Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_5_2011_11_15-16

ПРОБЛЕМИ ВПРОВАДЖЕННЯ СТРАТЕГІЧНОГО ПІДХОДУ ДО УПРАВЛІННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
Казакова Наталя
магістр,
Миколаївський державний аграрний університет,
м. Миколаїв
 
ПРОБЛЕМИ ВПРОВАДЖЕННЯ СТРАТЕГІЧНОГО ПІДХОДУ ДО УПРАВЛІННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
 
Існує тісний зв'язок між минулим, сучасним і майбутнім станом ефективності діяльності підприємства – станом, що характеризує рівень отримуваного кінцевого результату дія­льності підприємства і створених протягом певного періоду можливостей розвитку і можливостей занепаду.
На теперішній час складні умови господарювання, зміни в техніці та технологіях, зростаючі вимоги споживачів вимагають від сучасних менеджерів всіх рівнів управління нових знань та навичок, які б відповідали вимогам часу. Їм доводиться ретельно аналізувати зовнішнє середо­вище для своєчасного внесення змін у вибраний курс підприємства. Менеджери повинні добре знати особливості діяльності свого підприємства, його сильні та слабкі сторони, щоб передбачити, які зміни принесуть успіх. Іншими словами, життєва необхідність у використанні стратегічного управління, як одного з найефективніших і найпрогресивніших засобів управління організацією, спонукається розвитком ринкових відносин та зростаючою конкуренцією на будь-якому ринку.
Найбільший внесок у розробку теорії стратегічного управління зробили такі відомі західні та вітчизняні фахівці в сфері менеджменту як І. Ансофф, Л.Є.Довгань, Г.І.Кіндрацька, Х. Мінцберг, В.Д.Нємцов, С.В.Оборська, Г.В.Осовська, В.В.Пастухова, А.Дж.Стрикленд, А.Томпсон, З.Є.Шершньова та ін. На сучасному етапі змінилися напрями дослідження науковців: від теоретичного вивчення загальних проблем стратегічного управління до розгляду використання стратегічного підходу в певних галузях. Досліджуються такі актуальні питання, як організація стратегічного управління, методологія розробки стратегії в різних сферах діяльності підприємств тощо. Актуальність цього напряму наукових досліджень зумовлена пріоритетністю проблеми стійкого розвитку в інформаційному суспільстві [3].
Аналіз та узагальнення різноманітних підходів та визначень дає змогу зробити висновок, що стратегічне управління – це процес розробки стратегій і управління організацією для успішної її реалізації. Стратегічне управління здійснюється у контексті місії організації, і його фундаментальна задача полягає в тому, щоб забезпечити взаємозв’язок місії з основними цілями організації в умовах мінливого зовнішнього середовища. Враховуючи складність стратегічного управління можна сформулювати його основні принципи: оптимальний часовий горизонт, перманентне врахування змін зовнішнього середовища, багатоваріантність і гнучкість, взаємоузгодженість рівнів та методів управління [2].
Проблеми стратегічного управління – відносно нові для підприємств України. Майже за 21 рік незалежності нашої країни лише деякі з них побудували систему стратегічного управління, з метою їх успішного і ефективного функціонування у прогнозованому майбутньому. На жаль, це лише мала частка, з-поміж багатьох підприємств різного профілю і форм власності.
У сучасних умовах процес впровадження стратегічного підходу до управління на підприємствах України з врахуванням економічних реалій відбувається досить повільно. Підприємства насамперед зосереджені на вирішенні поточних проблем, пов’язаних з ефективним використанням їх потенціалу, а проблеми формування потенціалу, вирішення яких здійснюється в перебігу визначення перспектив розвитку, залишаються поза їх увагою [1].
Головними перевагами стратегічного управління є:
1)                зв'язок поточних рішень з майбутніми результатами, організоване осмислення рішень (усупереч спонтанному прийняттю) з прогнозуванням їхніх наслідків;
2)                орієнтація на пошук альтернативних варіантів досягнення цілей, тобто допустимих цілей у межах визначених цілей та наявних обмежень;
3)                визначення можливостей і загроз, сильних та слабких сторін діяльності підприємства, врахування їх при встановленні цілей і формулюванні стратегій для забезпечення впливу на ці аспекти вже сьогодні;
4)                свідома підготовка майбутнього і до майбутнього;
5)                розподіл відповідальності не лише між напрямками діяльності, а й між поточною та майбутньою діяльністю.
Недоліками стратегічного управління є:
-   підміна змісту стратегічної діяльності формою, забюрократизованість процедур розробки стратегій і планів;
-   надвитрати часу для розробки стратегічних планів, що проявляється в запізненні реакцій на зміни в середовищі;
-   розрив між стратегічною та поточною діяльністю, сподівання, що наявність стратегії вже забезпечує її здійснення;
-   завищення очікувань, розробка нереалістичних планів, які не враховують специфіки об'єкта планування та можливостей (у тому числі – швидкості) здійснення змін;
-   сподівання на знаходження «панацеї» від негараздів і спрямування на неї всіх сил, і ресурсів, а не застосування системного підходу для реалізації стратегічної діяльності.
До головних недоліків практичного застосування системи стратегічного управління [3]:
§     відсутність необхідної інформації для прийняття стратегічних рішень та розробки стратегічних планів; як наслідок, спостерігається низький рівень обгрунтованості планових документів;
§     відсутність альтернативних планів:
§     недостатнє використання науково-методичного арсеналу управління: сценаріїв і методів ситуаційного підходу;
§     слабо розвинена система поточного аналізу, контролю та коригування стратегічних планів;
§     догматична гіперболізація значення цифрових показників;
§     недосконала система стимулювання працівників, які беруть участь у розробці та виконанні стратегічних заходів;
§     недостатній рівень організаційного, соціально-психологічного та фінансового забезпечення стратегічного управління.
Бiльшістъ керiвникiв не мають потреби, необхiдностi у виробленнi довгострокових стратегiй, помилково вважаючи, що у сучасних умовах неможливо вирiшувати перспективнi питання. Хоча саме стратегічне мислення i такий інструмент, як стратегічне управління, є найважливішим чинником успішного виживання фірми у конкурентній боротъбi.
Вiдсутнiсть орiєнтирiв, мiсiї i цільової спрямованості розвитку організації, можливості розпізнавання поведінки зовнішнього середовища організації й адекватного на неї реагування, а також здатності активно впливати на це середовище, роблять підприємство безперспективним.
Отже, основним завданням переважної більшості вітчизняних підприємств, особливо в аграрній сфері економіки, є побудова системи стратегічного управління підприємством, яке сприяло б підвищенню їх рівня конкурентоспроможності.
 
Список використаних джерел
1.       Гапоненко А.Л. Стратегическое управление: [учебник] / А.А.Гапоненко, А.П.Панкрухин. — М.: ОМЕГА-Л, 2006. — 463 с.
2.       Немцов В.Д. Стратегічний менеджмент: [навчальний посібник] / В.Д.Нємцов Л.Є.Довгань. — К.: ЕксОб, 2001. — 560с.
3.       Пастухова В.В Розвиток теорії та практики стратегічного управління в Україні / В.В. Пастухова // Вісник КНТЕУ. — 2006. — №2. — С.25-30.
4.       Пономаренко В.С. Стратегічне управління підприємством / В.С.Пономаренко. — Харків: Основа, 2008. — 312с.
Категорія: Секція_5_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 4699 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0