектів. Однак, на думку експертів рейтингових агенств, що досліджувалися, Україні необхідно приділити значну увагу покращенню показників дефіциту бюджету та державного боргу, розвитку фінансового ринку, зменшенню кредитних ризиків, а також підвищенню показників розвитку інфраструктури та товарних ринків.
Результати проведеного дослідження використовуються для подальшої розробки методики та заходів щодо підвищення інвестиційної привабливості України та її регіонів.
 
Список використаних джерел
1.       Гайдуцький А.П. Оцінка інвестиційної привабливості економіки // Економіка і прогнозування. – 2004. – № 4. – С. 3-7.
2.       20 років незалежності України (міжнародні рейтинги) http://tsn.ua/ukrayina/
3.       Газета „Економічна правда”// http://www.epravda.com.ua/news/
4.       Звіт про прямі іноземні інвестиції в Україну // http://www.ey.com/ua
5.       Рейтинг: Індекс глобальної конкурентоспроможності // http://www.heritage.org
6.       Рейтинг: Індекс економічної свободи // http://www.heritage.org
7.       Investment and Trade Foundation // http://inve-trade.eu/ru/investments/article
8.       UNCTAD. FDI Inflows // http://www.unctad.org/Templates
Категорія: Секція_3_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 2608 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0