Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_3_2011_11_15-16

ВПЛИВ ЕКОНОМІКО-ЕНЕРГЕТИЧНОГО ОБСТЕЖЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА НА ЗМЕНШЕННЯ ЕНЕРГОЄМНОСТІ ТА СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ
Джеджула В’ячеслав
к.т.н., доцент,
Вінницький національний технічний університет,
м. Вінниця
 
ВПЛИВ ЕКОНОМІКО-ЕНЕРГЕТИЧНОГО ОБСТЕЖЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА НА ЗМЕНШЕННЯ ЕНЕРГОЄМНОСТІ ТА СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ
 
Зростання вартості енергоносіїв спонукає до пошуку шляхів енергомодернізації підприємств. Першочерговим є необхідність проведення економіко-енергетичного обстеження підприємства шляхом вивчення річної фінансової звітності, дослідження енергетичних потоків технологічного циклу, інструментального обстеження будівель і обладнання, визначення енергетичних функцій продукції [1-3]. Реалізація енергозберігаючих заходів повинна ґрунтуватись на максимізації прибутку підприємства, що виражається у вигляді економії коштів за період життя проекту з урахуванням дисконтування. Впровадження енергозберігаючих заходів повинно відбуватися на всіх рівнях енергетичного споживання: технологічному, логістичному, теплофізичному тощо, враховувати напрямки розвиту підприємства та його внутрішні енергетичні резерви.
Оцінку впливу економіко-енергетичного дослідження на зменшення енергоємності продукції та впровадження відповідних організаційно-економічних заходів рекомендується здійснювати за наступними критеріями: прибуток від впровадження енергозберігаючих заходів, що визначається згідно [2] і  характером зміни  функції енергоспоживання. Функція енергоспоживання визначалась у вигляді поліному другого ступеня, що має наступні властивості:
·          функція опукла і монотонно зростає зі зростанням аргументу;
·             при нульовому випуску продукції енергоспоживання дорівнює мінімальному рівню;
·           при збільшенні випуску продукції енергоспоживання зростає.
Функція енергоспоживання має вигляд (1) і отримується шляхом статистичної обробки даних фінансової звітності і економіко-енергетичного обстеження:
,                                                      (1)
де  – коефіцієнти полінома; х – випуск однотипної продукції за одиницю часу; сумарне споживання енергетичних ресурсів (газу, вугілля, електричної енергії, машинного пального та інше) для випуску х штук однотипної продукції, тон у.п.
В табл. 1 наведено споживання енергетичних ресурсів підприємства в залежності від кількості виробленої продукції за результатами проведеного економіко-енергетичного обстеження.
Таблиця 1
Енергоспоживання підприємства залежно від обсягів виробництва продукції

 
На основі аналізу статистичних даних з таблиці 1 було побудовано  енергетичну функцію підприємства f(x). Дослідження технологічних процесів підприємства, особливостей виготовлення продукції, формування постійних і змінних витрат, динаміки обсягів виробництва дозволили сформувати комплекс енергозберігаючих заходів, що дали можливість зменшити енергоспоживання: природного газу – на 25%, електроенергії – на 30%, вугілля – на 15%. В результаті впровадження даних заходів енергетична функція підприємства набула вигляду f1(x).
Рис. 1. Енергетичні функції підприємства до і після впровадження заходів з енергозбереження
            х – кількість виробленої продукції, тис. штук;
f(x) – значення енергетичної функції, т.у.п. до енергомодернізації;
f1(x) – значення енергетичної функції, т.у.п. після енергомодернізації;
 
Таким чином, аналіз енергетичних функцій підприємства до та після впровадження заходів з енергозбереження показав, що в результаті економіко-енергетичного обстеження та формування за його результатами енергозберігаючих заходів надає можливість суттєво зменшити енергоємність продукції.  Зниження енергоємності продукції надає можливість підприємству знизити постійні і змінні витрати які формують собівартість продукції.
 
Список використаних джерел
1.       Переосмислення супеню відповідальності перед майбутнім: Національна доповідь з питань реалізації державної політики у сфері енергоефективності за 2009 рік/ М. Пашкевич та інші – К., НАЕР-НАУ, 2010. – 254 с.
2.       ДСТУ 4713:2007 "Енергозбереження. Енергетичний аудит промислових підприємств. Порядок проведення та вимоги до організації робіт".
3.       ДСТУ 2155-93 "Енергозбереження. Методи визначення економічної ефективності заходів по енергозбереженню».
Категорія: Секція_3_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1005 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0