Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

СУТНІСТЬ СТРАТЕГІЧНОГО КОНТРОЛІНГУ ТА ЙОГО РОЛЬ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
Царенко Ольга
слухач магістратури,
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,
м. Вінниця
 
СУТНІСТЬ СТРАТЕГІЧНОГО КОНТРОЛІНГУ ТА ЙОГО РОЛЬ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
 
Динамічність розвитку ринкового середовища, підвищення рівня конкуренції вимагають ефективного управління підприємством задля закріплення своїх позицій на відповідному ринку товарів, робіт, послуг. Ефективне управління полягає у виробленні певної методології та інструментарію щодо прийняття управлінських рішень.
Саме контролінг є тим засобом, який може забезпечити підтримку прийняття та виконання управлінських рішень.
В сучасних умовах господарювання контролінг є невід’ємною частиною успішного управління підприємством.
Виходячи з цілей підприємства (місія бізнесу; стратегічні цілі; тактичні цілі; конкретні завдання для реалізації), система контролінгу вирішує стратегічні та тактичні завдання. А тому і контролінг, як цілісна система (певний механізм), складається з двох важливих частин: стратегічного та оперативного контролінгу [1, c.32].
Стратегічний контролінг дозволяє визначити сукупність дій, що забезпечують тривале існування підприємства на ринку.
Теоретичну основу питань контролінгу на підприємстві становлять праці таких вчених-економістів: Акоффа Р.Д., Мінцберга Г., Портера М., Стонхауса Дж., Штіглера Х. та інших.
Дослідженням окремих аспектів контролінгу займалось багато вітчизняних вчених, серед яких: Ватченко О.Б., Гребешкова О.М., Дяченко Н.М., Ільїна С.Б., Карцева В.В., Кизенко О.О., Максимов В.В., Меньша І.Ю., Наталенко М.О, Підлипна Р.П., Фірсова С.М.,  Шило В.П. та інші.
Незважаючи на велику кількість досліджень у сфері контролінгу і його ролі в стратегічному плануванні відповідні питання в економічній літературі висвітлені недостатньо повно та потребують вдосконалення.
Метою дослідження є розгляд поняття «стратегічний контролінг», визначення мети, завдань та інструментарію стратегічного контролінгу, а також його ролі в системі управління підприємством.
Ринкові умови господарювання в Україні вимагають від підприємств використання нових підходів і методів при ухваленні та реалізації управлінських рішень.
Стратегічний контролінг – це комплекс функціональних завдань, інструментів та методів щодо довгострокового управління фінансами, вартістю та ризиками.
Стратегічний контролінг можна розглядати як спеціальну саморегульовану систему методів та інструментів, спрямованих на функціональну підтримку менеджменту підприємства (зокрема фінансового менеджменту) і охоплює інформаційне забезпечення, планування, координацію, контроль та внутрішній консалтинг [2, с.260].
Основною метою стратегічного конролінгу є забезпечення виживання підприємства і відстеження руху підприємства до наміченої стратегічної мети розвитку.
В процесі функціонування підприємства стратегічний контролінг виконує такі завдання:
-                   участь у встановленні кількісних і якісних цілей підприємства;
-                   відповідальність за стратегічне планування;
-                   розроблення альтернативних стратегій;
-                   визначення вузьких місць і пошук слабинок;
-                   визначення основних підконтрольних показників згідно зі встановленими стратегічними цілями;
-                   порівняння планових (нормативних) і фактичних значень показників з метою виявлення причин, винуватців і наслідків виявлених відхилень;
-                   аналіз економічної ефективності  [2, с.259].
Стратегічний контролінг тісно взаємодіє з оперативним, оскільки оперативне планування залежить від стратегічного, і, в свою чергу, дає імпульси для зміни стратегічної спрямованості підприємства. Тому, вони не повинні строго розділятися та діяти взаємоузгоджено між собою.
Формування і реалізація стратегічного плану найуспішніше здійснюються при використанні інструментів стратегічного контролінгу. Інструментами стратегічного контролінгу є: бенчмаркінг, SWOT-аналіз, PEST-аналіз, аналіз конкурентних переваг за Портером, аналіз потенціалу, аналіз життєвого циклу, аналіз чутливості, аналіз сценаріїв, функціональна калькуляція витрат та інші.
Для визначення місця і ролі стратегічного контролінгу в системі управління підприємством варто зазначити, що він є складовою виробничо-організаційної та фінансово-економічної структури та здійснює координацію елементів управлінської системи, значення якої полягає у визначенні основної мети діяльності підприємства (організації), формулюванні основних завдань, в основному, на багаторічну перспективу (перспективний план), складанні кошторисів (бюджетування) і координації підрозділів, служб та організацій підприємства для вирішення основних планів (завдань) [3, с.50].
Стратегічний контролінг є засобом методичного та інформаційно-аналітичного супроводу основних функцій менеджменту підприємства, ключовою з яких є стратегічне планування.
Слід особливо підкреслити, що в ході стратегічного планування контролінг відповідає лише за інформаційне і методичне забезпечення процесу планування, але зовсім не здійснює розробку планів. Це завдання менеджерів. Завдання стратегічного контролінгу полягає в супроводі і підтримці стратегічного плану з погляду забезпечення його життєздатності. Супровід включає перевірку адекватності формулювання стратегії, її впровадження і реалізацію [4].
Отже, розгляд питання стратегічного контролінгу дав підстави стверджувати, що він є комплексом методів та інструментів, які забезпечують ефективне управління підприємством на довгострокову перспективу.
Основною метою стратегічного контролінгу є відстеження правильності руху до наміченої стратегічної мети підприємства. Відповідно до поставленої мети стратегічний контролінг виконує ряд завдань за допомогою відповідних інструментів.
 
Список використаних джерел
1.  Ватченко Б. Управління підприємствами на основі планування та контролінгу //Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2011. – 4. – С. 31 – 35.
2.  Підлипна Р.П. Стратегічне планування та контроль у системі контролінгу на підприємстві // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – Вип. 19.2. – С.255-261.
3.  Шило В.П., Ільїна С.Б., Меньша І.Ю. Роль контролінгу в системі управління підприємством // Вісник Хмельницького національного університету. – 2011. – № 1. – С.45-50.
4.  Максимов В.В., Фірсова С.М. Взаємозв’язок стратегічного та оперативного контролінгу в управлінні інноваційною діяльністю підприємства [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/VSUNU/2010_11_2/Macsimov.pdf.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 4538 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0