Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

СУЧАСНИЙ СТАН ОПЛАТИ ПРАЦІ ПЕРСОНАЛУ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Чикуркова Алла
к.е.н., доцент,
Подільський державний аграрно-технічний університет,
м. Кам’янець-Подільський
 
СУЧАСНИЙ СТАН ОПЛАТИ ПРАЦІ ПЕРСОНАЛУ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
 
Кризова ситуація трудової мотивації в аграрному секторі економіки спричинена незавершеністю організаційно-структурних перебудов у ході реформування сільськогосподарських підприємств; недостатньою врегульованістю соціально-трудових відносин між найманими працівниками та роботодавцями; небажанням керівників підвищувати тарифні ставки і посадові оклади, невиконанням профспілками функцій регулювання соціально-трудових відносин та захисту інтересів найманих працівників; низьким рівнем оплати праці й результативності виробництва.
Заробітна плата працівників сільського господарства залишається однією з найнижчих серед інших галузей народного господарства. Враховуючи той факт, що рівень заробітної плати є одним із найвагоміших чинників матеріальної мотивації, можна стверджувати, що за такого її рівня неможливе нормальне відтворення робочої сили. Низький рівень доходів працівників негативно впливає на платоспроможність селян і конкурентоспроможність вітчизняної продукції [1, С. 14].
Дослідження свідчать, що питома вага оплати праці у валовому продукті сільського господарства, мисливства, лісового господарства 2009 р. була незначною і становила 9,1%; у сукупному валовому внутрішньому продукті країни дещо більша — 23,4%. Незважаючи на постійний ріст середньомісячної заробітної плати в сільському господарстві, її рівень залишається одним із найнижчих порівняно з іншими видами економічної діяльності. Розмір середньомісячної заробітної плати штатних працівників у сільському господарстві становив у 2009 р. 63,3% середнього рівня в економіці країни. Серед усіх видів економічної діяльності сільське господарство займає за рівнем середньомісячної заробітної плати 14 місце.
Виходячи з вищенаведеного, можна зробити висновок, що заробітна плата працівників сільського господарства була, є і залишається на дуже низькому рівні, незважаючи на підвищення її середнього розміру по Україні. Така ситуація викликана насамперед неспроможністю сільськогосподарських підприємств виплачувати зарплату своїм працівникам належним чином. Високі ціни на паливно-мастильні матеріали та низькі на вироблену сільськогосподарську продукцію приносять її власникам одні лише збитки та незаінтересованість у результатах діяльності. Звідси випливає і низький рівень мотивації та продуктивності праці, а отже і її оплати.
На сьогодні держава повинна здійснювати контроль не лише за розміром реальної зарплати та своєчасністю її виплати, а й за величиною цін на засоби виробництва і вироблений товар. Для цього необхідно сільськогосподарським товаровиробникам надати ряд пільг та дотацій, які б спонукали до збільшення кількості виробленої продукції, підвищення отримання прибутків, і відповідно заробітної плати працівникам сільського господарства.
На нашу думку, мінімальні годинні тарифні ставки, зазначені у Галузевій угоді, є низькими для працівників сільського господарства, крім того вони майже не виплачуються у деяких підприємствах даної галузі. Це, в свою чергу, впливає на плинність кадрів, створює несприятливі ситуації для зайнятих громадян і відповідно спонукає до підвищення рівня безробіття [2, С. 242].
Ретроспективний аналіз динаміки середньомісячної номінальної заробітної плати найманих працівників підприємств сільського господарства та пов’язаних з ним послуг показав, що серед 25 регіонів України найнижчий рівень середньомісячної номінальної заробітної плати одного найманого працівника сільського господарства і пов’язаних з ним послуг спостерігався у Волинській області і становив у 2009 році 718 грн, що менше на 40,5% аналогічного показника по Україні в цілому. Така ситуація зберігалася протягом досліджуваних років, тобто за 2005-2009 роки рівень оплати праці по Волинській області нижчий відповідного показника по Україні.
Статистичне групування регіонів України за рівнем середньомісячної заробітної плати працівників сільського господарства та пов’язаних з ними послуг (табл. 1) показало, що у п’яти регіонах України, або 20,0% сільськогосподарських підприємств середньомісячна заробітна плата найманих працівників складала в середньому 890,2 грн. Середній розмір заробітної плати 1141,5 грн спостерігався у 54,5% сільськогосподарських підприємств і у 25,5% господарств України вона в середньому складала 1390,5 грн.
Таблиця 1
Групування регіонів України за рівнем середньомісячної заробітної плати найманих працівників підприємств сільського господарства та пов’язаних з ним послуг у 2009 р.*

*Розраховано автором за даними Державного комітету статистики України.
 
Така ситуація в сільському господарстві із низьким рівнем заробітної плати призводить до ускладнення не тільки соціально-економічних відносин, що характеризуються зниженням зайнятості населення, зростанням трудової міграції як в інші види економічної діяльності, так і за кордон, а й зростанням соціальної напруги на селі. Насамперед це стосується ініціативних, творчих, досвідчених, кваліфікованих і молодих кадрів, які цінують свої знання, прагнуть до подальшого саморозвитку, тобто тих працівників, які згодні за достойну платню продавати свою енергію, розум, фізичні здібності з метою задоволення власних потреб, що позитивно вплине на підвищення продуктивності праці, забезпечить належний рівень конкурентоспроможності аграрних підприємств. Лише при комплексному розв'язанні соціально-економічних, виробничо-трудових та інших проблем як на регіональному, так і державному рівнях можливо створити потужний кадровий потенціал та підготувати державу до таких ринкових перетворень, які б позитивно вплинули на стан економіки й становлення України як цивілізованої, конкурентоспроможної держави.
 
Список використаних джерел
1.       Чикуркова А. Д. Формування ціни робочої сили в аграрному секторі регіону / А. Д. Чикуркова // Економіка АПК. — 2001. — №1. С. 76–77.
2.       Чикуркова А. Д. Оплата праці —  важливий мотиваційний фактор зайнятості населення / А. Д. Чикуркова // Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету. — Кам’янець-Подільський : ПДАТУ, 2006.  — Вип. 14. — С. 237–242.
3.       Праця України 2009: [за ред. Н. В. Григорович]. К. : Держкомстат України, 2010. 344 с.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-15)
Переглядів: 2062 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0