Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_5_2011_11_15-16

ОСОБЛИВОСТІ ВЗАЄМОДІЇ СИСТЕМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ З ФУНКЦІОНАЛЬНИМИ ПІДСИСТЕМАМИ ПІДПРИЄМСТВА
Лозовицький Дмитро
к.е.н., доцент,
Львівський державний університет внутрішніх справ,
м. Львів
 
ОСОБЛИВОСТІ ВЗАЄМОДІЇ СИСТЕМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ З ФУНКЦІОНАЛЬНИМИ ПІДСИСТЕМАМИ ПІДПРИЄМСТВА
 
Система економічної безпеки відіграє важливу роль у процесі управління діяльністю підприємства. Завдяки роботі системи економічної безпеки проводиться аналіз та здійснюється  оцінка існуючого набору застосовуваних методів, інструментів, технологій управління на предмет їх безпечності по відношенню до процесу досягнення цілей функціонування [1-3].
Повноцінний розгляд системи економічної безпеки підприємства необхідно проводити у розрізі таких складових: з’ясування та визначення її місця, характеру взаємодії, функцій, зон контролю, завдань та інструментів їх досягнення у зв’язку з іншими функціональними підсистемами підприємства. Це дасть змогу краще розкрити підходи до створення самої структури системи економічної безпеки. Ключовим питанням у формуванні системи економічної безпеки підприємства є визначення її функціональної взаємодії з іншими системами підприємства. Від успішності вирішення даного питання залежатиме здатність системи економічної безпеки  забезпечити необхідну гнучкість та адаптивність менеджменту до умов діяльності, виявлення основних факторів впливу на ефективність діяльності підприємства, їх нівелювання або уникнення [2, с. 142 - 154]. Процес функціональної взаємодії системи економічної безпеки та інших підсистем зручно представити у вигляді графічної моделі (рис. 1). Управління діяльністю будь-якого підприємства можна представити у вигляді системи функцій. Система функцій управління — це комплекс взаємопов’язаних у часі та просторі видів управлінських робіт щодо  цілеспрямованого впливу на об’єкт управління [3, с. 233-245].
Рис.1. Графічна модель взаємодії системи економічної безпеки з іншими
 
Компетенцією діяльності системи функціональними підсистемами підприємства (авторська розробка) економічної безпеки є розробка набору функціональних стратегій підприємства.  Під функціональною стратегією підприємства розуміють тип забезпечуючої стратегії у стратегічному наборі, що визначає стратегічну орієнтацію певної функціональної підсистеми управління підприємством, яка забезпечує їй досягнення цілей, а також (за наявності взаємопов’язаних обґрунтованих функціональних стратегій) керованість процесами виконання загальних стратегій та місії фірми. Дана взаємодія будується на основі розроблених функціональних стратегій основних підсистем підприємства [1-3]. Оскільки кожна підсистема підприємства може бути представлена у вигляді функцій які вона виконує у загальній діяльності, існує можливість визначення зв’язку між існуючим набором функцій та переліком управлінських завдань та набором інструментів необхідних для їх виконання.
Зміни у діяльності підприємства впливають на існуючий набір функцій усіх підсистем підприємства, що в кінцевому випадку відображається на ефективності процесу господарювання в цілому, а тому потребує опису та контролю з боку системи економічної безпеки. Саме тому, у практичній діяльності необхідно приділяти значну увагу питанням стратегічного бачення взаємодії усіх функціональних підсистем. Головною особливістю системи економічної безпеки підприємства є специфічність спектру задач, які ставляться перед нею у процесі забезпечення діяльності та потребують чіткого узгодження з функціями інших підсистем, зокрема щодо:
-           аналізу правильності створених системою менеджменту управлінських рішень на предмет їх безпеки для діяльності у довгостроковій та поточній перспективі;
-           підбору та аналіз необхідного інструментарію для безпечної ліквідації вузьких місць діяльності підприємства;
-           забезпечення процесу та створення механізмів комплексного вдосконалення діяльності підприємства. Функціональна взаємодія системи економічної безпеки та основних підсистем підприємства здійснюється на усіх рівнях управління: оперативному, тактичному та стратегічному.
При цьому дана взаємодія на кожному рівні управління характеризується набуттям специфічного управлінського досвіду із вирішення конкретних управлінських завдань. Управлінський досвід агрегується у вигляді знань. Формалізація процесу накопичення управлінського досвіду з позиції безпеки наслідків щодо діяльності може відбуватися завдяки  таблицям співставлення функцій систем (форма табл.1.). На перетині граф можуть відображатися основні зони контролю діяльності функціональних підсистем та зазначатися відповідні завдання та  інструменти їх вирішення (існуючі у практиці чи плановані до впровадження). Дана технологія дозволяє отримати уявлення про рівень інтегрованості, чіткості взаємодії підрозділів у тій чи іншій управлінській ситуації та сформувати функціональний потенціал розвитку підприємства.
Таблиця 1.
Форма таблиці функціональної взаємодії системи економічної безпеки та основних підсистем підприємства

 
Отже, питання формування функціонального потенціалу та управління ним при настанні певних умов мають бути пріоритетними завданнями системи економічної безпеки підприємства оскільки саме вона у взаємодії із системою менеджменту визначає та контролює ступінь життєздатності підприємства у критичних, несприятливих та швидкозмінних умовах господарювання, ступінь синхронності (синергії) та швидкості реагування (пристосування) на зміну умов господарювання, визначає можливий набір інструментів функціональних підсистем в процесі стабілізації  діяльності підприємства тощо.
 
Список використаних джерел
1.       Внедрение сбалансированной системы показателей / Horvath & Partners [пер.с нем. – 2-е изд.]. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2006. – 478 с. 
2.       Томпсон А., Стрикленд А. Стратегический менеджмент. Концепции и ситуации для анализа / А. Томпсон, А. Стрикленд. – М.: Вильямс, 2002. – 928 с.
3.       Шершньова З.Є. Стратегічне управління : підручник. / З.Є. Шершньова. – К.: КНЕУ, 2004. – 699 с.
Категорія: Секція_5_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 1089 | Рейтинг: 5.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0