Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

АУДИТ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Здирко Наталія
асистент,
Копитчук Тетяна
студентка,
Вінницький національний аграрний університет,
м. Вінниця
 
АУДИТ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
 
У ринкових умовах конкурентоспроможність підприємств є однією з обов’язкових передумов їх існування. Ділова активна діяльність будь-якого підприємства характеризується фінансовими результатами, зокрема прибутком, отриманим від підприємницької, інвестиційної та інших видів діяльності. Питання дослідження аудиту доходів та фінансових результатів на підприємствах є дуже важливим і актуальним в наш час. Це пов’язано з тим, що з розвитком ринкових відносин та відносної стабілізації в економіці країни, господарюючі суб’єкти почали окрім основної діяльності інвестувати вільні активи в фінансову та інвестиційну діяльність. Метою такої діяльності підприємства – є отримання доходу. Фінансові результати відображають мету підприємницької діяльності; її доходність і є вирішальними для підприємства.
Під фінансовими результатами розуміють доходи підприємства за вирахуванням витрат діяльності. Питаннями, що стосуються аудиту фінансових результатів, висвітлені в дослідженнях таких вітчизняних фахівців, як: М.І.Баканов, І.О.Белебеха, Ф.Ф.Бутинець, Я.А.Гончарук, В.В.Ковальов, М.Ф.Огійчук, Л.Г.Панченко, Л.К.Сук, В.С.Рудницький, С.І.Терещенко, В.С.Уланчук та інші.
Планом рахунків для обліку та узагальнення інформації про фінансові результати підприємства від звичайної діяльності та надзвичайних подій передбачено рахунок 79 «Фінансові результати» [2].
Рахунок 79 «Фінансові результати» має наступні субрахунки:
791 – «Результат операційної діяльності»
792 – «Результат фінансових операцій»
793 – «Результат іншої звичайної діяльності»
794 – « Результат надзвичайних подій».
Інформацію щодо субрахунків рахунку 79 «Фінансові результати» представимо схематично на рис. 1.
 

 
Рис.1 Схематичне зображення формування фінансових результатів
 
При перевірці фінансових результатів аудитор має керуватись П(С)БО 15 «Дохід», де відображено порядок формування інформації про доходи підприємства і її розкриття у фінансовій звітності та П(С)БО 16 «Витрати», де викладено основні вимоги до визнання, складу і оцінки витрат, розкриття інформації про витрати у фінансовій звітності.
Аудитор має перевірити правильність відображення у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності доходу підприємства, витрат діяльності, результатів діяльності (Доходи – Витрати =Прибуток або Витрати – Доходи =  = Збиток).
Недоброякісна, викривлена інформація з фінансових результатів може призвести до прийняття неадекватних управлінських рішень. При перевірці правильності відображення фінансових результатів аудитору необхідно впевнитись, що при складанні Звіту про фінансові результати підприємство виконало основні вимоги до річних звітів:
-    всі операції повинні бути зареєстровані;
-    зареєстровані операції повинні відповідати реальності;
-    занесені в правильний період;
-    правильно оцінені;
-    всі операції стосуються підприємства;
-    правильно представлені в річних звітах [4].
Джерелами інформації для аудиту є дані Журналів-ордерів № 11,12, відомості №16 або відповідних машинограм при застосуванні коп’ютерної форми обліку. За Кредитом рахунків відображається збільшення (одержання) доходу, за Дебетом - належна сума непрямих податків (Акцизного збору, ПДВ).
Аудит фінансових результатів включає кілька етапів:
1. Визначення доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); 
2. Собівартість реалізованої продукції
3. Валовий прибуток (збиток) розраховується як різниця між чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і собівартістю реалізованої продукції. 
4. Контроль за статтями «Інші операційні доходи» та «Інші операційні витрати»
5. Визначається прибуток від операційної діяльності (це основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю) - це алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрати на збут та інших операційних витрат. 
6. Проводиться аудит інших фінансових доходів, доходу від участі в капіталі, інших доходів.
7. Прибуток до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від основної діяльності, фінансових та інших доходів, фінансових та інших витрат (збитків). 
Отже, аудит фінансових результатів в аграрних підприємствах має ряд своїх особливостей і є досить важливим. Від правильності визначення доходів і витрат, а потім, на основі них, і фінансових результатів залежить правильність визначення прибутку чи збитку, в чому зацікавлені власники підприємств, їх інвестори, а також інші користувачі.
 
Список використаних джерел
1.       Закон України «Про аудиторську діяльність» від 22.04.1993р., №3125-ХІІ (із змінами і доповненнями).
2.       План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій від 30.11.99р. №291.
3.       Мазур В.П. Методичні аспекти аудиту фінансових результатів діяльності аграрних підприємств // Облік і фінанси АПК.– 2010.– №3.– С. 110-113.
4.       Садовников О.А. Шляхи вдосконалення організації і методики аудиту обліку доходів за видами діяльності в умовах національних та міжнародних стандартів // Аудитор України. –2008. – №21(149). – С.29-32.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 1693 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0