Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКИЙ КОНТРОЛЬ: СТАН І ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ
Качанова Тетяна
аспірант,
Східноукраїнський національний
університет імені Володимира Даля,
м. Луганськ
 
ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКИЙ КОНТРОЛЬ: СТАН І ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ
 
Внутрішньогосподарський контроль являє собою систему безупинного спостереження за ефективністю використання майна господарського суб’єкта, законністю і доцільністю господарських операцій і процесів, збереженням грошових коштів і матеріальних цінностей.
Внутрішньогосподарський контроль є складовою частиною ринкового механізму, одним із прийомів перевірки виконання прийнятих рішень, найважливішою функцією управління економікою [1].
В умовах переходу до ринкових відносин однією з актуальних проблем, що вимагає вирішення, є проблема посилення внутрішньогосподарського контролю за раціональним і ефективним використанням ресурсів, попередженням непродуктивних витрат, що завдають великих збитків економіці підприємств. Чималі суми непродуктивних витрат пов’язані не стільки з недоліками в організації фінансово-господарської діяльності на підприємствах, скільки з низькою якістю внутрішньогосподарського контролю. Поряд із цим особливо гостро стоять проблеми збереження матеріальних цінностей, попередження нестач і розкрадань [2].
Забезпечення керованості господарських систем неможливе без запровадження якісної системи контролю, здатної попереджувати нега­тивні тенденції, коригувати методи управління та зменшувати ризики бізнесу. В умовах посилення невизначеності економічного середовища господарських систем посилюється роль внутрішнього контролю у зв'язку з потребою формування захисного протиризикового потенціалу. Така система контролю повинна бути гнучкою та орієнтована на своєча­сне виявлення резервів економічного потенціалу та прийняття управлін­ських рішень щодо попередження загроз ризику кризових явищ. На да­ний час в Україні такі системи внутрішнього контролю не створені. Це негативно позначається на результатах діяльності господарюючих суб'єктів [3].
Низька якість внутрішньогосподарського контролю, недостатнє використання зворотного зв’язку не забезпечують передбачення помилок, а значить і запобігання ним у системі управління господарською діяльністю. Поряд із цим багато недоліків в організації і здійсненні внутрішньо-господарського контролю на підприємствах можна було б уникнути, за умови існування чітких розробок щодо конкретних явищ у наукових джерелах, але натомість багато авторів або упускають питання внутрішньогосподарського контролю, або не розкривають його методики, а це негативно впливає на практику здійснення внутрішньогосподарського контролю.
Однією з проблем подальшого удосконалення внутрішньогосподарського контролю з метою підвищення ефективності його функцій є використання на робочих місцях комп’ютерної техніки. Дані, отримані за допомогою комп’ютерів, дуже оперативно і швидко можуть дати керівникам і спеціалістам цих підприємств, а також фахівцям структурних підрозділів необхідну інформацію про ті або інші об’єкти.
Одним із напрямків підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємств в умовах економічної кризи в Україні є подальше удосконалення внутрішнього контролю для забезпечення власників капіталу та вищого керівництва об’єктивною інформацією, яка з достатньою повнотою характеризує вплив системи внутрішнього контролю на зовнішнє та внутрішнє середовище підприємства та дозволяє приймати якісні управлінські рішення.
У даний час на підприємствах особливо актуальними є питання  створення відділу внітрішнього аудиту.  Внутрішній аудит  є одним  з основних інструментів підвищення ефективності управління підприємством, активно впливає на виявлення негативних явищ у його діяльності  і сприяє профілактиці недоліків і зловживань у підприємницькій діяльності  суб’єктів господарювання.
Доцільність створення  такого  відділу  на  підприємствах  може  бути  доведена також тим,  що  це  дозволить  керівництву здійснювати ефективний контроль за окремими підрозділами, виявити резерви виробництва і найбільш перспективні напрямки розвитку, а також давати рекомендації фінансово-економічним та бухгалтерським відділам стосовно покращення результатів їх роботи. На кожному підприємстві має бути гарантія того, що внутрішній аудит належним чином контролюється.
Отже, контроль - це процес забезпечення досягнення організацією своєї мети, який складається зі встановлення критеріїв, визначення фактично досягнутих результатів і проведення коректувань у тому випадку, якщо досягнуті результати суттєво відрізняються від встановлених критеріїв.
Контроль у сфері діяльності підприємства є об’єктивною необхідністю. Контроль − це засіб зворотного зв’язку між керуючою системою та системою, яка підлягає керуванню.
 
Список використаних джерел
1.       Бутинець Ф.Ф., Виговська Н. Г., Малюга Н.М., Петренко Н.І. Контроль і ревізія. Підручник для студентів спеціальності "Облік і аудит” вищих навчальних закладів. / За редакцією проф.  Ф.Ф. Бутинця. – 3-є вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП „Рута”, 2002. – 544 с.
2.       Ільіна С.Б.  Основи аудиту: Навчально-практичний посібник. — К.: Кондор, 2006.378с.
3.       Костирко Р.О. Контроль і аналіз в системі управління економічним потенціалом господарюючого суб'єкта: методологія та організація: Монографія. -Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2010. - 728 с.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 3252 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0