Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ:ОСОБЛИВОСТІ СКЛАДАННЯ ЗА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ
Черняк Ангеліна
студентка,
Присяжнюк Світлана
к.е.н., доцент
Вінницький торговельно-економічний університет КНТЕУ,
м. Вінниця
 
ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ:ОСОБЛИВОСТІ СКЛАДАННЯ ЗА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ
 
Економічна ситуація, що склалася за період становлення незалежності нашої держави та входження її в світову спільноту, потребує значних структурних змін, а також зумовлює закономірну необхідність масштабного реформування системи бухгалтерського обліку та звітності.
Зараз в Україні триває реалізація програми реформування бухгалтерського обліку та фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів. Все більше вітчизняних підприємств для залучення інвестицій, стикаються з необхідністю представляти фінансові результати своєї діяльності згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ). Адже застосування міжнародних стандартів на підприємстві забезпечує прозорість фінансової звітності, показує правдивість фінансового становища і результатів діяльності компаній.
Звіт про фінансові результати є складовою фінансової звітності та становить головне джерело інформації про результати господарсько-фінансової діяльності підприємства за звітній період. Ця форма звітності дає можливість оцінити успішність діяльності підприємства, а також визначити за рахунок яких джерел здійснюється фінансування підприємства.
Однак, не дивлячись на те що Національні стандарти бухгалтерського обліку,які регулюють складання фінансової звітності, складалися на основі Міжнародних стандартів фінансової звітності існують вагомі відмінності.
Теоретичні положення і практичні аспекти методики формування звіту про фінансові результати (звіту про прибутки і збитки) в рамках національного та зарубіжного досвіду розглядали у своїх наукових працях Ф.Ф. Бутинець,С.Ф. Голов, О.М. Губачова, О.В. Олійник, Д.О. Панков, В.М. Пархоменко, Я.В. Соколов та ін.
У сучасних умовах фінансова звітність є основним джерелом інформації для широкого кола осіб. У зв'язку з чим, вона повинна бути достовірною і дозволяти кваліфікованому користувачеві робити на її основі правильні висновки про фінансовий стан і результати діяльності організації та приймати відповідні обґрунтовані рішення.
Відповідно до вимог МСБО 1 «Подання фінансових звітів» та Положення бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати» характеризує доходи, витрати і фінансові результати діяльності організації за звітний період. [1]
Відповідно до вимог чинного законодавства в Україні існує регламентована форма Звіту про фінансові результати, в той час, як облікова практика зарубіжних країн свідчить, що у більшості із них не існує стандартної форми Звіту про прибутки та збитки. У зв'язку з цим підприємства мають право вибору форми цього Звіту і при його складанні використовуються два формати: одноступеневий та багатоступеневий.
Звіт про прибутки та збитки за одноступеневим форматом складається із двох розділів. В першому розділі міститься перелік усіх доходів, одержаних за звітний період, а в другому перелік усіх витрат. Різниця між загальною сумою доходів і витрат відо­бражає фінансовий результат діяльності підприємства (прибуток або збиток).
Звіт про прибутки та збитки, складений за багатоступеневим форматом, містить інформацію, яка відображає послідовний про­цес формування прибутку за видами діяльності (прибуток від ос­новної (операційної) діяльності, від фінансової діяльності, екст­раординарних ситуацій та інші подібні показники).
Незважаючи на ідентичність показників, що формуються в звіті про прибутки та збитки в вітчизняних та зарубіжних організаціях, між ними існують методологічні розбіжності в побудові інформації. Так, в Україні організації формують виручку від продажу товарів, продукції, робіт, послуг (за мінусом ПДВ, акцизів і аналогічних обов'язкових платежів) на основі надходжень, пов'язаних з виконанням робіт і наданням послуг, здійсненням господарських операцій. Ці надходження є доходами від звичайних видів діяльності, визнаних організацією в бухгалтерському обліку відповідно до умов, визначених для її визнання, і в сумі, обчисленої в грошовому вираженні, включаючи умови договорів з продажу продукції, товарів, виконання робіт, надання послуг з урахуванням знижок, сумових різниць, змін умов договору, розрахунків не грошовими засобами і т. п. Чистий обсяг продажів закордоном (зокрема в США) розраховується додатком до валової виручки від реалізації продукції величини представлених постачальниками знижок і вирахуванням вартості продукції, повернутої покупцями, і сум знижок, наданих покупцям . [2]
Ще однією відмінністю між Звітами виступають статті інші доходи і витрати, які в зарубіжній практиці мають назву: «Випадкові прибутки/збитки». Дані доходи і витрати (прибутки і збитки) за допомогою приєднання їх до прибутків (збитків) від продажу (в Україні) або до прибутку від операційної діяльності (за кордоном) формують показник «Прибуток до оподаткування» (назва його ідентична).
Міжнародним стандартом, який регулює визначення прибутку (збитку) за період, є МСФЗ 8 " Чистий прибуток або збиток за період, суттєві помилки та зміни в обліковій політиці”. Метою цього стандарту є визначення класифікації, розкриття інформації та облікового підходу до певних статей звіт про прибутки та збитки з тим, щоб усі підприємства складали і подавали звіти про прибутки та збитки на послідовній основі. Це сприяє зіставності як фінансових звітів підприємства за попередні періоди, так зіставності з фінансовими звітами інших підприємств. Що ж стосується вітчизняного обліку то, Національні положення бухгалтерського обліку не містять основи, які б регламентувало порядок обліку прибутку (збитку).
Крім того МСБО 1 «Подання фінансових звітів» передбачає необ­хідність розкриття у Звіті про прибутки та збитки або у Поясню­вальних примітках до фінансової звітності інформації про суму дивідендів на акцію, оголошену чи запропоновану за період, який охоплюють фінансові звіти. [3]
 У вітчизняній звітності це не вимагається, але, на нашу думку слід відображати інформацію щодо коригування прибутку відповідно до особливостей облікової політики організації та приводити дану інформацію у вигляді довідки до фінансової звітності в частині зміни облікової політики, зміни облікових оцінок і виправлення помилок.
На сучасному етапі багато країн вносять зміни та розробляють нові національні облікові стандарти, які відповідають МСФЗ. Україна не є виключенням, і з 2000 року продовжує процес реформування бухгалтерського обліку. На нашу думку, ключовий момент, який потрібно були б переглянути при складанні Звіту про фінансові результати, це сам формат звіту. А також зробити його не регламентованим,тобто більш гнучким відповідно до потреб підприємства.
 
Список використаних джерел
1.      Голов С. Ф. Бухгалтерський облік та фінансо­ва звітність за міжнародними стандартами: Практичний посібник./ Голов С. Ф., Костюченко В. М. — К.: Лібра, 2008. — 880 с.
2.      Губачова О. М. Облік у зарубіжних країнах [підруч. для студ. вищ.навч.закладів ] / Губачова О. М.,Мельник С.І. – К: Центр учбової літератури,2008. – 430 с.
3.      Бутинецъ Ф. Ф.,Бухгалтерський облік у зарубіж­них країнах: Навч. посібник./ Бутинецъ Ф. Ф., Горецька Л. Л. — Житомир: ПП «Рута», 2009. — 544 с.
4.      http:// www.minfin.gov.ua
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-15)
Переглядів: 4511 | Рейтинг: 3.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0