Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_3_2011_11_15-16

ЗБІЛЬШЕННЯ АКЦИЗУ НА ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ ЯК ЕФЕКТИВНЕ ДЖЕРЕЛО НАПОВНЕННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ
Глазко Наталя
к.істор.н., доцент,
Пришляк Наталя
студентка,
Вінницький національний аграрний університет,
м. Вінниця
 
Збільшення акцизу на тютюнові вироби як ЕФЕКТИВНЕ ДЖЕРЕЛО наповнення державного бюджету
 
Акцизне оподаткування тютюнових виробів є важливим у веденні економіки кожної країни. Той факт, що тютюнові вироби є товаром масового споживання, породжує велику кількість проблем, адже вчені багатьох країн безперервно підкреслюють небезпечність та шкідливість тютюнопаління. Зважаючи на це, правильне ведення акцизного оподаткування тютюнових виробів не лише приноситиме додаткові надходження до державного бюджету, але й певною мірою позбавить багатьох людей такої шкідливої звички як тютюнопаління.
Згідно з Податковим кодексом України виробники та імпортери тютюнових виробів повинні сплачувати акцизний податок. Платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, та імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду до органу державної податкової служби за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому Податковим Кодексом.
Уряди накладають податок на тютюнову продукцію для досягнення кількох цілей. Акцизний збір та інші податки та збори застосовуються урядами країн, щоб збільшити надходження до бюджетів. Фіскальні заходи, що передбачають зменшення масштабів споживання тютюну, можуть використовуватися з метою охорони здоров’я. Фіскальна політика, наприклад, є центральною темою Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну, прийнятої Всесвітньою організацією охорони здоров’я. 
Метою поданого дослідження є вивчення ролі і місця формування акцизу на тютюнові вироби як важливої складової наповнення державного бюджету та проведення порівняльної оцінки ведення акцизного оподаткування в інших країнах.
Проблемним питанням оподаткування тютюнових виробів завжди присвячувалось багато праць провідних науковців як у світі, так і в Україні зокрема. Вивченням акцизного оподаткування тютюнових виробів займались В.М. Опарін, І.І. Хлєбнікова, Р.Л. Балакін, А.Б. Дрига та багато інших.
Проблема залежності населення від тютюнових виробів постає вже давно, проте останнім часом набрала небачених розмахів. Сучасна молодь вдається до паління цигарок ще у шкільному віці, у 12-14 років, і до цієї шкідливої звички дедалі частіше долучаються не лише хлопці, але й дівчата. За даними Київського інституту соціології, сьогодні в Україні щоденно палить кожен четвертий її мешканець старше 18 років, а це близько 47% чоловіків та 7% жінок. Згідно з опитуванням, в Україні у 2010 році частка осіб, що палять становила 28,8%, або близько 11,5 мільйона жителів. За даними досліджень Всесвітньої організації охорони здоров’я, палять 36% українців, з них 31% – щоденно [1].
18 березня 2009 року Верховна Рада підтримала у першому читанні проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби №4202 щодо надпланових надходжень до Державного бюджету, який передбачав суттєве майже у два рази підвищення ставок акцизного збору. Певною мірою цей крок був вимушений. Це пов’язано з тим, що під час економічної кризи влада була у пошуку нових надходжень, котрі могли б скоротити дефіцит державного бюджету, а з іншого боку, не могла підвищувати ті податки, які справляють вплив на розвиток економіки загалом.
З 1 січня 2011 року в Україні підвищились акцизи на тютюнові вироби. Таким чином, специфічна ставка акцизу на сигарети з фільтром з 1 січня підвищена з 90 до 96,21 грн./тисячу штук; сигарети без фільтру з 40,25 до 43,03 грн./тисячу штук; сигари і сигарілли з 140 до 149,66 грн./кг; тютюн, замінники тютюну, тютюн гомогенізує, тютюнові екстракти і есенції з 50 до 53,45 гривні/кг; курильний тютюн з 70 до 74,83 гривні/кг; жувальний і нюхальний тютюн з 20 до 21,38 гривні/кг [2].
За даними Державної митної служби України, імпорт тютюну та промислових замінників тютюну за 8 місяців 2011 року становив 301563 тис. дол. США, що більш як вдвічі перевищив експорт цієї продукції, який становив 142324 тис. дол. США [3] рис.1.
 

Рис. 1. Динаміка експорту-імпорту тютюну та промислових замінників тютюну за 2005-2011 рр.
 
Найбільшими країнами-імпортерами тютюну в Україну є Білорусь, Грузія, Туреччина, Росія та Молдова. Готові цигарки, сигарети та сигари завозять зазвичай із Молдови, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Монголії, та що не рідко буває, країна-імпортер є взагалі невизначеною.
Для зростання доходів бюджету краще мати високі, ніж низькі ставки акцизу, навіть якщо такі ставки провокують контрабанду сигарет із сусідніх країн. Проте наразі тютюнові вироби в Україні дешевші, ніж імпортовані, тому ця проблема не постає надто гостро.
Дедалі більше країн приймає рішення про отримання додаткових доходів шляхом підвищення акцизу на товар, який справляє негативний вплив на добробут громадян, а саме на тютюнові вироби.
Так, 1 квітня 2009 року у США відбулося рекордне збільшення федерального податку на тютюнові вироби з 0,39 долара до 1 долара. Як підсумок додаткові доходи американського бюджету становили 33 мільярди доларів. За даними національного Центру з контролю та профілактики захворювань, тютюн є причиною передчасної смерті більше ніж 440 тисяч жителів США в рік. Понад те, ця шкідлива звичка щороку обходиться в 193 мільйони доларів у вигляді витрат на медичне обслуговування і оплату втраченого робочого часу, який курці тютюну використовують на перекури [4].
Досвід інших країн свідчить, що суттєве підвищення тютюнових акцизів надавало країнам подвійні переваги. Рівень куріння серед населення зменшується, а доходи бюджету зростають. Зростання доходів пов’язано з тим, що паління спричиняє у багатьох людей залежність, і їм непросто відмовитись від цієї звички навіть за подорожчання цигарок.
Таким чином, досвід зарубіжних країн свідчить про доцільність контролю за обсягами імпорту та поступовим підвищення ставок акцизного збору на тютюнові вироби. Правильна політика у сфері оподаткування тютюнових виробів надасть змогу не лише наповнити державний бюджет, а й справить позитивний вплив на здоров’я нації шляхом зниження рівня тютюнопаління в країні та, як наслідок, зменшення кількості смертельно небезпечних захворювань. Своєю чергою зменшаться витрати на лікування людей від небезпечних хвороб, спричинених тютюнопалінням.
 
Список використаних джерел
1.       Макаренко, В. В. Світовий досвід застосування індивідуальних акцизів та перспективи його використання в Україні / В. В. Макаренко // Економіка. Фінанси. Право. 2010. № 11. c. 11-15.
2.       Електронний ресурс: http://zakon.rada.gov.ua.
3.       Електронний ресурс: http://www.kmu.gov.ua.
4.       Електронний ресурс: http://www.vesti.ru/doc.html?id=270609.
Категорія: Секція_3_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1121 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0