Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_4_2011_11_15-16

КРЕДИТУВАННЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В СЛОВАЦЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ
Олійник Олена
к.е.н., доцент,
Національний університет біоресурсів і природокористування України,
м. Київ
 
КРЕДИТУВАННЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В СЛОВАЦЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ
 
Внаслідок специфіки сільського господарства кожна країна, зацікавлена в розвитку останнього, намагається забезпечити належні умови кредитування сільськогосподарських товаровиробників. Не виключенням є Словацька Республіка.
До вступу в Європейський Союз (ЄС) в Словаччині використовували певні механізми державної підтримки кредитування, зокрема, пільгове кредитування (компенсація державою частини процентної ставки), а також держава компенсувала від 40 до 60% від суми позики за інвестиційними кредитами для сільського господарства. З 2004р. зазначені механізми були відмінені через вимоги ЄС.
В цілому тенденції щодо кредитування сільського господарства до вступу до ЄС була негативною, що видно з таблиці 1.
Таблиця 1
Динаміка кредитів для сільського господарства протягом 1993-2003рр.

Джерело: [1, 2]
 
Значне скорочення кредитів спостерігалося протягом 1993-2000рр., за цей період обсяг кредитів для сільського господарства скоротився в 2,5 рази. Переломний став 2001 рік  як з точки зору кількості кредитів для сільського господарства, так і їх масштабності, що певною мірою було обумовлено значним зниженням процентної ставки з 14% до 10,5%. В цілому протягом 1993-2005 рр. процентна ставка мала тенденцію до зниження, що забезпечувало ширший доступ сільгосподарських товаровиробників до банківських кредитів. Цьому також сприяло очікування вступу Словацької республіки до ЄС [3].
На сьогодні сільське господарство не має проблем з отриманням кредиту, так як фермери можуть використовувати для погашення кредитів прямі платежі від ЄС. Ці платежі одночасно є гарантію для короткострокових кредитів, наданих комерційними банками. Сільгоспвиробники виплачують свої кредити за рахунок субсидій і, отже, підтримують свій авторитет на кредитному ринку, про що свідчить зростання обсягу кредитів для цього сектору, спрямованих на фінансування циклу сільськогосподарського виробництва, від агротехнічних заходів до реального виробництва.
В цілому тенденція обсягу кредитів для сільського господарства (табл. 2) з 2006 року була обумовлена зовнішніми чинниками, зокрема дією світової фінансової кризи, яка призвела до скорочення обсягу кредитів з 2009 року, а також перерозподілу питомої ваги кредитів за термінами в бік збільшення короткострокових – з 11% в 2006р. до 50% в 2010р.
Таблиця 2
Динаміка та структура кредитів, наданих сільському господарству та мисливству в Словацькій республіці

Джерело: [1, 2]
 
Малі і середні сільськогосподарські підприємства в Словацькій республіці мають можливість долучитися до доступного кредитування через «Slovenska zarucna a rozvojova banka» (Словацький гарантійний банк розвитку), який є державною установою. Банк здійснює пряме кредитування малих і середніх підприємств, а також надає гарантії по кредитах, для підприємств, в яких немає адекватного забезпечення кредиту або вважаються достатньо ризикованими для банків. Банк надає, так звані, сільськогосподарські кредити для підприємств, які мають тимчасову нестачу грошових коштів, а також, так звані, земельні кредити – довгострокові кредити на купівлю земель сільськогосподарського призначення. Банк надає гарантії в розмірі від 55% від основної суми кредиту. В 2010 році сума наданих кредитів для сільського господарства становила 32,4 млн євро, а сума наданих гарантій – 6,7 млн євро [4].
Корисним для України є вивчення і запровадження досвіду щодо функціонування подібного банку. Така необхідність обумовлена високими процентними ставками за кредитами, особливо які є непосильними для малих і середніх підприємств, а також відсутністю у останніх належного забезпечення кредитів і високою ризикованістю для банків, що долається через надання таким банком гарантійних послуг для них.
Важливим елементом для розвитку кредитування сільського господарства в Словацькій республіці стало створення Словацького земельного фонду (Slovenský pozemkový Fund). Створення даного фонду дозволяє ефективно управляти земельним фондом країни, в тому числі земельними ділянками сільськогосподарського призначення. Діяльність фонду забезпечує прозору ситуацію щодо земельних відносин в країні, а також слугує елементом забезпечення безпечності кредитів під заставу земельних ділянок в разі процесу звернення стягнення [5]. В Україні слід також створити аналогічну установу, основною функцією якої, в разі створення, могло б бути державне регулювання земельного ринку шляхом проведення операцій на ньому та забезпечення раціонального використання державних земель ринковими методами.
 
Список використаних джерел
1.       http:\\www.mpsr.sk – Ministry of Agriculture and Rural Development of the Slovak Republic
2.       http:\\www.nbs.sk - Národná banka Slovenska
3.       Koščo, T. – Dovalová, I. – Szovics, P. Tendencie vývoja agrárnej úverovej politiky na Slovensku  // Режим доступу: http://www.slpk.sk/dizertacie/agrarni_perspektivy/kosco_ap11.pdf
4.       http://www.szrb.sk - Slovenska zarucna a rozvojova banka
5.       http://www.pozfond.sk - Slovenský pozemkový Fund
Категорія: Секція_4_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 963 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0