Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ЗМІНИ УМОВ ОБЛІКУ ТА КОНТРОЛЮ В УКРАЇНІ
Яворов Вадим
асистент,
Подільський державний аграрно-технічний університет,
м. Кам’янець-Подільський
 
Зміни умов обліку та контролю в Україні
 
У зв’язку із стрімким загальним зростанням народонаселення Землі постає гостра проблема збільшення продовольства. Враховуючи те, що більше 1млрд людей на Землі голодують і біля 2 млрд. недоїдають або харчуються неякісно, необхідно нарощувати виробництво адекватної до потреб людини сільськогосподарської продукції.
Саме ці обставини зумовили докорінну зміну форми і змісту управління підприємством, суттєвого підвищення ролі інформаційного, технологічного, методичного, організаційного та іншого забезпечення управління галузями економіки України, зокрема сільського господарства. У зв`язку з цим зростають потреби удосконалення контрольних функцій на всіх рівнях управління, що відграє важливу роль в управління економікою, особливо в умовах її сучасного трансформування, забезпечуючи господарські суб’єкти необхідною інформацією для прийняття оптимальних рішень та досягнення поставлених завдань.
У системі управління зростає роль внутрішньогосподарського контролю, який являється невід`ємною частиною управління, адже не можна здійснювати управління без систематичного контролю за матеріальними цінностями і грошовими потоками, їх раціональним використанням, операціями і процесами, які пов`язані з виробництвом і реалізацією продукції.          Функції внутрішньогосподарського контролю спрямовані на підвищення ефективності діяльності підприємств і об’єднань, виявлення і використання внутрішніх резервів і посилення режиму економії, запобігання непродуктивним витратам і втратам, нестачам і розкраданням цінностей. Крім того, з появою потреби мати інформацію ширшу ніж від бухгалтерського та фінансового обліку, окрему та особливу увагу відділу обліку і контролю слід звернути за контролем над якістю виробленої сільськогосподарської продукції рослинництва.
Зараз на сільськогосподарських підприємствах система обліку виробничих витрат і калькулювання організовується в залежності від характеру виробництва, вибору об'єктів обліку витрат і об'єктів калькулювання. Об'єкти обліку і калькулювання визначаються цілями управління. Кожен обєкт бухгалтерського обліку в сучасних системах обліку характеризується двома ознаками: економічною і правовою. В теперішній час, на сільськогосподарських підприємствах в обліку відображається лише економічна сутність обєкта (табл. 1).
Таблиця 1
Об'єкти обліку витрат у рослинництві, що використовуються у сільськогосподарських підприємствах Чемеровецького району Хмельницької області

 
Відміна Бреттон-Вудської системи регулювання грошових потоків у іноземній валюті на міжнародному рівні та відмова США від золотого паритету долара послабили роль грошового вимірника в обліку. Названі умови також були доповнені розробкою методології стратегічного управління. Все це актуалізувало потребу повнішого використання не фінансової інформації. В обліково-аналітичній діяльності підприємств очевидним став факт використання багатомірного відображення усіх фактів господарських процесів та розробки методики такого відображення.
Однак, як бачимо з Табл.1., об’єкти обліку відображають лише кількісний склад продукції, а інформації про якість склад та її споживчу цінність продукції не несуть. Але саме якість продукції, її екологічність та поживність є основними показниками для споживачів. Серед основних показників якості продукції виділимо такі:
-  зерно озимої пшениці та ярої пшениці: вміст білку; вміст клейковини;
-     зерно ячменю ярого: вміст білку; вміст базисних екстрактивних речовин (БЕР);
-     зерно кукурудзи: вміст білку; вміст перетравленого протеїну;
-     зерно гречки: вміст білку; вихід гречки;
-     буряк цукровий – вміст цукру (цукристість);
-     ріпак – вміст олії;
-     горох – вміст перетравленого протеїну.
На основі цього зробимо висновок, що не потрібно довготривалих обчислень собівартості сили земного тяжіння, а потрібно калькулювати поживність та якість продукції (Табл. 2).
Виходячи із вище сказаного, поряд із іншими функціями внутрішньогосподарського контролю, пропонуємо виділити і таку, не менш важливу, як контроль за якісним складом сільськогосподарської продукції що вирощується у господарствах. Це має суттєве значення в умовах ринкової економіки, адже забезпечить своєчасність і результативність внутрішньогосподарського контролю, ефективність виробництва та реалізації продукції і, як наслідок, підвищить як рентабельність сільськогосподарських підприємств, так і якість вирощуваної продукції та її конкурентоспроможність на внутрішньому та зовнішньому ринках.
Таблиця 2
Об'єкти обліку витрат у рослинництві

 
Список використаних джерел
1.          Голов С.Ф. Бухгалтерський облік в Україні: аналіз стану та перспективи розвитку: Монографія. / Голов С.Ф. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 522 с.
2.          Іванюта П.В. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік у виробничих підрозділах сільськогосподарських господарюючих суб’єктів: [навч. посіб.] / Іванюта П.В., Левченко З.М. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 368 с.
3.          Литвиненко М.А. Реалізація генетичного потенціалу / М.А.Литвиненко // Насінництво. – 2010. – № 6. – С. 1–6.
4.          Маласай В.М. Від якості насіння – до якості зерна / В.М. Маласай // Насінництво. – 2011. - № 4. – С. 1–3.
5.          Білоусова І.П. Роль управлінського обліку в підвищенні ефективності виробництва / Білоусова І.П. //  Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 4. –  С. 44 – 47.
6.          Рудник-Іващенко О.І. Чи їстимуть українці гречаники / О.І. Рудник-Іващенко // Насінництво. – 2011. - № 3. – С. 2-5.
7.            Шатковська Л.С. Економічний контроль на сільськогосподарських підприємствах / Шатковська Л.С. – К.: Урожай, 1994. – 272 с.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-15)
Переглядів: 1083 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0