Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

КАДРОВИЙ АУДИТ: ЙОГО СУТНІСТЬ, ЗАВДАННЯ ТА ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ
Романів Світлана
к.е.н., доцент,
Тернопільський національний економічний університет,
м.Тернопіль
 
КАДРОВИЙ АУДИТ: ЙОГО СУТНІСТЬ, ЗАВДАННЯ ТА ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ
 
В сучасних умовах господарювання найчастіше поряд із проблемами суто бізнесового і технологічного характеру в підприємства можуть існувати і проблеми людських ресурсів. Виявити такі проблеми і знайти шляхи їх вирішення можливо в результаті проведення кадрового аудиту.
Хоча поняття «кадровий аудит» в даний час досить поширене, конкретний зміст цього терміна відомий далеко не всім. З одного боку під кадровим аудитом розуміють оцінку співробітників з метою визначення відповідності їхньої кваліфікації посадам, що вони обіймають, а з іншого – аналіз ефективності використовуваних підприємством технологій управління персоналом [1].
Однак слід зазначити, що у ході проведення кадрового аудиту визначається не тільки рівень відповідності співробітників займаним посадам, але й оцінюються особистісні якості і дається характеристика окремим працівникам. Крім того, також можна виявити існуючі в трудовому колективі  формальні і неформальні групи, їх лідерів, дослідити соціально-психологічний клімат на підприємстві та ін. Кадровий аудит повинен сприяти вирішенню питання ефективного формування та використання трудового потенціалу персоналу, його відповідності стратегії, створенню сприятливого психологічного середовища у колективі [2]. Таким чином, кадровий аудит дає змогу проаналізувати: рівень кадрового забезпечення і потреб у персоналі, потреби у його професійному розвитку, стиль управління, соціально-психологічний клімат, інноваційний потенціал, розподіл персоналу на підприємстві та ін.[3].
Виходячи з цього, основними завданнями кадрового аудиту є такі:
·     оцінка наявних трудових ресурсів та потреб підприємства в персоналі на перспективу;
·     визначення способів і принципів підбору персоналу та оцінка ефективності програми відбіркових процедур;
·     аналіз структури оплати праці та оцінка відповідності структури зарплати і пільг умовам на ринку праці, продуктивності і прибутковості діяльності підприємства;
·     оцінка програм з точки зору ефективності навчання, формування мотивації до праці;
·     оцінка атестації персоналу,  періодичності  її  проведення та результатів і відповідних рішень;
·     діагностика кадрових процесів і соціально-психологічного клімату, рівня соціальної напруги у колективі та визначення потреби у підготовці і реалізації програм  розвитку елементів комунікації;
·     оцінка управлінського потенціалу і проектування управлінської діяльності на підприємстві та ін.
Підсумовуючи вищезазначене, у кадровому аудиті розрізняють три основних блоки (елементи) оцінки системи управління персоналом підприємства:
1)  аудит суб’єктів управління персоналом (включає оцінку управлінської компетентності керівництва і професійних навиків фахівців кадрової служби);
2)  аудит об’єктів управління (оцінка персоналу та ефективності корпоративної культури і соціально-психологічного клімату у колективі);
3)  аудит системи управління персоналом (аналіз кадрових технологій підприємства щодо оптимальності процедури відбору і прийому на роботу та адаптації, ефективності системи оцінки та навчання персоналу і т.д.).
Отже, кадровий аудит – це система консультаційної підтримки, аналітичної оцінки і незалежної експертизи структурного та кадрового потенціалу фірми її цілям і стратегії розвитку з метою підготовки і прийняття відповідних рішень в майбутньому. Іншими словами, кадровий аудит – це потужний інструмент, що дозволяє керівництву суб’єкта господарювання отримати інформацію про те наскільки система управління персоналом відповідає цілям і завданням, що стоять перед нею.
 
Список використаних джерел
1.  Немченко В.В. Практичний курс внутрішнього аудиту [ підручник ] / Немченко В.В., Хомутенко В.П., Хомутенко А.В.- К. : Центр учбової літератури, 2008. - 240с.
2.  Піронкова О. Кадровий аудит в умовах швидкого зростання фірми /О.Піронкова // Довідник кадровика. - 2003. - №24. - С.81-82.
3.  Поважный С.Ф. Кадровый аудит : принципы формирования и технология проведения / С.Ф.Поважный // Менеджер. - 2000. - №2. - С.3-8.
4.  Трудові відносини в Україні : Нормативні документи. Зразки документів. Коментарі. – К. : МВЦ «Медінформ», 2011. - 368с.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 3907 | Рейтинг: 1.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0