Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_4_2011_11_15-16

ОСОБЛИВОСТІ ПОРЯДКУ СПРАВЛЯННЯ ФІКСОВАНОГО СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПОДАТКУ В ЗВ’ЯЗКУ З ПРИЙНЯТТЯМ ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Дранус Валентин
асистент,
Зеленський Андрій,
асистент,
Подільський державний аграрно-технічний університет,
м. Кам’янець-Подільський
 
Особливості порядку справляння фіксованого сільськогосподарського податку в зв’язку з прийняттям Податкового кодексу
 
Однією з пріоритетних функцій держави є створення сприятливого економічного середовища в сільському господарстві. Основні пріоритети державної аграрної політики та шляхи їх реалізації визначені в Законі України "Про державну підтримку сільського господарства України” серед яких: цінова політика, пільгове оподаткування, бюджетна підтримка, сприяння кредитному забезпеченню.
Впровадження з 1 січня 2011 р. Податкового кодексу вносить суттєві зміни у визначенні фінансових результатів, а також для платників фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП) до розрахунку питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальній сумі валового доходу.
В зв’язку з прийняттям Податкового кодексу (далі - ПКУ) з 01.01.2011 року скасовано дію Закону від 17.12.98 № 320 - XIV "Про фіксований сільськогосподарський податок”. Порядок справляння фіксованого сільськогосподарського податку (далі - ФСП) в 2011 році регламентується відповідно до Глави 2 розділу XIV Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 301 ПКУ платниками ФСП можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, в яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній (звітний) рік дорівнює чи перевищує 75% (даний критерій визначається згідно Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік та Методичних рекомендацій щодо його складання, затверджених наказом Мінагрополітики України від 17.12.2010 р. № 837), але з врахуванням обмежень, встановлених п. 301.6, не можуть бути зареєстровані платниками ФСП:
          суб'єкти господарювання, в яких понад 50% доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин, диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра;
суб'єкти господарювання, які провадять діяльність із виробництва та/або реалізації підакцизних товарів, окрім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29-2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції;
          суб'єкти господарювання, які на день подання документів для набуття статусу платника податку мають податковий борг (недоїмку), за винятком безнадійного податкового боргу (недоїмки), який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Необхідно врахувати, що перелік доходів сільськогосподарського товаровиробника, отриманих від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, визначений п.308.4 ПКУ доповнено доходами, отриманими від реалізації продукції:
     рослинництва на закритому ґрунті та продуктів її переробки на власних підприємствах;
     тваринництва і птахівництва та продуктів її переробки на власних підприємствах.
Пунктом 308.1 статті 308 Глави 2 розділу XIV Податкового кодексу України передбачено, що для набуття або підтвердження статусу платника ФСП сільськогосподарські товаровиробники подають до 1 лютого поточного року:
1) загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ, органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
2) звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
Нова форма податкової декларації з ФСП затверджена наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1016 "Про затвердження форми Податкової декларації з ФСП” (зареєстровано в Мін’юсті 12.01.2011р. № 27/18765).
3) розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби;
4) відомості (довідку) про наявність земельних ділянок органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі  про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Підтвердження розміру площ сільськогосподарських угідь, що перебувають у власності сільськогосподарського виробника або надані йому у користування, у тому числі на умовах оренди, та їх нормативної грошової оцінки здійснюється відповідними органами державних земельних ресурсів за місцем розташування земельної ділянки.
Як і раніше, для платників ФСП об'єктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебувають у їх власності або надані в користування, у тому числі на умовах оренди.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка 1 га сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), а для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) - нормативна грошова оцінка 1 га ріллі в АР Крим або області, проведені станом на 01.07.95 р.
Ставки ФСП не змінилися. Відповідно до ст. 304 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VІ розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду для сільськогосподарських товаровиробників залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування):
а) для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди) - 0,15;
б) для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, - 0,09;
в) для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) - 0,09;
г) для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, - 0,03;
ґ) для земель водного фонду - 0,45;
д) для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди, - 1,0.
Як і раніше, сплата ФСП здійснюватиметься щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі 1/3 суми податку, визначеної на кожний квартал у відсотках від річної суми податку, зокрема: І квартал - 10%; II квартал - 10%; III квартал - 50%; IV квартал - 30%.
Механізм нарахування та стягнення ФСП зазнав хоча і не значних змін, але вони мають важливе значення при використанні цього податкового режиму, тому сільськогосподарським товаровиробникам необхідно звернути увагу на зміни, які виникли при оподаткуванні фіксованим сільськогосподарським податком в зв’язку з прийняттям Податкового кодексу.
Список використаних джерел
1. Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. N 2755-VI.
2. Закон України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.98 № 320 – ХІV.
3.Гривнак К. Фіксований сільськогосподарський податок у Податковому кодексі // "Податковий, банківський, митний консультант". – 2011. - N 7 від 21 лютого 2011 р.– С.12–15.
4. Дем'яненко М.Я. Реформування податкових відносин в аграрному секторі АПК // Економіка АПК. – 1999. - № 6. – С. 78–82.
5.Дем'яненко С. Оподаткування сільського господарства в ЄС та США. – К.: Ін-т екон. досліджень та політ. консультацій, 2002.
6.Кірсенко Л.В. Аграрники відстояли свої інтереси щодо спец режимів оподаткування // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 2. – С. 102–104.
7.Лисяк Л.В. Підвищення ефективності бюджетної політики в аграрному секторі економіки // Зб. наук. пр. / Харків. нац. аграр. ун-т – Вісник ХНАУ. Серія "Економіка АПК і природокористування. – Харків. – 2006. – С. 141–145.
8. Огійчук М.Ф., Плаксієнко В.Я., Панченко Л.Г.та ін. Бухгалтерський облік на сільськогосподарських підприємствах: Підручник. – 4–те вид., перероб. і допов. За ред. проф. М.Ф.Огійчука. – К.: Алерта, 2007. – 979 с.
9.Облік сільськогосподарської діяльності: Навчальний посібник / За ред. Жука В.М. – К.: Видавництво ТОВ "Юр-Агро-Веста", 2007. – 368 с.
10.Проданчук М. Податкові розрахунки та звітність у системі фінансового обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. - № 9. – С. 26–32.
11.Шатковська Л.С., Герасимука І.В., Павлюковець М.П. Особливості організації обліку розрахунків з податку на додану вартість у сільському господарстві // Облік і фінанси АПК. – 2006. – № 1. – С. 87–97.
Категорія: Секція_4_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1273 | Рейтинг: 5.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0