Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_5_2011_11_15-16

ВИКОРИСТАННЯ КОНТРОЛІНГУ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
Фидря Яніна
слухач магістратури,
Полтавський університет економіки і торгівлі,
м. Полтава
 
ВИКОРИСТАННЯ КОНТРОЛІНГУ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
 
За умов, що склалися в Україні, підприємства для забезпечення ефективності управління мають використовувати сучасні методи та технології.
Контролінг є принципово новою концепцією в управлінні, яка здатна забезпечити підтримку внутрішнього балансу економіки підприємства й ефективного його розвитку шляхом формування об'єктивної інформації про витрати та доходи, що дає змогу приймати оптимальні управлінські рішення. Використання контролінгу переводить управління підприємством на новий рівень, інтегруючи та спрямовуючи діяльність різних служб і підрозділів на досягнення найважливіших завдань.
Концепція контролінгу вивчається багатьма вітчизняними і закордонними науковцями, однак відсутній єдиний підхід до розуміння сутності поняття контролінгу і визначенні його ролі в галузі управління підприємством, а також стосовно заходів, які потрібно застосувати для досягнення найкращих результатів.
Так, Е. Майєр розуміє його, як систему забезпечення діяльності підприємства у двох аспектах: короткотерміновому (оптимізація прибутку) і в довготерміновому (зберігання та підтримка гармонійних відносин і взаємозв'язків певного підприємства із зовнішнім середовищем – природною, соціальною, господарською сферами) [3, с. 18]. Р. Манн характеризує контролінг, як систему регулювання витрат і результатів діяльності, що допомагає в досягненні мети підприємства та дає змогу уникнути несподіванок (коли економіці підприємства загрожує небезпека), що потребує гарантії заходів для протидії [3, с. 19]. А. М. Кармінський, Н. І. Оленєв, А. Г. Приймак,   С. Г. Фалько розглядають контролінг, як нову концепцію системного управління, породжену практикою сучасного менеджменту [2, с. 5].
Дослідження літературних джерел дають підстави для висновку, що передумовами розвитку контролінгу в сучасних умовах є [1, c.154]:
● нестабільність, як зовнішніх (інтернаціоналізація економічного життя, загострення конкуренції на внутрішніх і світових ринках), так і внутрішніх (обсяги виробництва, пошук надійних партнерів) чинників;
● потреба пошуку та удосконалення вже існуючих систем управління, що забезпечують гнучкість та надійність функціонування підприємства;
● істотні зміни в організації та методології системи інформаційного забезпечення;
● відсутність коментарів різних варіантів управлінських рішень.
Суть системи управління будь-якого підприємства полягає у визначенні політики на тривалу перспективу, координації сфер діяльності, вирішенні основних завдань ведення бізнесу.
Окремими функціями управління підприємством є планування і контроль, структурування організації й управління персоналом. Останнім часом усе більше науковців схиляється до думки про необхідність якісного інформаційного забезпечення процесу управління. У більш загальному вигляді система управління підприємством на базі контролінгу може бути представлена наступним чином (рис. 1).

 
Рис. 1. Контролінг в системі управління підприємством [авторська розробка]
 
В даний час контролінг як концепція економічного управління підприємством, направлена на виявлення можливостей, пов'язаних з оптимізацією фінансового результату [4].
У реаліях сьогодення існує необхідність впровадження контролю на багатьох українських підприємствах, оскільки зберігаються проблеми в сфері управління: низька оперативність інформації; складнощі з розділенням змінних і постійних витрат; відсутність контролю за досягненням цілей підприємства.
Отже, контролінг відіграє дуже важливу роль в системі управління підприємством, будучи одним із найсучасніших і ефективних систем керування підприємством, є відособленою системою, економічна сутність якої полягає в динамічному процесі перетворення та інтеграції існуючих методів обліку, аналізу, планування, контролю і координації в єдину систему отримання, оброблення інформації для прийняття на її основі управлінських рішень, а точніше в систему управління підприємством, орієнтовану на досягнення всіх завдань, що постають перед підприємством.
 
Список використаних джерел
1. Воляник Г. М. Контролінг у системі управління підприємством [Текст] / Г. М. Воляник, Н. С. Марушко // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – Вип. 19.4 – C. 151-155.
2. Карминский А. М., Оленев Н. И., Примак А. Г., Фалько С. Г. Контроллинг в бизнесе. Методические и практические основы построения контроллинга в организациях / А. М. Карминский, Н. И. Оленев, А. Г. Примак, С. Г. Фалько. – 2-е изд. – М. : Финансы и статистика, 2002. – 256 с.
3. Манн Р., Майэр Э. Контроллинг для начинающих. Система управления прибылью / Р. Манн, Э. Майэр. – М. : Финансы и статистика, 2004. – 301 с.
4. Цигилик І. І. Внутрішній економічний механізм підприємства : навч. посіб. / І. І. Цигилик. – Івано-Франківськ : ІМЕ, 2000. – 104 с.
Категорія: Секція_5_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 1308 | Рейтинг: 4.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0