Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

РИЗИК АУДИТУ НАРАХУВАННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА ШЛЯХИ ЙОГО ЗМЕНШЕННЯ
Шевчук Людмила
к.е.н., викладач
Іськова Надія
студентка,
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,
м. Вінниця
 
РИЗИК АУДИТУ НАРАХУВАННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА ШЛЯХИ ЙОГО ЗМЕНШЕННЯ
 
Винагорода за працю є основним стимулом працівників, які здійснюють процес виробництва та виробляють матеріальні блага. Витрати на оплату праці як складова собівартості безпосередньо впливають на результати фінансово-господарської діяльності підприємства, однак їх збільшення за нормальної організації виробничого процесу є наслідком підвищення рівня продуктивності праці, якісних характеристик продукції, що виробляється, та доходу.
Реформа бухгалтерського обліку вплинула на облік розрахунків з оплати праці не лише в частині зміни рахунків, що беруть участь у відображенні операцій розрахунків з оплати праці. Суттєві зміни методології бухгалтерського обліку розрахунків з оплати праці пов'язані з підходом до класифікації витрат підприємства, а також вимагають реформування й удосконалення організації і методології аудиту [1].
Питання аудиторського ризику при перевірці нарахування заробітної плати вивчали такі вчені, як Мельник Т.Г., Петрик О., Проскуріна Н.М., Бондар В.І., Діденко С.В. та багато інших вітчизняних та зарубіжних науковців.
У процесі становлення ринкової економіки в Україні аудиторська діяльність набуває ще більшого розвитку. Підприємства замовляють  не тільки послуги з проведення обов’язкового аудиту, а й перевірки окремих видів діяльності, типів операцій, стану розрахунків тощо.
Завдання аудиту розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам можна вирішувати на рівні таких загальновизнаних у теорії та практиці видів аудиту, як зовнішній і внутрішній. Зовнішній аудит виплат працівникам може виступати як обов’язковий у складі фінансової звітності, чи ініціативний аудит на відповідність, чи операційний [2].
Нарахування заробітної плати та її виплата працівникам здійснюється на підставі Закону України "Про оплату праці", який визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового з  установами усіх форм власності, а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати.
Аудит розрахунків з оплати праці відіграє важливу роль у системі як внутрішнього, так і зовнішнього аудиту. Це пов'язано з тим, що облік праці і заробітної плати є трудомістким, потребує уваги і сконцентрованості, оскільки пов'язаний з обробленням великої кількості первинної інформації, має багато однотипних операцій, здійснення яких потребує багато часу. Саме в області розрахунків з персоналом по оплаті праці законодавство України є найбільш мінливим і нестабільним, тому потребує від бухгалтерів та аудиторів постійного оновлення нормативної бази. Основними завданнями аудиту розрахунків з оплати праці є: підтвердження достовірності нарахувань та виплат робітникам та службовцям, відображення даних процесів в обліку; з'ясування законності та повноти утримань із заробітної плати та інших виплат працівникам на користь підприємства, інших суб'єктів; перевірка організації аналітичного обліку розрахунків з оплати праці та взаємозв'язку аналітичного та синтетичного обліку; оцінка заходів, яких вживає адміністрація з метою своєчасного стягнення заборгованості працівників. З 1 січня 2011 року введено єдиний соціальний внесок. Існує багато підвидів, прив’язаних до ризиків аудиту[6].
При визначенні стратегії проведення аудиту аудитору слід вивчити властивий ризик на рівні фінансової звітності підприємства. Ризик контролю - оцінювання аудитором системи внутрішнього контролю клієнта з метою визначення її ефективності при запобіганні або виправленні помилок у бухгалтерському облікові і звітності.
