Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_3_2011_11_15-16

МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Малютін Олександр
к.е.н., доцент,
Сумський національний аграрний університет,
м. Суми
 
МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 
Основа діяльності будь-якого інвестора – це отримання інвестиційного результату. Для здійснення ефективної діяльності необхідно проведення інвестиційного аналізу, що вивчає закономірності інвестиційної діяльності в ринкових умовах і специфічною особливістю якого є можливість прогнозування зміни фінансових показників.
Інвестиційний аналіз проводиться на основі методів та прийомів, що використовуються і інших сферах теоретичної та прикладної економіки.
За часів Радянського Союзу для оцінки ефективності капіталовкладень використовувалась Методика [1], яка ґрунтувалась на оцінці з позиції інтересів народного господарства в цілому при використанні головного критерію – економія суспільної праці.
В 1988 році з’явились нові методичні рекомендації [2], де був запроваджений показник інтегрального народногосподарського ефекту та коефіцієнт ефективності одночасних витрат.
У зв’язку з ринковими реформами в колишніх пострадянських республіках стали застосовуватись загальноприйняті методики оцінки та аналізу інвестицій, які характеризуються переходом від статичної моделі визначення ефективності до динамічної. Сучасний етап вивчення методичних підходів до оцінки інвестицій в Україні характеризується пошуком системи критеріїв, що можна застосовувати в різних інвестиційних ситуаціях. 
Надійні методи інвестиційного аналізу потрібні насамперед інвестору для визначення економічного ефекту, правильності розрахунків та їх стійкості по відношенню до відхилень від плану [3, с.9 ].
Об’єктивність та різнобічність оцінки ефективності інвестицій визначається системою принципів, що покладені в основу оцінки інвестицій [4, с. 129-136 ]. Взагалі в науковій економічні й літературі виділяють три підходи до інвестиційної оцінки [5, с. 14]:
·        оцінка дисконтованих грошових потоків (ґрунтується на правилі приведеної цінності, спирається на визначення внутрішньої вартості капіталовкладень);
·        порівняльна оцінка за альтернативою інвестування (ґрунтується на використання середньогалузевого мультиплікатора, спирається на аналіз ринкового середовища);
·        оцінка умовних вимог (ґрунтуються на забезпеченні виплат при досягненні відповідних умов на ринку).
Вивчення вітчизняної та іноземної економічної літератури в сфері інвестування дозволяє розподілити методи оцінки ефективності інвестиційної діяльності за двома ознаками [6] :
·        статичні (ґрунтуються на статистичній інформації про затрати та результати, обумовлені реалізацією інвестицій);
·        динамічні (ґрунтуються на врахування фактору часу при визначенні вартості грошей, а також факторів інфляції та ризику).
До першої групи методів відносять методи розрахунку періоду окупності інвестицій, визначення норми прибутку на капітал, накопиченого сальдо грошового потоку, приведених витрат, порівняння прибутку. Так, період окупності інвестицій є найбільш простим та швидким методом визначення ефективності капіталовкладення та рівня ліквідності інвестора. Але даний метод не враховує подальші інвестиційні капіталовкладення після досягнення точки беззбитковості, тому не в повній мірі відображає реальну картину і потребує використання додаткових методів оцінки ефективності інвестицій. Недоліком методу визначення норми прибутку на капітал є неприємність використання даного показника як основи для визначення ефективності інвестицій через виникнення ситуації коли прибуток на початкових стадіях інвестування буде більш прийнятним для інвестора ніж протягом деякого часу. При оцінці ефективності інвестицій за допомогою методу визначення сальдо грошового потоку виникає низка недоліків, серед яких слід відмітити велику трудомісткість, а також наявність коригувань, що впливають на остаточний фінансовий результат, але не торкаються руху грошових коштів (амортизація, лізинг і т.п.). Досить критичним є метод приведених витрат, який не враховує розміру капітальних інвестицій; ґрунтується на застосуванні нормативних коефіцієнтів, що не охоплюють всіх факторів; не є точним через подвійне врахування капітальних вкладень (прямо та через амортизацію). Метод порівняння прибутку поряд з перевагами щодо можливості врахування вартості інвестованих коштів має суттєві недоліки, які полягають в складності порівнювати ефективність діяльності в різних галузях економіки.
Друга група методів оцінки ефективності інвестиційної діяльності враховує зміну вартості грошового потоку в часі і передбачає застосування таких методів:  чистої приведеної вартості, внутрішньої норми прибутковості, дисконтованого терміну окупності, індексу прибутковості, ануїтету [7]. Динамічні методи оцінки ефективності інвестицій при всіх їх перевагах також мають окремі недоліки, що пов’язані зі складністю прогнозування та формування грошового потоку, а також з проблемою вибору ставки вартості капіталу, що може викликати загрозу недооцінки ризику капіталовкладень.
Взагалі переваги та недоліки статичних та динамічних методів інвестиційного аналізу досить ґрунтовно висвітлені в дисертації О.В. Харламенко [8], де авторка зазначає, що найбільш ефективною системою інвестиційного аналізу є синтез таких інструментів, як збалансована система показників (BSC) та економічна додана вартість (EVA), але з суттєвим доопрацюванням в області ризику.
Практика свідчить про значну потребу суб’єктів економіки в інвестиційних ресурсах при одночасному обмежені їх можливостей. Це стимулює науковців до пошуку та розробки нових методів інвестиційного аналізу.
 
Список використаних джерел
1.       Методика (основные положения) определения экономической эффективности использования в народном хозяйстве новой техники, изобретений и рационализаторских предложений (утв. Постановлением ГКНТ СССР №48, Госпланом СССР №16, Академией наук СССР №13, Госкомизобретений СССР №3 от 14.02.1977) [Електронний ресурс] / КонсультантПлюс // Режим доступу: http://www.consultant.ru
2.       Об утверждении методических рекомендаций по комплексной оценке эффективности мероприятий, направленных на ускорение научно-технического прогресса: Постановление ГКНТ СССР №60, Президиума АН СССР №52 от 03.03.1988  [Електронний ресурс] / Левоневский Валерий Станиславович – Режим доступу: http://pravo.levonevsky.org
3.       Ример М.И. Экономическая оценка инвестиций / М.И. Ример, А.Д. Касатов, Н.Н. Матиенко.  Издательство: Питер, 2008 480 с.
4.       Староверова Г.С. Экономическая оценка инвестиций: учебное пособие / Г.С. Староверова, А.Ю. Медведев, И.В. Сорокина. – М.: КНОРУС, 2006. – 312 с.
5.       Дамодаран А. Инвестиционная оценка. Инструменты и техника оценки любых активов / А. Дамодаран, Пер. с англ. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2004. – 1342 с.
6.       Методы оценки эффективности инвестиций [Електронний ресурс] / Элитариум. Центр дистанционного образования // Режим доступу: http://www.elitarium.ru
7.       Колтынюк Б.А. Инвестиции. Учебник / Б.А.  Колтынюк СПб.: Изд-во Михайлова В.А. 2003. 848 с.
8.       Харламенко Е.В. Оценка экономической эффективности модернизации материально-технической базы организаций связи на основе концепций сбалансированной системы показателей и экономической добавленной стоимости организации: автореферат дис. ... кандидата экономических наук: 08.00.05 [Електронний ресурс] / Е.В. Харламенко; Моск. техн. ун-т связи и информатики, –  Москва, 2010. – 24 c.
Категорія: Секція_3_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1224 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0