Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ПРОБЛЕМИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА РОЗВИТОК СИСТЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В УКРАЇНІ
Кондрюк Леся
к.е.н., доцент,
Подільський державний аграрно-технічний  університет,
м. Кам’янець-Подільський
 
ПРОБЛЕМИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА РОЗВИТОК СИСТЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В УКРАЇНІ
 
Формування якісної обліково-аналітичної інформації в системі бухгалтерського обліку в Україні рекомендовано проводити у відповідності до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Однак, саме ”рекомендаційний характер” при відсутності контролю та відповідальності за порушення достовірності показників фінансової звітності обумовлює руйнівний вплив на системність ведення бухгалтерського обліку суб’єктами господарювання в Україні.
У Радянському Союзі контроль за якістю показників звітності колгоспів були закріплені за провідними фахівцями районних управлінь агропромислового виробництва. Необхідно визнати, що і в означеній системі також спостерігалися необ’єктивні завищення виконання планових показників, однак система працювала у повноцінному режимі.
Вибіркове опитування практикуючих бухгалтерів в Україні свідчить про тенденції щодо нехтування ними суцільного відображення господарських операцій, а саме тих, які не мають визначальний вплив на податкову звітність. Адже за порушення податкового законодавства передбачено значні розміри штрафів, пені та інші види адміністративної відповідальності. Жорсткі вимоги обліку розрахунків за податками та платежами на фоні ігнорування обліку інших об’єктів обліку став причиною виокремлення та спроб обґрунтування системи ”податкового обліку”.
Зосередження влади для формування показників звітності для провадження фіскальної політики зі слабким державним регулюванням економічних процесів; лобіювання інтересів великого капіталу з підсиленням впливу глобалізації; прояви корумпованості у більшості сфер суспільного життя посилюють поляризацію суспільства, стримують розвиток середнього бізнесу і, загалом, створюють перспективи для України стати сировинною базою розвинених країн світу. У зв’язку із цим, все частіше у наукових колах знаходять розвитку питання інституціоналізму як альтернативи вільній (нерегульованій) ринковій економіці. А в системі обліку виділено нову функцію – соціальну.
В 2003 році науковцями та практиками створено галузеве професійне об’єднання бухгалтерів – Федерацію аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України, посилено роботу тієї ж науково-методичної ради з питань обліку і фінансів АПВ при Мінагрополітики України. Було поновлено завдання щодо розробки Концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України… Пріоритетами реалізації Концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України є вирішення чотирьох основоположних груп завдань:
- відновлення впливу Міністерства аграрної політики на розвиток галузевого бухгалтерського обліку, і тим самим отримування саме тієї інформації, яка необхідна для відпрацювання ефективної аграрної політики;
- створення системи надходження та обробки інформації по галузевій вертикалі (від головних управлінь агропромислового розвитку до Мінагрополітики), що забезпечить як оперативність надходження інформації, так і підвищить її достовірність через запровадження контролю за дотримання методології ведення бухгалтерського обліку безпосередньо в підприємствах та організаціях галузі;
- спільно з Мінфіном та Держкомстатом запровадження системи галузевих стандартів бухгалтерського обліку та відпрацювання системи відомчої аграрної статистики;
- створення ефективної системи підвищення професійного рівня бухгалтерів аграрного сектору з метою посилення  економічної роботи підприємств для забезпечення конкурентоспроможності галузі в умовах глобалізації економіки [2].
В проекті змін до Закону України ”Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” частина фахівців бухгалтерського обліку не підтримали пропозиції надати Методологічній раді з бухгалтерського обліку статус самоврядної установи, яка, на їх переконання, буде виконувати державні функції ”на комерційних засадах в інтересах вузького кола осіб” [1].
Результатом відсутності контролю, який в аграрному секторі як раніше міг би проводитись спеціалістами районних управлінь агропромислового виробництва, стає: зниження кваліфікації практикуючих спеціалістів бухгалтерської справи; порушення принципів безперервності, повного висвітлення та інших; втрата єдиного підходу у формуванні обліково-аналітичної інформації. В таких умовах, у економічно ефективних суб’єктів господарювання розвивається креативний облік, однак він є зрозумілим лише для вузького кола осіб. А як бути із підготовкою студентів економічних спеціальностей, коли навчання не передбачає вивчення креативного обліку, науки приховування податкових платежів та коригування податкової звітності до розміру рекомендованих платежів податковими службами України. Адже поширеним є явище відмови приймати податкову звітність у бухгалтера з збитками чи низьким рівнем податкових платежів, а з іншого боку останнє продиктовано інтересами керівництва фірми.
Незатребуваність держави у якісній фінансовій звітності свідчить про загрозливий стан дієздатності механізму державного регулювання економічних процесів, та з іншої сторони, справляє руйнівний вплив однієї з найбільш важливих складових системи управління всіх рівнів – підсистеми бухгалтерського обліку в Україні. Потребують подальшого переосмислення і теоретичного обґрунтування розвиток системи бухгалтерського обліку в Україні в контексті нових підходів розвитку світової економіки.
 
Список використаних джерел
1.       Жук В.М. Теоретичні аспекти концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України [Електронний ресурс] // Бухгалтерський портал: Облік і фінанси АПК. – Режим доступу : http://magazine.faaf.org.ua/content/view/702/35/
2.       Проект Концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.minagro.kiev.ua/page/?7632.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 901 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0