Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_5_2011_11_15-16

НЕОБХІДНІСТЬ РОЗРОБКИ ФІНАНСОВОЇ СТРАТЕГІЇ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
Плахотна Ілона
слухач магістратури,
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,
м. Вінниця
 
НЕОБХІДНІСТЬ РОЗРОБКИ ФІНАНСОВОЇ СТРАТЕГІЇ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
 
У сучасних умовах господарювання особливої актуальності набуває проблема забезпечення фінансової стійкості і безпеки підприємства. Ринок диктує жорсткі умови, тому, для збереження своїх позиції на ринку і забезпечення конкурентоспроможності підприємства необхідно чітко формулювати і впроваджувати фінансову стратегію як складову фінансового управління.
Призначенням фінансової стратегії є створення надійних переваг суб’єкта господарювання над конкурентами. За допомогою стратегії, базуючись на цілях бізнесу, підприємство може перетворити свої стратегічні наміри на ринкові переваги,  взаємодіючи з факторами внутрішнього та зовнішнього середовища.
Наразі питанням розробки і впровадження фінансової стратегії присвячено недостатньо уваги з боку науковців, проте теоретико-методологічні аспекти розробки фінансової стратегії представлені у роботах таких вітчизняних вчених: І.А. Бланка, К.С. Горячевої, А. Гриньова, Г.О. Партина, В. Пастухової, В. Савчука, В. Шелудько та інших.
Розробка фінансової стратегії  передбачає стратегічне управління та стратегічне фінансове планування. Стратегічне фінансове управління направлене в основному на процес прийняття управлінських рішень, вибір і пошук способів  їх досягнення; тоді як стратегічне фінансове планування базується на визначенні фінансових завдань на перспективу і розробки програми ефективних дій.
Головною метою фінансової стратегії підприємства є максимізація його ринкової вартості, підвищення ефективності діяльності та досягнення соціального ефекту. Вона досягається шляхом конкретизації цілей з урахуванням завдань та особливостей майбутнього фінансового розвитку підприємства. Об'єктами стратегічного фінансового аналізу діяльності підприємств можуть виступати: обсяг фінансових ресурсів, ефективність інвестицій, фінансова безпека, надійність тощо [2, с. 73-74].
Система стратегічних фінансових цілей повинна забезпечувати формування достатнього обсягу власних фінансових ресурсів і високу рентабельність використання власного капіталу,  оптимізацію структури активів й оборотного капіталу, встановлення прийнятного рівня фінансових ризиків у процесі здійснення господарської діяльності підприємства у довгостроковій перспективі.
Оскільки стратегічне фінансове планування є функцією управління, то процес розробки фінансової стратегії управління підприємством передбачає:
¾первинний стратегічний фінансовий аналіз зовнішнього і внутрішнього середовища;
¾постановку цілей і завдань фінансової стратегії з урахуванням загальної стратегії підприємства;
¾розробку альтернативних варіантів фінансової стратегії та вибір найбільш оптимального на основі зіставлення наявних ресурсів підприємства та його потенціалу зростання [1, с. 62-64].
Для аналізу чинників внутрішнього фінансового середовища використовують SWOT-аналіз, SNW-аналіз, сценарний аналіз, експертний аналіз, порівняльний фінансовий аналіз тощо.
Аналіз чинників зовнішнього фінансового середовища здійснюється за допомого SWOT-аналізу, РЕSТ-аналізу, портфельного аналізу, сценарного та експертного аналізу.
Перед розробкою фінансової стратегії передусім необхідно визначити базову фінансову стратегію діяльності підприємства як рекомендацію стосовно доцільності зміни його фінансово-господарського стану у тривалій перспективі, сформовану на підставі кількісних характеристик фактичного фінансово-господарського стану в поточному й наступних періодах.
Початковим етапом процесу розробки фінансової стратегії  є визначення цілей і завдань, які потрібно скорегувати на результати фінансового аналізу.
Для розробки фінансової стратегії необхідно виділити групу фінансових чинників, що включають процеси, пов'язані із забезпеченням ефективного використання і руху грошових коштів на підприємстві.
Тому в ході розробки фінансової стратегії підприємство повинно вибрати конкретні бізнес-проекти і напрями роботи, визначити критерії оптимізації діяльності, відповідно до цього визначити партнерів і контрагентів, розробити нормативи фінансової діяльності, джерела фінансування та інші параметри. Необхідно визначати кінцеві результати реалізації стратегії, якісні та кількісні показники.
Реалізація фінансової стратегії є логічним завершенням попередніх етапів її розробки. Під реалізацією стратегії слід розуміти організацію процесу виконання, регулювання і її координацію [4, с. 195-197].
Завдання даного етапу зводяться до контролінгу ефективності реалізації стратегії і встановлення ключових параметрів зовнішнього та внутрішнього середовища, що впливають на діяльність підприємства.
Загалом стратегію забезпечення фінансової безпеки підприємства слід розглядати як модель, яка необхідна для досягнення певних цілей у рамках корпоративної і фінансової стратегії шляхом координації, розподілу та використання фінансових ресурсів підприємства з метою забезпечення належного рівня фінансової безпеки підприємства [3, с. 23-25]. У складі стратегії задаються цілі підприємства, що стосуються фінансової безпеки, результати аналізу внутрішнього і зовнішнього фінансового середовища, якісні і кількісні параметри використання фінансових ресурсів, які задовольняють вимогам забезпечення належного рівня фінансової безпеки та стійкості підприємства. Усе це покликана забезпечувати система контролінгу на підприємстві. В основі даної системи лежить концепція системного поєднання функцій контролю, планування,  зворотного зв’язку та інформаційної забезпечення.
Таким чином, розробка фінансової стратегії підприємства є складним, але необхідним процесом. Скорегована з урахуванням несприятливих факторів фінансова стратегія підприємства повинна забезпечувати високі темпи його господарської діяльності при одночасній нейтралізації загрози його банкрутства в майбутньому.
Основою фінансової стратегії є пошук, раціональне використання й управління структурою фінансових ресурсів (капіталу) підприємства з метою підвищення його платоспроможності та фінансової стійкості.
 
Список використаних джерел:
1.       Дем’яненко О. М., Потій В.З. Фінансове управління на підприємстві // Економіка & держава. – 2010. – № 4. – С. 60-68.
2.       Кавун С. В. Анализ экономической безопасности предприятий // Економіка розвитку. – 2009. – № 1(49). – С. 72-75.
3.       Савчук В.П. Стратегии и технологии управления финансами предприятия // Корпоративный менеджмент. – 2008. –  № 5. – С. 23-37.
4.       Семенець А. О. Розвиток стратегічного фінансового планування в сучасних умовах // Економічний простір. –  2009. – №12(1). - С. 193-198.
Категорія: Секція_5_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1714 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0