Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_4_2011_11_15-16

НАСЛІДКИ ВХОДЖЕННЯ БАНКІВСЬКОГО ІНОЗЕМНОГО КАПІТАЛУ НА ФІНАНСОВИЙ РИНОК УКРАЇНИ
Пурій Галина
к.е.н., доцент,
Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка,
м. Дрогобич
 
НАСЛІДКИ ВХОДЖЕННЯ БАНКІВСЬКОГО ІНОЗЕМНОГО КАПІТАЛУ НА ФІНАНСОВИЙ РИНОК УКРАЇНИ
 
Розвиток процесів економічної глобалізації та міжнародної інтеграції у фінансовій сфері супроводжується входженням іноземного банківського капіталу в національні фінансові ринки та зростанням його впливу на їхній розвиток.
Процеси лібералізації доступу до українського фінансового ринку та стабільна позитивна економічна динаміка у національній економіці протягом  2000-2008 рр. зумовили підвищений інтерес іноземних інвесторів до вітчизняної банківської системи.  
У  залежності від ступеня проникнення  іноземного капіталу у банківський сектор виділяють три групи країн.  До першої групи входять ті країни, у фінансових системах яких частка активів іноземних банків не перевищує 5-8% (США, Німеччина, Швейцарія, Японія). Друга група охоплює країни, для яких  є характерним практично повний іноземний контроль над банківським сектором (Непал, Йорданія, Нова Зеландія). До третьої групи належать країни, де рівень присутності іноземних банків коливається у межах 15- 80% активів банківської системи (держави Центральної та Східної Європи, у тому числі й Україна).
У структурі іноземного капіталу вітчизняної банківської системи основна частка припадає на капітал із Росії (19%),  Кіпру (14%), Нідерландів (12%), Австрії (9%), Німеччини (8%), Франції (7%).
Процес входження іноземних банків на вітчизняний ринок банківських послуг має суперечливий характер. Серед позитивних наслідків входження іноземного банківського капіталу на вітчизняний фінансовий ринок доцільно виділити:
  впровадження сучасних банківських технологій, що сприяє покращенню якості обслуговування клієнтів;
  зниження вартості стандартизованих банківських продуктів, що  з однієї сторони, призводить до зменшення  дохідності місцевих банків внаслідок зменшення процентної маржі, проте з іншої – підвищує ефективність банківської системи в цілому [4];
  використання високих стандартів банківського менеджменту та методів контролю за ризиками у сфері банківської діяльності;  
  покращення інвестиційного клімату, перш за все, за рахунок більшої доступності кредитних продуктів з боку іноземних банків та зростання довіри закордонних інвесторів до національної економіки, що є одним із важливих чинників стабілізації вітчизняного фінансового ринку та відновлення економічного зростання держави.
Поряд із цим, експансія банківського іноземного капіталу на вітчизняний фінансовий ринок паралельно із позитивними наслідками несе в собі й ряд ризиків, реалізація яких може призвести не лише до структурних змін у банківському секторі, а й спричинити неконтрольовані наслідки для національної економіки в цілому:
  захоплення іноземними банками вітчизняного ринку банківських послуг внаслідок загострення міжбанківської конкуренції. Входження великих іноземних банків на фінансовий ринок може призвести до зниження рівня прибутковості українських банків і вони, не витримавши конкурентного тиску, опиняться перед загрозою банкрутства, що в наслідку  призведе до фінансової нестабільності в Україні, послаблення всієї банківської системи та монополізації іноземними банками українського ринку банківських послуг;
  вибіркове обслуговування клієнтів та витіснення вітчизняних банків із прибуткових сегментів ринку банківських послуг (ринку споживчого кредитування та великих корпоративних клієнтів);
  встановлення контролю іноземними банками над економічно вигідними секторами національної економіки, а відтак - нав’язування моделі залежного розвитку національної економіки [2, 3], що може призвести до втрати фінансової та економічної незалежності України та погіршити її економічну безпеку. Структурна відсталість та інституційна слабкість вітчизняної економіки підвищує ймовірність її деформованого розвитку, адже вже на сьогоднішньому етапі цілі діяльності іноземних банків не співпадають із економічними та соціальними пріоритетами України;
  посилення доларизації вітчизняної економіки, загроза підриву стабільності національної валюти;
  ймовірність різкого відтоку іноземного капіталу у випадку зміни економічної ситуації в Україні чи у країнах походження цих капіталів.
Отже, проведений аналіз свідчить про неоднозначні результати присутності іноземного банківського капіталу на фінансовому ринку України. Експансія потужних іноземних банків породжує не лише нові можливості, але й нові загрози, що пов’язані з втратою суверенітету в сфері грошово-кредитної політики, непередбачуваними коливаннями ліквідності банків,  посиленням фінансової нестабільності, відтоком фінансових ресурсів. Вважаємо, що як вітчизняний, так і зарубіжний банківський капітал за умови його обертання на фінансовому ринку України, повинен забезпечувати ефективний розвиток національної еконо­міки відповідно до визначених урядом стратегічних цілей.
 
Список використаних джерел
1.     Дорошенко І.В. Інтеграція банківського сектору України в світову фінансову систему [Електронний ресурс] / І.В. Дорошенко. Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Natural/VDU/Ekon/2008_2/VDU2-008/229.pdf 
2.     Дубенецкий Я.Н. Экономический рост и инвестиции: новые возможности и проблемы / Я.Н. Дубенецкий // Проблемы прогнозирования. – 2006. – № 5. – С. 3 – 9.
3.     Смовженко Т. Проблеми та перспективи розвитку банківської системи в умовах євроінтеграції України. Організаційний аспект / Т. Смовженко, О. Другов // Вісник НБУ. – 2005. – №11.– С.34 – 37.
4.     Klarense A. How Does Foreign Entry Affect the Domestic Banking Market? The World Bank Paper. 2001.
Категорія: Секція_4_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1290 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0