Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_4_2011_11_15-16

ЕЛЕКТРОННІ ГРОШІ ЯК ЗАСІБ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМИ ПРОЦЕСАМИ В УКРАЇНІ
Тиха Руслана
бакалавр,
Миколаївський державний аграрний університет,
м. Миколаїв
 
ЕЛЕКТРОННІ ГРОШІ ЯК ЗАСІБ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМИ ПРОЦЕСАМИ В УКРАЇНІ
 
На даний момент досягнення науково-технічного прогресу дозволяють робити покупки, не покидаючи своєї квартири або робочого місця. Стало це можливим завдяки такому досягненню в області інформаційних технологій як усесвітні комп'ютерні мережі. Електронні платіжні системи дозволяють набувати бажаного товару незалежно від місцезнаходження покупця і продавця.  Готівка залишається головним засобом оплати в традиційних магазинах лише для 33% покупців [1].
Електронні гроші (також відомі як e-money, e-гроші, електронна готівка, електроні обміни, цифрові гроші, цифрова готівка чи цифрові обміни) — означення грошей чи фінансових зобов'язань, обмін та взаєморозрахунки з яких проводяться за допомогою інформаційних технологій [2].
Електронна готівка (е-готівка або e-cash) – реалізується у вигляді смарт-карти. У смарт-карті наявна вся інформація, необхідна для авторизації операцій з готівкою.
Основна перевага електронних грошей перед звичайними безготівковими розрахунками - надзвичайно низька вартість транзакцій, особливо внутрішніх. До переваг електронних грошей можна також віднести анонімність їхнього використання, порівнянна з наявними засобами, а також дуже просте входження в систему. Ще одна значима перевага електронних грошей у тім, що майже всі операції з ними відбуваються в режимі он-лайн, і займають дуже мало часу. Час здійснення зовнішніх платежів визначається тільки швидкістю роботи платіжної системи [2].
Недоліки електронних грошей у деякому ступені є продовженням їхніх переваг. Основний недолік полягає у тому, що емісія електронних грошей гарантується винятково емітентом, держава не дає ніяких гарантій збереження їхньої платоспроможності. Тобто електронні гроші, у першу чергу, платіжний, а не накопичувальний засіб. Інший недолік у тім, що електронні гроші існують тільки в рамках тієї системи, у рамках якої вони емітовані. Крім того, електронні гроші не є загальноприйнятим платіжним засобом, обов'язковим до прийому. Ще одна серйозна проблема – шахрайство. Власники часто помічають пропажу грошей не відразу, тому у шахраїв залишається достатньо часу, щоб використовувати картку [1].
Сьогодні на ринку електронних платіжних систем в Україні працюють близько 10 систем. Проте найактивніше просувають свої продукти і сервіс PayCash та Web-Money Transfer. WebMoney Transfer — це не лише система моментальних онлайн-платежів, а й середовище для ведення електронного бізнесу [2].
На відміну від традиційних систем переказів, сервіси електронних грошей, що передбачають відкриття електронних гаманців, оперують із замінниками грошей. Електронні гаманці повсюдно використовують не тільки компанії, які ведуть бізнес в інтернеті, але і торгують, і які надають послуги офлайн: адже перевести в готівку кошти не становить великої праці. Електронні гроші конкурують і з звичайними банківськими платежами, і з системами переказів, платіжними картами, а по окремих одержувачах ще й з платіжними терміналами.
За даними Інтернет Асоціації України (ІнАУ), на WebMoney припадає до 80% вітчизняного ринку електронних грошей.
Дія систем електронних грошей не підпадала під регулювання з боку Нацбанку або Держфінпослуг, аж протягом більше ніж п'ять років роботи в Україні (до червня 2008-го, коли НБУ вперше спробував узяти під контроль сферу діяльності електронних грошей, що звертаються поза банківською системою). Обмеження, введені Постановою НБУ №178, в частині розміру гаманця – до 5 тис. грн, валюти гаманця (тільки гривня), а також надання виключно банкам права відкривати його користувачам, призвели до відходу з ринку деяких гравців [2].
Обороти електронних грошей щороку подвоюються, а то й потроюються. Попит на розвиток ринку електронних грошей зараз дуже високий. Особливо з боку так званої нової економіки – Інтернету і всього, що з ним пов'язано. На даний час існує небезпека, що якщо системи електронних грошей не будуть розвиватися всередині країни, вони будуть розвиватися поза нею.
Річний оборот електронних коштів дуже великий, тому може приносити величезний прибуток у бюджет країни. За оцінками фахівців обсяг ринку електронних грошей в 2009 році в гривні оцінювали в $ 100 млн., і приблизно в $ 100 млн. – доларовий сегмент ринку. У 2010р. обсяг ринку електронних грошей в Україні оцінюють в $ 250 млн. у гривні та $ 250 млн. у доларовому сегменті ринку. Разом близько $ 500 млн. - сумарний обсяг ринку електронних грошей в Україні буде за 2010 рік. Відповідно з цих грошей необхідно сплачувати податки [3]. За активізацію використання електронних грошей в Україні виступають і мобільні оператори.
Отже, системи електронних грошей в Україні розвиваються швидкими темпами, хоча і мають місце проблеми у регулюванні їх застосування.
 
Список використаних джерел
1. Капошко А.В. Електронні гроші: [електронний ресурс]. — Режим доступу:   http://udau.edu.ua/ library.php.
2. Ормоцадзе М. Електронні гроші: [електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.news.finance.ua.
3. Електронні гроші в Україні: [електронний ресурс]. — Режим доступу:   http://www.moneyseo.info.
Категорія: Секція_4_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 965 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0