Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ЗНОСУ ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ
Чижевська Ольга
асистент,
Подільський державний аграрно-технічний університет,
м. Кам’янець-Подільський
 
проблеми обліку зносу земельних ресурсів
 
Серед питань, які стосуються обліку земельних ресурсів особливе місце займає питання про можливість застосування до землі такої категорії як знос та використання процедури амортизації до її вартості. Чітко визначитись щодо цих питань є необхідним у зв’язку з тим, що існує об’єктивна потреба відобразити в обліку негативні наслідки господарювання на землі, встановити строки окупності авансованого підприємствами капіталу, у разі придбання земельних ресурсів, обрахувати частку цього ресурсу у отриманому підприємствами доході.
В економічній літературі категорія зносу досліджується переважно стосовно тільки тих засобів праці, які створені штучно і можуть бути відтворені людською працею. Застосуваннях цієї категорії щодо земельних ресурсів, які виступають в якості засобу виробництва, вважається недопустимим у зв’язку з притаманними їм природними особливостями, якими вони відрізняються від інших засобів виробництва.
Пресловута характеристика «засіб виробництва, що не зношується» ґрунтується на вибірковому використанні положень економістів класичної доби політекономії (А.Сміта, Д.Рікардо, К.Маркса тощо). Важлива ж умова збереження і відновлення земельних ресурсів, на який вони наголошували, фактично не враховується.
К.Маркс, наприклад, відмічаючи оригінальну властивість землі постійно покращуватись при її використанні, наголошував на необхідності з нею правильно поводитись [1, с.342-343]. В сучасній економічній думці, за влучним висловом Л.І.Крутової, здатність землі до покращення перетворилась на фетишистську тенденцію [2, с.164]. І це одночасно з констатацією факту катастрофічного зниження родючості ґрунтів в Україні в наслідок виробничого їх використання та з постійним декларуванням економістами важливості та необхідності їх захисту і відновлення.
Негативні явища в ґрунтоутворюючому процесі, викликані виробничою діяльністю людей підтверджують існування, хоча й і в специфічній формі, фізичного зносу землі як засобу виробництва з виробничо-технічної сторони. В даному випадку мова йде про фізичний знос земель сільськогосподарського призначення, а саме тієї їх частини, що задіяна у землеробстві.
Проявами фізичного зносу будуть негативний баланс поживних та органічних (гумусу) речовин, підтверджені явища вітрової і водної ерозії ґрунту, підвищення щільності, кислотності та негативні зміни інших показників фізико-хімічного стану ґрунту, що призводять до зменшення придатності ґрунтів для вирощування сільськогосподарських культур та зниженням рівня їх врожайності.
Названі явища будуть свідчити про зменшення корисних властивостей землі, як засобу виробництва у землеробстві. Як правило, вони є результатом недотримання технологій вирощування сільськогосподарських культур, застосуванням інтенсивних технологій вирощування, які не передбачають ґрунтозахисні заходи та косністю мислення управлінського персоналу, і лише невелика частина цих явищ обумовлені природнокліматичними умовами, не залежними від волі і дій людини.
Стосовно засобів виробництва, створених людською працею, зміни на фізичному рівні призводять до змін і в їх вартості. В бухгалтерському обліку вони відображаються у вигляді накопиченої амортизації, що по суті відбиває процес включення вартості засобів виробництва у кругообіг вартостей.
Що ж до землі, незмінність її вартості обумовлюється не тим, що вона не бере участь у кругообігу вартостей, а складністю та неоднозначністю зазначеного процесу.
У процесі кругообігу землі, які виступають в різних функціональних формах, беруть участь по різному. Землі, у яких є активною така корисна їх властивість як родючість ґрунту, проходять всі стадії кругообігу. В залежності від дотримання необхідних умов відтворення цей рух відбувається або разом з рухом вартостей тих засобів виробництва, які включаються до вартості створеного продукту, або додатково захоплює також і частину вартості землі.
Слід відмітити, що перебільшення економістами впливу процесів самовідновлення землі на процес кругообігу її вартості, а також ролі земельної ренти, призводить до неадекватного опису економічного процесу відтворення земельних ресурсів, а це тягне за собою невідповідне його відображення і в бухгалтерському обліку.
Відповідно до міжнародних і національних стандартів бухгалтерського обліку вартість землі не розглядається в якості об’єкта амортизації [3, 4]. Виходячи з того, що більшість облікових концепцій амортизації враховують строк корисного використання (експлуатації) активу, який для земельних ресурсів наперед визначити практично не можливо, застосування процедури амортизації вартості землі вбачається проблематичними. Неприйнятним це є і в межах пріоритетної для сучасного обліку концепції ввідного ресурсу.
В той же час недопустимим зі сторони обліковців стає подальше ігнорування фактів зносу земельних ресурсів, задіяних у землеробстві, адже це призводить до формування ними недостовірної інформації про вартість активів підприємства, собівартість виробленої продукції, фінансові результати діяльності, зі всіма негативними наслідками, пов’язаними з цим.
За таких умов одним із варіантів вирішення проблеми міг бути перехід до інших облікових концепцій амортизації. Зокрема, до концепції збереження капіталу або концепція відновлення. Проте кожна з них має ряд недоліків, які обмежують їх застосування, особливо щодо земельних ресурсів.
Заслуговує на увагу також можливість відображення в обліку зменшення корисності землі в результаті виробничого використання як одночасного збільшення витрат діяльності та зменшенням балансової вартості власних земельних ресурсів підприємства. Такий варіант є більш реальним, враховуючи особливості активу-земля, а також те, що в сучасному бухгалтерському обліку амортизація практично вже не пов’язується з фізичним зносом.
 
Список використаних джерел
1.       Маркс К. Капитал. Критика политической экономии. Книга ІІІ: Процес капиталистического производства, взятый в целом / К.Маркс и Ф.Энгельс. Соч., т.25 –  Ч.ІІ. – М.: Государственное издательство  политической литературы, 1962. – 552 с.
2.       Крутова Л.И. Экономическое плодородие почвы  и его воспроизводство в условиях развитого социализма (вопросы теории и методологи) / Под ред. проф. И.К.Смирнова – Саратов: Изд-во ун-та, 1982. – 202 с.
3.       Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 16 «Основні засоби». [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.minfin.gov.ua/document/92427/МСБО_16.pdf.
4.       Положення (стандарт) бухгалтерського обліку П(С)БО 7 «Основні засоби»: наказ Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.minfin.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=293702&cat_id=293533
5.       Положення (стандарт) бухгалтерського обліку П(С)БО 28 «Зменшення корисності активів»: наказ Міністерства фінансів України від 24.12.2004 р. № 817. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.minfin.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=293950&cat_id=293533
6.       Голов С. Концепції амортизації та їх влив на облік і управління в сучасних умовах / С.Голов  // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – №8. – С. 9–15.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-15)
Переглядів: 1008 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0