Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
Стендер Світлана
асистент,
Подільський державний аграрно-технічний університет,
м. Камянець-Подільський
 
ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
 
Перехід економіки України до ринкових умов вимагає:
·                   переглянути ті сталі уявлення, що сталися відносно управління конкретним підприємством;
·                   вияснити, що є спільного та які відмінності спостерігаються між управлінням взагалі та управлінням витратами окремо.
Розуміючи всю складність вирішення поставленої мети, доцільно зосередити увагу лише на тих моментах, які стосуються управління конкретним підприємством, і відокремитись від ряду теоретичних положень, які названі в останніх публікаціях та зосередити увагу на функціях менеджменту.
У ряді сучасних публікацій, що пов’язані з обліком і контролем витрат, зокрема С.Ф. Голова звернута увага на те, що американські автори замість терміну «управлінський облік» почали використовувати поняття «управління витратами». Цей підхід підтримали Л.І. Хоружій [4, c. 152] та В.Б. Моссаковський [3, c. 227].
Для вирішення вищезазначеного питання доцільно звернутися до понять, що пов’язані з цими термінами, а саме: поняття управління. Визначень цього терміну багато. Так, у великому тлумачному словнику української мови дане визначення подане як спрямовування діяльності, роботи кого, чого-небудь; бути на чолі когось, чогось; спрямовувати хід, перебіг процесу, впливати на розвиток, стан чого-небудь [2, с. 1541]. У великому бухгалтерському словнику введено трактування досліджуваного поняття дещо звужено. Воно подається стосовно господарської діяльності, а саме: керівництво будь-якою діяльністю; процес планування, організації, мотивації і контролю, необхідний для визначення і досягнення цілей організації [1, с. 726].
Тим самим процес управління витратами зводиться до управління людьми задля досягнення економії витрат, зростання прибутку та підвищення ефективності виробництва. Саме тут потрібно відмітити, що термін управлінський облік слід вважати застарілим, бо, судячи з назви, він передбачає, в першу чергу, формування інформації, а не досягнення мети, пов’язаної з керівництвом персоналу підприємства задля виконання певних завдань.
Тому вважаємо, що найкраще визначення для управління витратами підійде таке: управління витратами – це процес цілеспрямованого формування витрат щодо їхніх видів, місць, носіїв і постійний контроль рівня витрат та стимулювання їхнього зниження.
Зміна назви управлінського обліку і відповідно навчального курсу при набутті спеціальності «Облік і аудит» є справою досить важливою. Тому, на нашу думку, не можна об’єднувати 3-5 навчальних предметів економічного напрямку в один курс і називати його «Управлінський облік» - це не є обліком. Тому курс краще назвати «Управління витратами».
Якщо управління витратами пропонувати як окрему дисципліну і науку, то вона повинна звичайно мати свій предмет, об’єкт та метод. Управління витратами стосується всіх сфер діяльності, включаючи і бюджетну. Тому доцільно під предметом управління витратами розуміти факти господарського життя, які стосуються процесів постачання ресурсами, їх споживання та досягнення результатів діяльності підприємства (установи), його підрозділів у звітному періоді та на перспективу, під об’єктом – формування необхідної інформації про предмет управління витратами з метою підготовки її узагальнення, аналізу та прийняття управлінських рішень, а під методом управління витратами – порядок формування інформації про предмет і об’єкт обліку та подальшої її обробки з метою підготовки проектів управлінських рішень [3, с. 148].
Слід звернути увагу на те, що в останній час управління як система, наука та як вид діяльності отримав назву менеджмент. В останній час у спеціальній літературі почали зявлятися думки щодо доцільності особливого підходу до побудови галузевого менеджменту, що проявляється в особливостях його функцій.
У більшості підручниках складовими функціями менеджменту виступають планування, мотивація, координація, контроль та організаційна функція. Ці функції на рівні конкретного підприємства мають відмінності порівняно з управлінням витратами, бо в останньому випадку функції матимуть обмежений характер, так як стосуються окремого виду діяльності або взагалі можуть бути відсутні, тому нище подається порівняльна характеристика функцій менеджменту підприємства та управління витратами (табл.1).
Таблиця 1
Порівняльна характеристика функцій менеджменту підприємства та управління витратами

Джерело: власні дослідження
 
Дані таблиці 1 свідчать, що між менеджментом конкретного підприємства і управління витратами дуже багато спільного, їх функції мають між собою узгоджуватися і при потребі деталізуватися з метою отримання належного результату.
Разом з тим слід відмітити, що у підручниках з теорії менеджменту не виділено таку важливу функцію, як «формування інформації», необхідної для контролю за діяльністю підприємства та його структурних підрозділів. Якщо вищезазначена функція передбачена системою контролю і має досягатися відповідними службами та посадовими обов’язками, то вважаємо, що до загальновизнаних функцій менеджменту та управління витратами слід включати функцію «формування інформації».
 
Список використаних джерел
1.       Азриэлян А.Н.  – Большой бухгалтерский словарь / А.Н. Азриэлян. – М.: Институт новой экономики, 1999. – 574 с.
2.       Бусел В.Т., Василега-Дерибас М.Д., Дмитрієв О.В. Великий тлумачний словник української мови / В.Т. Бусел, М.Д. Василега-Дерибас, О.В. ДмитрієвК.: Ірпінь: ВТФ "Перун", 2005. 1728 с.
3.       Моссаковський В.Б. Стан та перспективи розвитку бухгалтерського обліку в Україні / Моссаковський В.Б. – Київ «Інтерпрес ЛТД». – 2009. – 326 с.
4.       Хоружий Л.И. Калькуляция себестоимости продукции в аграрной сфере / Хоружий Л.И. – М.: Аудиторские ведомости. – 2005. – 269 с.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 880 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0