Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ОПТИМІЗАЦІЯ ПРОЦЕСУ ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ ОПЕРАЦІЙ З ФІНАНСОВИМИ ДЕРИВАТИВАМИ
Супрович Ганна
аспірантка,
ДВНЗ «Київський національний економічний
університет імені Вадима Гетьмана»,
м. Київ
 
ОПТИМІЗАЦІЯ ПРОЦЕСУ ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ ОПЕРАЦІЙ З ФІНАНСОВИМИ ДЕРИВАТИВАМИ
 
Внутрішньогосподарський контроль є однією з головних функцій керування господарськими процесами на підприємстві, що здійснюється усіма структурними підрозділами апарату управління. Основною його метою є перевірка відповідності фактичних даних діяльності суб’єкта господарювання прийнятим управлінським рішенням.
Важливість внутрішньогосподарського контролю зумовлена його всезагальним характером, як по  охопленню господарських операцій і процесів так і по часу його здійснення. Саме тому під час проведення аудиторської перевірки аудитор в першу чергу зобов’язаний вивчити, перевірити і дати оцінку ефективності функціонування системи внутрішнього контролю підприємства.
Розробки методики аудиту похідних фінансових інструментів представлені у працях російських та вітчизняних науковців С.В. Банка, Ф.І. Харісової, М.С. Мушкатової,  В.С. Здреника [1, 2, 3, 4].  Питання внутрішньогосподарського контролю операцій з фінансовими деривативами у вітчизняній літературі не висвітлено.
У Положенні з міжнародної практики аудиту 1012 «Аудит похідних фінансових інструментів» зазначається, що внутрішній контроль за операціями з похідними фінансовими інструментами має на меті виявити та запобігти виникненню проблем, які заважають суб’єктові господарювання досягти поставлених цілей [5].
Суб’єктами системи внутрішньогосподарського контролю (керівник підприємства, начальники структурних підрозділів, обліковці, фінансисти, внутрішні аудитори) має забезпечуватись ефективність процедур контролю. За похідними фінансовими інструментами до таких процедур належать: адекватний розподіл обов’язків, моніторинг управління ризиками, нагляд управлінського персоналу, санкціоноване виконання операцій, запобігання виникненню помилок і їх виявлення та інші [5].
Рівень складності системи внутрішньогосподарського контролю за операціями з фінансовими деривативами залежить від наступних чинників:
1.       Складності операцій і властивого їм ризику. Стрімкість розвитку та складність структури фінансових відносин, інтеграційні процеси, непередбачуваність ризиків спонукають розробці та впровадженню у практику нових фінансових конструкцій. Залежно від ускладнення операцій з похідними фінансовими інструментами, властивого їм ризику ускладнюється і внутрішній контроль.
2.       Обсягу операцій. Суб’єкти господарювання, що здійснюють незначний обсяг операцій з похідними фінансовими інструментами, потребують простіших систем бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю.
3.       Місця здіснення угоди. Ризик за операціями, що укладаються на позабіржовому ринку є дуже високим, у порівнянні з біржовими угодами, а отже потребує складнішої системи внутрішнього контролю.
4.       Терміну виконання угоди. Для фінансових деривативів характерна наявність значного проміжку часу між датою укладання і виконання угоди, що у свою чергу передбачає складніші системи внутрішнього контролю для операцій з більшим терміном обігу.
5.       Мети здійснення угоди. Фінансові деривативи надають можливість не лише отримувати спекулятивний дохід, але й дозволяють зменшити ступінь ризику (хеджування) майбутніх операцій з купівлі-продажу активів на спотовому ринку, тобто перерозподілити (перенести) ризики небажаних змін цін, відсоткових ставок, обмінних курсів. Якщо похідні фінансові інструменти використовуються з метою запобігання ризикам, внутрішній контроль щодо відповідності цих інструментів критеріям обліку хеджування потрібен протягом усього часу їх використання.
Достовірність інформації про операції з фінансовими деривативами на вході до системи бухгалтерського обліку забезпечується належним рівнем контролю записів суб’єкта господарювання. Зокрема записи суб’єкта господарювання, що уклав угоду за похідним фінансовим інструментом обов’язково повинні включати:
·          інформацію про характер, мету, права та обов’язки, що виникають під час укладання угоди;
·          інформацію про дилера та особу, що реєструє операцію;
·          дату та термін операції;
·          характер та мету операції (хеджування чи спекуляція);
·          інформацію про відповідність вимогам бухгалтерського обліку хеджуванння (віднесення операції до хеджування, встановлення його виду, зазначення критеріїв, використаних для оцінювання ефективності хеджування) [5].
Для ведення обліку операцій з фінансовими деривативами на великих підприємствах використовуються комп’ютерно-інформаційні системи. Проте, навіть, використання найсучасніших технологій не забезпечує надання повної, достовірної інформації про операції з похідними. Необхідно підтримувати належний рівень контролю за веденням, обробкою та зберіганням даних про угоди, незалежно від того де вони перебувають – у базі даних, реєстрі чи книзі аналітичного обліку.
Необхідним засобом внутрішнього контролю операцій з фінансовими деривативами є звіряння даних суб’єкта господарювання, а також порівняння цих даних з даними контрагента. Такі звіряння та порівняння мають проводитись на постійній основі задля забезпечення достовірності інформації щодо вищезазначених операцій.
Оптимізація процесу внутрішньогосподарського контролю операцій з фінансовими деривативами дозволить здійснювати всеохоплюючий їх контроль, зменшить витрати часу на його проведення, що у свою чергу сприятиме підвищенню його ефективності.
 
Список використаних джерел
1.  Банк С.В. Методология финансового учета, анализа и аудита операций с деривативами в период гармонизации и адаптации к международным стандартам: автореферат дис. на соиск. уч. степени доктора экон. наук: спец. 08.00.12 "Бухгалтерский учет, статистика” / С.В. Банк – Орел, 2008 – 48 с.
2.  Харисова Ф.И. Аудит производных финансовых инструментов / Харисова Ф.И. – М.: Изд-во "Бухгалтерский учт”, 2005. – 136 с.
3.  М.С. Мушкатова Аудит производных финансовых инструментов [Електронний ресурс]. - Режим доступу до журн.: http://myshkatova.ru/page92/page139/index.html\
4.  Здреник В.С. «Бухгалтерський облік і контроль операцій з похідними фінансовими інструментами»: Автореф. Дис. На здоб. Наук. Ступ. К.е.н. – Житомир: Житомирський державний технологічний університет, 2010. – 20 с.
5.  Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2006 року / [пер. з англ. мови О.В. Селезньов, О.Л. Ольховікова, О.В. Гик, Т.Ц. Шарашидзе, Л.Й. Юрківська, С.О. Куліков]. – К.: ТОВ "ІАМЦ АУ "СТАТУС”, 2006. – 1152 с.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 1288 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0