Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ОЦІНКА ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В КОНТЕКСТІ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ
Глазко Наталя,
Яковенчук Олександр
Вінницький національний аграрний університет,
м. Вінниця
 
ОЦІНКА ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В КОНТЕКСТІ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ
 
Діяльність вітчизняних суб’єктів господарювання значною мірою ускладнюється тривалою кризою неплатежів, зростанням дебіторської та кредиторської заборгованості, несприятливим податковим законодавством, гострим дефіцитом фінансових ресурсів. Саме тому, у цій ситуації особливої актуальності набуває оцінка платоспроможності підприємств та пошук шляхів її відновлення, оскільки жодне підприємство в сучасних умовах не застраховане від становища, коли воно не зможе розрахуватися за своїми боргами і зазнає фінансового краху.
Сутність платоспроможності підприємства розглядали наступні науковці: Бланка І.О., Бойчик І.М., Бондарчук Ю.В., Кошкіна В.І., Кривов'язюк І.В., Камлик М.І., Лазаришина І.Д., Терещенка О.О., Шило В.П., Шеремет А.Д.
Платоспроможність – це можливість підприємства розплачуватися за своїми обов’язками. При гарному фінансовому стані підприємство стійко платоспроможне, при поганому – періодично або постійно неплатоспроможне. Найкращий варіант – коли у підприємства завжди є вільні кошти, яких достатньо для погашення наявних зобов’язань. На нашу думку підприємство є платоспроможним і в тому випадку, коли вільних коштів у нього недостатньо, але воно здатне швидко реалізувати свої активи і розплачуватись з кредиторами.
Визначення показників платоспроможності передбачає розрахунок відносних величин, у знаменнику яких відображаються зобов'язання підприємства, що вимагають покриття, а в чисельнику - групи ресурсів, які можуть бути використані для цього, причому ці показники використовуються лише для оцінки короткострокової платоспроможності. Відмінність методів у різних авторів пов'язана із принципами групування активів і зобов'язань.
Одним із головних недоліків при формуванні групи активів та зобов'язань є те, що вони формуються без врахування оборотності тих чи інших статей балансу, що призводить до уніфікації групування для всіх типів підприємств. Насправді ж на всі аспекти оцінки платоспроможності впливає специфіка підприємства, його галузева належність.  На нашу думку слід розробити для кожного підприємства окрему методику групування своїх активів і зобов’язань в залежності від періодів їх обертання та терміновості погашення. Це зумовлено тим, що для одного підприємства певний товар є активом, а для іншого – зобов’язанням.
Далі ми розглянемо показники платоспроможності на основі наступних підприємств: ТОВ «Великокісницьке», ПП «Агротемп плюс», СТОВ «Писарівка».
Таблиця 1
Показники платоспроможності підприємств Вінницької області за 2010 рік

 
Отже, досліджувані підприємства є платоспроможними відповідно до нормативних показників кожного коефіцієнта. Проте, на нашу думку, дані значення не слід розглядати як орієнтир для оцінки платоспроможності підприємства. Показники платоспроможності слід розглядати в динаміці, не порівнюючи з нормативними значеннями та з іншими господарствами. Тому, що суб’єктивний аналіз показників більш повніше враховуватиме всі моменти діяльності підприємства, що дасть можливість для прийняття більш ефективних рішень на основі розрахованих показників платоспроможності.  
 Слід відзначити, що при розрахунку цих коефіцієнтів такі групи активів і зобов'язань як А4, П3 та П4 не використовуються, оскільки вони носять довгостроковий характер. На думку Непочатенко О.А., ця обставина не може бути підставою для виключення їх із розрахунків. Діяльність підприємства не обмежується короткостроковим періодом, на який орієнтуються більшість авторів, проводячи такий аналіз. З метою забезпечення ефективної діяльності підприємства необхідно розраховувати й оцінювати його перспективні можливості та загрози, наприклад, на основі SWOT- аналізу [1].
Потрібно відзначити, що коефіцієнт покриття запасів, коефіцієнт забезпеченості власними оборотними коштами скоріше характеризують фінансову стійкість підприємства, ніж його платоспроможність. Необґрунтовано до оцінки платоспроможності відносити й розрахунок власних оборотних засобів, а не абстрактними «власними засобами». На нашу думку дане твердження є вірним оскільки сплачувати за боргами підприємство повинно за наявними засобами.
Також, для підприємств буде доцільно розглядати платосп­роможність за строком настання терміну спла­ти за зобов'язаннями (за строком виконання зобов'язань) — короткострокову (до одного року) і довгострокову пла­тоспроможність (більше одного року). Це необхідно для того, щоб при плануванні строків розрахунків вказувати реальні джерела погашення заборгованості, які не будуть непередбачуваними для підприємства і не стануть причиною зупинення процесу виробництва продукції.
Солодухін Д. Н. у своїй роботі щодо відновлення платос­проможності підприємства наводяться «градації неплатос­проможності»: від епізодичної до стійкої (хронічної) [2]. На противагу цьому твердженню можна запропонувати такі види платоспроможності: постійна і тимчасова.
Іванов В.К. досліджуючи дану тематику, з метою ефективного управління платоспроможністю виділив нові види платос­проможності підприємства, які подано у табл. 2 [3].
На нашу думку, дана класифікація платоспроможності дає можливість в більш повній мірі класифікувати платоспроможність підприємства та відображатиме джерела погашення заборгованості та їх необхідність для підприємства для збільшення рівня платоспроможності.
Таблиця 2
Класифікація платоспроможності підприємства

 
Отже, з урахуванням того, що платоспроможність виступає важливим показником фінансової стійкості і загалом фінансового стану підприємства, на нашу думку слід ввести в використання запропоновану Івановим К.В. класифікацію платоспроможності підприємства з метою її ефективної управління. Також існує необхідність в розробці для кожного підприємства окремої методики групування власних активів і зобов’язань в залежності від періодів їх обертання та терміновості погашення.
 
Список використаних джерел
1.       Непочатенко О.А. Сучасні методики оцінки платоспроможності аграрних підприємств // Інноваційна економіка. – 2010. - №5. – С.222-225.
2.       Солодухин Д.Н. Финансовая стратегия восстановления платежеспособности предприятия // Финансы. – 2008. - №4. – С65-67.
3.       Іванов В.К. Сутність платоспроможності промислового підприємства // Вісник економічної науки України. – 2009. – №2. – С.41-44.
4.       Павлюк Д.Є. Основні аспекти аналізу платоспроможності сільськогосподарських підприємств в сучасних умовах господарювання // http://www.rusnauka.com/30_NNM_2010/Economics/72796.doc.htm
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-15)
Переглядів: 3178 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0