Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_5_2011_11_15-16

ПІДВИЩЕННЯ ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ЙОГО МЕНЕДЖЕРАМИ
Малета Олександра
студентка,
Національний авіаційний університет,
м. Київ
 
ПІДВИЩЕННЯ ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ЙОГО МЕНЕДЖЕРАМИ
 
Ефективність – це своєрідна оцінка роботи підприємства. Ефективність – це зіставлення двох величин: ефекту і витрат.
З метою підвищення ефективності своєї праці будь-який менеджер повинен: уміти визначати важливість і черговість рішення виникаючих проблем; не доручати іншим рішення стратегічних проблем, але другорядні питання передавати заступникам; бути вимогливим до себе й іншим, не допускати безвідповідальності; у надзвичайних ситуаціях діяти швидко і рішуче, але уникати авантюрних рішень; з гідністю програвати; бути послідовним і справедливим у своїх діях, одержувати задоволення від роботи [1].
Суть фінансової діяльності підприємства полягає у виникненні грошових відносин, пов'язаних з безперервним кругообігом коштів у формах витрачання ресурсів" одержання доходів, їх використання, а також із приводу відносин з постачальниками, покупцями продукції, працівниками підприємства, державними органами та ін.
Ефективність діяльності підприємницької діяльності України залежить від підвищення рівня мотивації трудової діяльності робітників, а також доцільне опрацювання соціологічних визначень: соціально-екологічна мотивація підприємницької діяльності [2].
Потрібно вміти використовувати сильні сторони кожного окремого працівника. Це може підвищити ефективність. Адже якщо неможливо збільшити надходження ресурсів, то необхідно збільшити їхню віддачу. Ефективність саме і є тим інструментом, за допомогою якого можна підвищити результативність таких ресурсів, як знання і здібності.
Ефективність керівника залежить не від людей, над якими він має безпосередній контроль, а від тих, хто працює в інших областях, чи від безпосереднього начальства. Діяльність керуючого буде неефективної, якщо він не буде взаємодіяти з цими людьми і вносити свій внесок у їхню роботу.
Для досягнення конкурентоспроможності необхідно орієнтуватися на досягненнях науки і техніки, передового, вітчизняного і зарубіжного досвіду. Наскільки цілеспрямованіше та ефективніше використовуються новітні досягнення науки і техніки, які є першоджерелами розвитку продуктивних сил, настільки успішніше вирішуються пріоритетні (щодо виробничих) соціальні завдання життєдіяльності суспільства, щоб вітчизняні підприємства розвивалися завдяки поєднанню технічного та соціального факторів, що сприятиме підвищенню продуктивності праці та забезпечить кваліфікованим кадровим персоналом підприємство. Різні методи оцінки праці сприяють налагодженню соціально-психологічного клімату в трудовому колективі. Правомірність ризику та досягнення успіху визначається кінцевим результатом праці. Система комплексної оцінки підприємницької діяльності дозволяє провести всебічний багатоваріантний її аналіз, тим самим усуваючи однобічну направленість оцінок в інтересах підприємців.
Нечітка організація виконання прийнятих рішень приводить до дублювання, втратам часу.
Підвищення ефективності повинне стати одним з найбільш пріоритетних напрямків діяльності організацій. Ще велику важливість здобуває ефективність як інструмент керівника, що дозволяє досягти більш високих результатів роботи [3].
План технічного і економічного розвитку є комплексним і розробляється за такими напрямами: освоєння нової та поліпшення якості існуючої продукції; впровадження прогресивної технології, механізації і автоматизації виробництва; удосконалення управління, планування і організації виробництва; науково-дослідні і конструкторські роботи; охорона природи і раціональне використання природних ресурсів. Шляхом уточнення та перегляду норм і нормативів витрат виробничих ресурсів у плані обґрунтовуються якісні показники діяльності підприємства - продуктивність праці, прибуток та рентабельність виробництва.
Саме за цими напрямками менеджери вищої та середньої ланки можуть узгодити усі проблемні прогалини, надати результати підприємницької  діяльності, охоплюючи сфери, що безпосередньо мають вплив на структуру та процес виробництва організації і зробити успішний економічний аналіз, що призведе до якісної оцінки ефективності підприємства.
 
Список використаних джерел
1.       Осовська Г.В. Основи менеджменту: Навч. посібник. для студентів вищих навчальних закладів. – К.: «Кордон», 2003 – 556 с.
2.       Кулішов В. В. Економіка підприємства: теорія і практика: Навч. посібник. — К. : Ніка-Центр, 2002. — 211с.
3.       Дамб А., Нойбауер Ф.Ф. Корпоративне управління: Віч-на-віч з парадоксами / Пер. З англ.. – К.: Основи, 2007.
Категорія: Секція_5_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 858 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0