Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_4_2011_11_15-16

УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВОЮ МІЦНІСТЮ БАНКУ З ВИКОРСИТАННЯМ СИСТЕМИ ЗБАЛАНСОВАНИХ ПОКАЗНИКІВ В УМОВАХ НЕСТАБІЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИТУАЦІЇ ТА КОНКУРЕН
Холодулькіна Вікорія
студентка,
Миколаївський політехнічний інститут,
м. Миколаїв
 
УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВОЮ МІЦНІСТЮ БАНКУ З ВИКОРСИТАННЯМ СИСТЕМИ ЗБАЛАНСОВАНИХ ПОКАЗНИКІВ В УМОВАХ НЕСТАБІЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИТУАЦІЇ ТА КОНКУРЕНЦІЇ У БАНКІВСЬКОМУ СЕКТОРІ
 
Важливою причиною виникнення кризових ситуацій у більшості українських банків є недостатній рівень менеджменту, а головним чинником, який зумовлює неправильне прийняття управлінських рішень, є відсутність надійної системи оцінки рівня фінансової міцності.
Систему збалансованих показників (BSC) розробили Роберт Нортон і Дейвід Каплан (Гарвардська Школа Бізнесу, США) для оцінки критеріїв майбутнього і поточного потенціалу різних компаній, пов’язаного з перспективами розвитку і росту, який базується на сукупності як фінансових так і нефінансових показників. Система передбачає чотири напрямки оцінювання: фінанси (уявлення про підприємство в акціонерів та інвесторів), клієнти (репутація підприємства в очах клієнтів), бізнес-процеси (які саме з них треба оптимізувати), інфраструктура і персонал (можливості зростання й розвитку підприємства та його працівників).
Кожний менеджер банку отримує набір показників, якими він унаслідок своїх посадових обов'язків оперує: операційні витрати, навантаження персоналу та завантаження обладнання, планові кількісні та якісні показники, рентабельність капіталу, рентабельність обсягів наданих послуг та чистого прибутку, ефективність інвестицій у його підрозділі та інші. Цю систему активно використовують провідні фінансові установи світу. Деякі з них стверджують, що саме завдяки використанню в роботі BSC їм вдається зберігати перші позиції.
BSC може використовуватись як основний інструмент управління бізнесом. Вона надає змогу встановлювати індивідуальні цілі, цілі структурних підрозділів та корпоративні цілі, доводити їх до відома працівників і керівників різного рівня, оцінювати досяжність поставлених цілей за допомогою використання збалансованої системи вимірників ефективності, одержувати зворотний зв’язок. Система збалансованих показників сучасний інструмент стратегічного планування, який дає змогу власникам та менеджерам уникнути розриву між стратегічними цілями бізнесу і оперативним управлінням.
Одна з головних переваг BSC ефективне використання матеріальних активів разом із мобілізацією нематеріальних активів, що стає для банку вагомим джерелом підвищення ефективності і конкурентоспроможність всього бізнесу. Пропонується використовувати систему збалансованих показників (Balanced Scorecard BSC) для забезпечення ефективного управління фінансовою міцністю банку.
Безпека кредитно-інвестиційної діяльності банку - це захищеність кредитно-інвестиційних вкладень від можливих матеріальних, фінансових втрат, за якої втрати є меншими від встановлених норм.
Встановлено, що важливим чинником, який зумовлює неправильне прийняття управлінських рішень, є відсутність надійної системи оцінки рівня фінансової міцності банку. За цим концепційним підходом, необхідний рівень безпеки має забезпечувати реалізація банком обраної стратегії. Водночас високий рівень безпеки діяльності банку забезпечує реалізація обраної стратегії. З погляду стратегії, діяльність банку охоплює чотири сфери (фінансова, маркетингова, інвестиційна та інноваційна), в яких присутні чинники небезпеки, що можуть завдавати значної шкоди банку:
-            сфера фінансів. Збільшення доходів від кредитної діяльності шляхом зниження кількості проблемних кредитів;
-            сфера маркетингу. Удосконалення діагностики кредитних ризиків;
-            інвестиції. Запровадження сучасних технологій для швидкісної обробки інформації, розробка системи привабливості інвестицій;
-            інновацій. Впровадження нових методів управління кредитним ризиком: диверсифікація, сек’юритизація.
При цьому кожному стратегічно важливому аспекту діяльності банку притаманні свої небезпеки.
Встановлено, що за допомогою системи оцінки рівня міцності банку можна виявити «проблемні» точки в його діяльності, визначити основні напрямки і найбільш дієві способи підвищення її ефективності.
Розроблена методика оцінки рівня фінансової міцності, яка має шість етапів, дає змогу системно оцінити безпеку діяльності банку.
Оцінку рівня фінансової міцності комерційного банку  пропонується виконувати за допомогою удосконаленого алгоритму:
1.       Визначення джерел небезпеки та інформаційної бази для оцінки рівня фінансової міцності, класифікація їх за функціональними складниками безпеки.
2.       Вибір збалансованих показників за функціональними складниками безпеки.
3.       Зіставлення фактичних показників із пороговим значенням, визначення величини відхилення.
4.       Розроблення бальної оцінки рівня фінансової міцності і визначення середнього бального значення за кожним функціональними складником безпеки.
5.       Визначення загального рівня фінансової міцності.
6.       Графічне відображення, моніторинг та аналіз окремих видів і загального показника фінансової міцності.
Запропонована методика оцінки рівня безпеки банків, базується на використанні системи збалансованих показників за функціональними складниками фінансової міцності та дає змогу визначити рейтинг банку та уникнути помилок у виборі ділових партнерів.
Отже відсутність надійної системи оцінки рівня фінансової міцності банку може стати вагомим чинником, який може зумовлювати неправильне ухвалення управлінських рішень. Тобто, необхідний рівень безпеки повинна забезпечувати реалізація банком обраної стратегії, яка охоплює, з огляду на теорію системи збалансованих показників за функціональними складниками фінансової міцності, як мінімум чотири сфери – фінансову, маркетингову, інвестиційну та інноваційну, і в кожній з яких діють свої чинники небезпеки та дає змогу визначити рейтинг банку та уникнути помилок у виборі ділових партнерів.
 
Список використаних джерел
1.       Постанова НБУ „Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” № 639 від 31.10.2008р.
2.       Вахненко Т. П. Фінансова криза в Україні: фактори, механізми, дії, заходи подолання. // Фінанси України . - 2009. - №10.
3.       Гладких Д. Доходи й витрати як складові ціни банківської послуги. //Вісник НБУ: Науково-практичний журнал НБУ, - 2009. - № 3.
4.       Кравченко І., Багратян Г. Криза та регулювання фінансової системи: уроки і перспективи // Вісник Національного банку України. - 2009. - №1.
5.       Заруцька О.П. Рівновага залучених та розміщених банківських ресурсів як необхідна умова стабільного розвитку // Вісник НБУ. - № 4. - 2009.
6.       Економіка України за квітень 2009 року.// Урядовий кур'єр,  - 2009. -  №71.
7.       Економіка України за квітень 2009 року.// Урядовий кур'єр,  - 2009. -  №76.
Категорія: Секція_4_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1268 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0