Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ДО ПИТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСАМИ
Баранік Надія
старший викладач,
Сумський національний аграрний університет,
м. Суми
 
До питання Інформаційного забезпечення управління фінансами
 

Кризові явища, що відбуваються на вітчизняних підприємствах останнім часом пов’язують з трудністю прогнозування динаміки ринку, масою нових директивних рішень та законодавчих актів, слабким внутрішнім потенціалом та агресивністю зовнішнього середовища.

Тому необхідний постійний пошук нових методів створення та впровадження економічно ефективних систем управління в сучасних економічних умовах для суб’єктів підприємництва, що є важливим процесом, націленим на посилення стратегічної переваги підприємства перед конкурентами та передбачає вдосконалення системи управління доступними підприємству інформаційними ресурсами з найбільш ефективним їх використанням з врахуванням фактора ситуаційності.

На сучасному етапі розвитку підприємствам доводиться функціонувати в динамічному інформаційному середовищі, вирішуючи питання адаптації до змін навколишнього середовища, тому постійне поновлення інформації на підприємствах та потреба в постійній роботі з нею створює окремий неперервний інформаційний процес, який полягає в постійному зборі, обробці, поданні інформації та потребує впровадження на підприємстві підсистеми інформаційного менеджменту.

Ринкові умови функціонування підприємств визначають сукупність об’єктивних вимог до інформаційних ресурсів, які в формі інформаційних потоків надходять на підприємство, циркулюють в межах підприємства та продукуються як для внутрішніх, так і для зовнішніх користувачів [1].

Фінанси підприємства є грошовими відносинами, що пов’язані з формуванням, розподілом та використанням фінансових ресурсів і доходів підприємства [2]. В той же час оцінку та аналіз ефективності використання інформаційних ресурсів, рівень корисності інформації з формування доходів підприємства в сучасних умовах окремі наукові напрямки та дослідники проводять з використанням різних методик, які відрізняються не тільки за суттю дій, але й за часовим підходом до застосування (одні оцінюють перспективні витрати на отримання інформації, інші - констатують і прораховують витрати понесені).

Зокрема, неокласична теорія встановлює обмеження аналізу ефективності використання інформаційних ресурсів рамками вивчення взаємодії між витратами і результатами, механізму ринкової рівноваги. З цієї точки зору підприємство розглядається як цільний суб’єкт господарювання, спрямований на максимізацію прибутку [3], що практично повністю ігнорує дослідження внутрішніх механізмів діяльності підприємства, особливостей його внутрішніх інформаційних потоків.

Кожне підприємство розпоряджається трьома потоками фінансової інформації: нормативною, плановою і фактичною. Однак, зовнішньому користувачу доступні лише фактичні дані про фінансовий стан підприємства. Ця обставина ускладнює задачу користувача з розрахунку рівня ризиків, оскільки найбільш надійний спосіб оцінки рівня ризику, ніж дистанції між плановими і фактичними даними, зовнішньому користувачу недоступний.

Щоб задовольнити такі різноманітні потреби всіх зацікавлених сторін, сучасне підприємство мусить конструювати упорядковані потоки своєї фінансової інформації, її систематизоване подання в залежності від змісту запиту відповідної групи споживачів з точки зору її корисності.

З іншого боку, фінансова інформація, яка є продуктом праці вищого менеджменту кожного підприємства, формується, виходячи з ідеї раціонального управління фінансами. Це об’єктивне за своєю природою переважне право вищого менеджменту підприємства формувати фінансову інформацію безперечно нехтує інтересами інших користувачів. Саме ця обставина – головна причина появи асиметрії фінансової інформації.

Складне переплетіння інтересів різних користувачів інформації спричиняє побудову фінансової інформації на певних принципах, що ґрунтуються на об’єктивних аргументах і максимально задовольняють інтереси всіх користувачів.

Інформаційне забезпечення процесу управління фінансами – це сукупність інформаційних ресурсів і способів їх організації, необхідних та придатних для реалізації аналітичних процедур, які забезпечують фінансову сторону діяльності підприємства. Його основу становить інформаційна база, до складу якої входять 5 блоків [4]:

1. Відомості регулятивно-правового характеру;

2. Фінансові відомості нормативно-довідкового характеру;

3. Фінансова звітність;

4. Статистична звітність;

5. Несистемні дані.

Перший блок – це закони, постанови та інші нормативні акти, положення і документи, які визначають правову основу фінансових інститутів, ринку цінних паперів, які є обов’язковими до виконання.

До другого блоку входять нормативні документи державних органів (Міністерства фінансів України, НБУ тощо), міжнародних організацій та інших фінансових інститутів, які містять вимоги, рекомендації та кількісні нормативи в сфері фінансів до учасників ринку.

Третій блок включає в себе фінансову звітність, що в умовах ринку є найбільш інформативним та надійним джерелом, яке характеризує майновий та фінансовий стан підприємства.

Система підготовки і представлення статистичних даних фінансової сфери (четвертий блок) є виключно важливою для становлення та розвитку ринкових відносин. Цей розділ інформаційного забезпечення ще не набув належного розвитку в Україні, але, як свідчить досвід західних країн, саме він є найбільш вагомим для прийняття фінансових рішень.

П’ятий блок (несистемні дані) включає в себе відомості, які або не мають безпосереднього відношення до інформації фінансового характеру, або виникають поза будь-якою інформаційною системою.

Окрему увагу слід також приділити питанням розробки системи показників та методик їх визначення для оцінки ефективності інформаційних процесів конкретних підприємств. Для побудови такої системи можна використати норми, закладені в державних стандартах щодо очікуваних економічних результатів створення автоматизованих систем управління.

Отже, удосконаленню інформаційного забезпечення системи управління фінансами сприяють досягнення, в першу чергу, в області автоматизації, які значно підвищують обсяг інформації, скорочують час на її передачу і підвищують її якість.
 
Список використаних джерел
1. Фаріон І. Д. Аналіз використання інформаційних ресурсів в діяльності суб’єктів господарювання з метою підвищення ефективності управління ними // Збірник наукових праць / За ред. д.с.-г.н., професора, академіка АН ВШ України, заслуженого діяча науки і техніки України, ректора університету (голова) М. І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2009. – С. 328-331.
2. Шелудько В. М. Фінансовий менеджмент : підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / В. М. Шелудько. - К. : Знання, 2006. - 439 с.
3. Климов С. М. Интеллектуальные ресурсы общества / С. М. Климов. - СПб. : ИВЭСЭП, Знание. 2002. - 199 с.
4. Кузьменко Л. В. Фінансовий менеджмент [Електронний ресурс] : навч. посіб. для студ. економ. спеціальностей ВНЗ / Л. В. Кузьменко, В. В. Кузьмін, В. М. Шаповалова. – Херсон : 2003. – Режим доступу: // http://www.bookz.com.ua.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 1921 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0