Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ФІНАНСОВОМУ АНАЛІЗІ
Глазко Наталія
асистент,
Причепa Ганна
слухач магістратури,
Вінницький національний аграрний університет,
м. Вінниця
 
ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ФІНАНСОВОМУ АНАЛІЗІ
 
Фінансовий аналіз представляє собою систему способів та прийомів оцінки фінансового стану підприємства та його інвестиційної привабливості. В ході даного процесу підсумовується робота суб’єкта господарювання за тривалий період та формуються рекомендації щодо подальшої його діяльності, що є досить важливо в нинішніх умовах економічної нестабільності. Адже завдяки проведенню комплексного фінансового аналізу можна побачити не лише рівень прибутковості конкретного суб’єкта господарювання, але й оцінити його стабільність, кредитоспроможність, раціональне використання ресурсної бази.
Проблемою організації аналітичної роботи на підприємстві займались такі вітчизняні науковці як Ф.Ф. Бутинець, О.С. Бородкіна, І.П. Житна, Є.В. Мних, Л.В. Нападовська, Г.В. Савицька, М.Г. Чумаченко та інші. Тоді як інформаційне забезпечення аналізу та управління досліджували:  М.Д.  Білик, І.П. Босак, Є.В. Вербін, М.П. Денисенко, О.С. Кривоконь, В.О. Новак. Проте не всі питання щодо інформаційної системи фінансового аналізу є достатньо розглянутими, а тому потребують більш детального вивчення.
Інформаційне забезпечення фінансового аналізу складається із різноманітних джерел отримання необхідних даних та методів і засобів збору такої інформації, включаючи автоматизацію процесу аналітичної роботи.
Основною формою застосування автоматизованих процесів збору і обробки інформації у необхідному напрямі на підприємствах виступають прикладні програми, що представляють собою вузькоспеціалізовані програмні продукти, розроблені для конкретної професії [1].
Для накопичення, обробки і отримання необхідної інформації в необхідному розрізі багато підприємств використовують автоматизовані бази даних, злагоджена робота яких забезпечується за допомогою систем управління базами даних [2].
Програмами в області аналітичної роботи є Фінансовий аналіз (Україна) та «Майстер Фінансів: Аналіз». Фінансовий аналіз (Україна) виконує аналітичну роботу на основі балансу та звіту про фінансові результати, дані яких вводяться в Excel, тоді як текстовий звіт про результати виконаної роботи отримуються в MS Word. «Майстер Фінансів: Аналіз» дає змогу за власним шаблоном за будь-який період часу швидко отримати повний звіт про фінансово-господарську діяльність підприємства з використанням таблиць і графічного зображення даних [3]. На нашу думку, незалежно від обрання конкретної програми доцільним буде зосередження уваги на продуктах вітчизняного виробництва, які є більш пристосованими до конкретного економічного середовища та особливостей облікової системи.
Використовують також математичне програмування як дієвий спосіб вирішення завдання раціонального розміщення фінансових ресурсів, що дає змогу значно розширити можливості аналітика, адже автоматизована система виконує всю машинальну і громіздку роботу, залишаючи при цьому час для здійснення «творчих» операцій, зокрема експертних оцінок вартості деяких активів, пошуку джерел збільшення прибутковості та фінансової стійкості підприємства.
Методика фінансового аналізу спрямована на обґрунтування планів фінансового розвитку підприємств і відповідних управлінських рішень, систематичний контроль за їх виконанням, вивчення впливу факторів на фінансовий стан досліджуваного підприємства, підвищення ефективності використання фінансових ресурсів та створення взаємовигідних фінансових взаємовідносин [1].
Основними вимогами при створенні інформаційного забезпечення фінансового аналізу, на нашу думку, виступають: достовірність, зручність у використанні, своєчасність, конфіденційність, повнота та порівнянність, адаптивність, що відображено в табл. 1.
Таблиця 1
Вимоги до інформаційного забезпечення фінансового налізу на підприємстві

 
Фінансовий аналіз поряд із оперативним входять в загальну систему економічного аналізу і мають як спільні, так і відмінні риси. Зокрема позитивною стороною оперативного аналізу є здійснення його під час ведення діяльності суб’єктом господарювання або в момент виведення підсумків, що дає змогу здійснювати контроль за перебігом виробничих процесів. Фінансовий аналіз в свою чергу є основним джерелом інформації для зовнішніх користувачів або ж зацікавлених сторін. Інколи пошук інформації первинного і аналітичного обліку для проведення фінансового аналізу містить в собі певні труднощі, тому в таких випадках доцільно використовувати результати, отримані під час проведення оперативного аналізу. Вибір типу аналітичної системи залежить від безлічі ознак, таких як розмір підприємства, вид діяльності, спеціалізація, структура апарату управління тощо. Зокрема, на невеликих підприємствах фінансовий і оперативний аналіз може здійснювати й обліковець за умови наявності відповідної кваліфікації з даних питань.
Отже, фінансовий аналіз для забезпечення належної достовірності має доповнюватись інформацією, отриманою в ході оперативної аналітичної роботи. Уніфікація і стандартизація у виборі аналітичних комп’ютерних систем не завжди дають позитивні результати, тому підприємства часто застосовують вузькоспеціалізовані програмні продукти, різні автоматизовані бази даних. Використання комп’ютерних програм для збору, накопичення і обробки даних в процесі проведення фінансового аналізу дасть змогу більш якісно і комплексно виконувати поставлені завдання, значно розширити програму.
Проте не всі підприємства можуть собі дозволити придбати ліцензійні версії комп’ютерних програм через хронічну нестачу вільних фінансових ресурсів. В таких випадках доцільним є створення власного програмного забезпечення при наявності спеціалістів відповідної кваліфікації.
 
Список використаних джерел
1. Литвин Б.М. Фінансовий аналіз: Навч. посіб. / Б.М. Литвин, М.В. Стельмах. — К.: «Хай-Тек Прес», 2008. — 336 с.
2. Ротман Н. Інформаційне забезпечення економічного аналізу та його основні принципи / Н. Ротман // Економічний аналіз. – 2010. – №5. – С. 157-159.
3. Український каталог програм для бізнесу [Електронний ресурс] / Cайт Prog Ua. — Режим доступу: http://www.prog.com.ua/list.php?g=finance.
4. Кривоконь О.С. Специфіка фінансового аналізу у сільськогосподарському виробництві / О.С. Кривоконь, Л.І. Федоришина // Збірник національного аграрного університету. – 2010. – №5. – С. 263-266.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 1699 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0