Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_5_2011_11_15-16

СУЧАСНЕ БАЧЕННЯ МЕНЕДЖЕРА
Підвальна Оксана
к.е.н., доцент,
Копитчук Тетяна
студентка,
Вінницький національний аграрний університет,
м. Вінниця
 
СУЧАСНЕ БАЧЕННЯ МЕНЕДЖЕРА
 
Менеджер займає важливе місце при виконанні завдань управління. Він відповідає за роботу підрозділів та організації в цілому, наділений правами і повноваженнями, та має у своєму підпорядкуванні колектив працівників. Діяльність будь-якого підприємства залежить від ефективної діяльності спеціалістів. Тому, сьогодні, необхідність у висококваліфікованих та компетентних менеджерах зростає все більше.
Чимала кількість вчених намагалися визначити основні риси та властивості, які притаманні сучасним менеджерам. Зокрема це такі учені, як   М.Д. Виноградський,  Г.А.Дмитренко Л. І. Каращук,  Н. Л. Коломінський, Ю. А. Конаржевський, В.А.Коростєлєва, І. Сігов,  Л.Столяренко,  С.С. Лисенко, Ю. Лавриков та інші.
Сучасний менеджер сьогодні виконує такі ролі:
• керівника, якщо у нього є влада і повноваження управляти організацією чи підрозділом;
• лідера, якщо у нього є здібності вести за собою інших, використовуючи свій авторитет, професіоналізм, позитивні якості;
• дипломата, якщо у нього є здібності встановлювати контакти з іншими (підлеглими, партнерами, клієнтами), вміння запобігати і переборювати внутрішні і зовнішні конфлікти;
• вихователя, якщо у нього є якості згуртовувати людей у команду і спрямовувати їхній розвиток у потрібному напрямку;
• інноватора, якщо в нього є розуміння нового, вміння оцінити "ноу-хау", впровадити його в життя;
• і, нарешті, людини, яка за своїми якостями повинна бути взірцем для інших [3].
Основні вимоги до особистості менеджера: компетентність, володіння навичками ділового спілкування і ораторської практики, педагогічність, консультативні та психологічні вміння [2].
Біологічними властивостями менеджера, які носять об’єктивний характер (не залежать від особистості) є стать, вік, здоров’я,  темперамент і здібності.
До загальноорганізаторських умінь менеджера можна віднести уміння впливати на людей, створювати обстановку, яка сприяє творчості та ентузіазму підлеглих, уміння прогнозувати певні події та приймати вірні рішення, уміння проводити роз’яснювальну роботу, тощо. У професійному розумінні, це означає –  уміння бути організатором, що значить бути цілеспрямованим, порядним, комунікабельним, готовим до виправданого ризику, мати чітко виділені лідерські тенденції, здатність вести за собою підлеглих до поставленої мети.
Можна виділити наступні групи якостей успішного керівника (рис.1).

Рис. 1. Групи якостей успішного керівника
 
Цікавим є підхід до ділових та особистісних якостей менеджерів у Франції. Після опитування та анкетування самих менеджерів виявилося, що «дар Божий» відіграє в успішній кар’єрі менеджера 41%, неординарність – 36%, життєвий досвід – 10%, компетентність – 8%,  авторитет – 4%, зовнішні дані – 1% [1].
Професіоналізм діяльності менеджерів залежить від рівня їх здібностей, від якості початкової професійної підготовки, а також від подальшої роботи з підвищення кваліфікації та самовдосконалення. Найвідоміші менеджери сучасності (Лі Якокка, Френсіс Роджерс, Джек Уелч, Акіо Моріта та ін.), управлінські консультанти (Уоррен Бенніс, Том Пітере, Філіп Кросбі), представники сучасних шкіл бізнесу (Майкл Портер, Генрі Мінцберг та ін.) малюють портрет менеджера високого класу як такого, що добре знає потреби клієнта і сприяє їх задоволенню; стимулює використання нестандартних підходів, запалює своїми ідеями інших; бере на себе відповідальність тоді, коли інші собі цього не дозволяють; генерує нові ідеї, спрямовані на суттєві зміни; залучає у команду талановитих людей, вміє використовувати потенціал кожного члена команди і ставиться до нього як до партнера [3].
Сьогодні в Україні, станом на 1.08.2011 року в десятку найкращих топ-менеджерів за версією журналу «ТОП-100» ввійшли: Ігор Сирий («Метінвест»), Борис Тімонкін («Укрсоцбанк»), Віталій Антонов («Галнафтогаз»), Ігор Литовченко («Київстар»), Максим Тимченко («ДТЕК»), Ігор Гордієнко («ІНГО Україна»), Сергій Оксанич («Кінто»), Філя Жебровська(«Фармак»), Олег Попов («СКМ»), Олександр Федченко («Інком») [4].
Отже, сучасний менеджер повинен володіти особистими якостями, здатними забезпечити ефективне керівництво підлеглими. Він має займати активну соціальну позицію, бути компетентним в своїй справі, бути товариським та дружелюбним, вміти правильно обрати спосіб впливу на підлеглих та ін.
 
Список використаних джерел
1. Долгопол О.О. Організаторські уміння у моделі сучасного спеціаліста з менеджменту [електронний ресурс] – режим доступа http:// www.uipa.kharkov.ua/sbornik/sbornik21.html
3.       Чайка Г.Л. Культура ділового спілкування менеджера: Навч. посіб. - К.: Знання, 2005. - 442 с. - (Вища освіта XXI століття).
4.  http://www.investgazeta.net
Категорія: Секція_5_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-14)
Переглядів: 3499 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0