Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_4_2011_11_15-16

КРЕДИТНА ПОЛІТИКА, ЯК ІНСТРУМЕНТ УПРАВЛЯННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ
Лукашук Максим
студент,
Полякова Євгенія
магістр, старший викладач,
Миколаївський політехнічний інститут,
м. Миколаїв
 
КРЕДИТНА ПОЛІТИКА, ЯК ІНСТРУМЕНТ УПРАВЛЯННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ
 
Сучасний етап економічного розвитку країни характеризується значними змінами в усіх сферах діяльності суспільства. Відбувається поступове уповільнення платіжного обороту, що викликає зростання дебіторської заборгованості в банках. Тому питання управління дебіторською заборгованістю є досить актуальним, тому що борг здійснює прямий вплив на величину оборотного капіталу.
Дебіторська заборгованість визначається як сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Дебіторами можуть бути як юридичні, так і фізичні особи, які заборгували підприємству грошові кошти, їх еквіваленти або інші активи.
У загальній сумі дебіторської заборгованості на розрахунки з клієнтами доводиться біля 80%. Тому управління дебіторською заборгованістю в банку пов'язане насамперед з оптимізацією розміру і забезпеченням інкасації заборгованості клієнтів по розрахункам за реалізовані послуги. Для ефективного управління нeю в банках повинна створюватися і здійснюватися особлива фінансова політика.
Політикою управління дебіторською заборгованістю є частина загальної політики управління оборотними активами і маркетингової політики комерційного банку, направленої на розширення обсягу реалізації фінансових послуг.
Формування політики управління дебіторською заборгованістю комерційного банку або його кредитної політики по відношенню до клієнтів, які отримують фінансові послуги здійснюється за наступними етапами:
-       аналіз дебіторської заборгованості в попередньому періоді;
-       формування принципів кредитної політики відносно клієнтів, які купують послуги;
-       визначення можливої суми фінансових коштів, що інвестуються в дебіторську заборгованість по товарному і споживчому кредиту;
-       формування системи кредитних умов;
-       формування стандартів оцінки покупців, різниця умов надання кредиту;
-       формування процедури інкасації дебіторської заборгованості;
-       забезпечення використання в банку сучасних форм рефінансування дебіторської заборгованості;
-       побудова ефективних систем контролю за рухом і своєчасною інкасацією дебіторської заборгованості.
Розглянемо докладніше другий етап - формування принципів кредитної політики по відношенню до клієнтів, яку купують послуги.
Управління дебіторською заборгованістю багато в чому залежить від розробки оптимальної кредитної політики, яка представляє собою надання таких умов кредитування покупцям послуг, які приведуть до підвищення попиту на продукцію та максимізацію прибутку за рахунок перевищення додаткового прибутку над додатковими витратами.
При формування принципів кредитної політики по відношенню до покупців в комерційному банку, приділяється увага тому, у яких формах здійснювати реалізацію послуг в кредит і який тип кредитної політики слід вибрати.
Виділяють дві форми реалізації послуг в кредит: товарний (комерційний) кредит і споживчий кредит.
Тип кредитної політики характеризує принципові підходи до здійснення з позиції співвідношення рівня прибутковості і ризику кредитної діяльності банку. Розрізняють три типи кредитної політики банком по відношенню до клієнтів, які купують послуги: консервативний, помірний і агресивний.
В процесі вибору типу кредитної політики повинні враховуватися такі чинники як:
-       загальний стан економіки, що визначає фінансові можливості покупців, рівень їх платоспроможності;
-       кон'юнктура на ринку банківських послуг;
-       сучасна комерційна і фінансова практика здійснення фінансових  операцій; потенційна здатність банку нарощувати обсяг реалізації послуг при розширенні можливостей та за рахунок надання кредиту;
-       правові умови забезпечення стягнення дебіторської заборгованості;
-       фінансовий менталітет власників і менеджерів банків, їх відношення до рівня допустимої ризику в процесі здійснення банківської діяльності та інші.
Процес формування кредитної політики в комерційному банку пропонується розглянути за допомогою рис. 1.

Рис. 1. Етапи процесу формування кредитної політики комерційного банку
 
До переваг широкого застосування кредитної політики у відношеннях з клієнтами - покупцями, слід віднести збільшення реалізації банківських послуг та збільшення доходів і прибутку банку в умовах високої ринкової конкуренції.
Недоліками кредитної політики є:
-                     можливе виникнення безнадійної дебіторської заборгованості;
-                     додаткові фінансові витрати у випадку залучення короткострокових банківських кредитів для компенсації дебіторської заборгованості;
-                     можливі витрати у зв'язку з відволіканням грошових коштів з обороту.
Великий вплив на процеси зростання дебіторської заборгованості здійснює політика банку у розрахунках з клієнтами, які купують послуги. А несвоєчасне погашення дебіторської заборгованості призводить до платіжної кризи. Зростання заборгованості по комерційному кредиту обумовлює збільшення попиту на короткострокові позики, скорочення їх пропозиції і зростання їх вартості. Для сплати боргів організації повинні перетворювати високоліквідні активи в грошові кошти, у протилежному випадку їм загрожує банкрутство.
Коли банк визначає, який тип кредитної політики йому обрати відносно нечесних покупців, він повинен мати на увазі, що агресивний (м’який) її варіант може викликати відволікання великої суми фінансових коштів, знизити платоспроможність фінансової установи, викликати значні витрати по стягненню боргів, а зрештою понизити рентабельність оборотних активів і використовуваного капіталу, а консервативний (жорсткий) її варіант негативно впливає на зростання обсягу реалізації послуг і формування стійких комерційних зв'язків.
 
Список використаних джерел
1.       Білик М.Д. Управління дебіторською заборгованістю підприємств // Фінанси України. – 2003. - №12.
2.       Карбовник А.М. Деякі аспекти управління дебіторською заборгованістю та їх вплив на джерела формування оборотних активів / А.М. Карбовник // Фінанси України. –2007. – № 9.
3.       Пернарівський О.А. Аналіз, оцінка та способи зниження банківських ризиків:. // Вісник НБУ. – 2008. – №7.
Категорія: Секція_4_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1308 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0