Об’єктами аудиторського ризику нарахування заробітної плати є ймовірні суттєві помилки у фінансовій звітності та бухгалтерському, статистичному, податковому обліку; а суб’єктами є аудиторські фірми, приватні аудитори, котрі перевіряють вищевказану звітність на достовірність і зацікавлені у зниженні рівня аудиторського ризику.
Специфічні особливості аудиторської діяльності зумовлюють розподіл пов’язаних з нею ризиків на дві основні групи: підприємницькі ризики; професійні ризики аудитора (ризик аудиту та його складові) [3].
Методика оцінки рівня аудиторського ризику достатньо висвітлена в дослідженнях провідних вітчизняних вчених. Можна вважати, що модель аудиторського ризику, яка складається із трьох складових – властивого ризику, ризику контролю та ризику невиявлення.
         Відповідно до теорії ризиків з аудиту виділяють такі види ризиків:
- ризик професійної здібності аудитора. Він визначається суворим підходом до вибору фірми, яку потрібно перевіряти. Під час прийняття рішення щодо проведення перевірки аудиторська фірма звертає увагу на репутацію фірми-клієнта. Іншими словами, це означає, що перевірка фірми-клієнта не повинна нанести втрат аудиторській компанії;
- ризик очікування клієнта – це ризик незадоволення клієнтом основними положеннями аудиторського висновку. У випадках, коли клієнта не влаштовує аудиторський висновок або хід аудиторської перевірки, він у подальшому може відмовитися від послуг даної аудиторської компанії;
- аудиторський ризик – це ризик того, що аудитор висловить невідповідну думку, якщо фінансові звіти містять суттєво викривлену інформацію [4].
Багато вітчизняних і зарубіжних дослідників наводять модель аудиторського ризику, запропонованого AICPA, що можна також застосувати й до визначення ризику перевірки  нарахування заробітної плати:
АР = ВР · РК · РН,
де АР – прийнятний аудиторський ризик;
ВР – властивий ризик; РК – ризик контролю; РН – ризик невиявлення [2].
Вивчивши систему внутрішньогосподарського контролю, аудитор оцінює можливість виявлення помилок і запобігання їм, а також відхилень від нормативів. Така оцінка включає застосування конкретних контрольних процедур, які знижують вірогідність того, що помилки і відхилення від норм можуть виникнути, будуть виявлені і своєчасно усунуті. Цю процедуру називають оцінкою ризику контролю [5].
Таким чином, провівши дослідження ризику аудиту розрахунків з оплати праці ми виявили, що аудитор піддається високому ступеню ризику при перевірці нарахувань заробітної плати та податків і внесків. Особливо це пов’язано із введенням єдиного соціального внеску з 1 січня 2011 року, у зв’язку із частими змінами законодавчих документів, пов’язаних з обліком. Це призводить до того, що багато нових правил не вивчено досконало. Законодавство та нормативи, що регулюють аудиторську діяльність в країні потребує реформування та удосконалення на рівні держави. Аудиторський ризик необхідно мінімізувати шляхом чіткого визначення правильності нарахування заробітної плати та податків і внесків, які відтворено у  формах звітності та відповідальності підприємців.
 
Список використаних джерел
1.       Мельник, Т.Г. Методологія аудиту розрахунків з працівниками по оплаті праці // Вісник КНУ Шевченко Сер. Економіка. - 2005. - № 75/76. - с.51-55
2.       Петрик, О. Аудит розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам: вимоги до організації та методики // Бухгалтерський облік і аудит. - 2006. - № 12. - с. 47-54.
3.       Проскуріна Н.М. Конструктивно-ключові аспекти управління ризиком в аудиті // Аудит і фінансовий аналіз. - 2010. - №5. - С. 17-20.
4.       Бондар В.І. Порядок розрахунку аудиторського ризику// Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - № 10 (289). – с. 11-14.        
5.       Діденко С.В.  Модель управління ризиком аудиторської діяльності // Економіка і регіони №1 (20).– 2009 ПолтНТУ.
6.       Савченко В.Я. Аудит: Навч.посіб. – Вид. 2-ге, без змін. – К:КНЕУ, 2006. – 328с.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-15)
Переглядів: 3490 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0