Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_1_2012_12_11-12

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ЗНОСУ (АМОРТИЗАЦІЇ) ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПРИКЛАДІ ПІДПРИЄМСТВА
Балаш Ірина
слухач магістратури
Левченко Ольга
к.е.н, доцент
Таврійський державний агротехнологічний університет
м. Мелітополь
 
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ЗНОСУ (АМОРТИЗАЦІЇ) ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПРИКЛАДІ ПІДПРИЄМСТВА
 
Економічний розвиток України залежить від ефективності функціонування сфер її народного господарства. Важливе значення приділяється основним засобам як головному елементу матеріально-технічної бази підприємства.
Основні засоби під впливом часу, сил природи та в процесі експлуатації поступово зношуються. Вони втрачають свої первинні фізичні якості, знижуються їх техніко-експлуатаційні можливості, в результаті зменшується реальна балансова вартість основних засобів. . Таким чином, за весь час експлуатації об’єкта його вартість має бути повністю перенесена на новостворений продукт. Ці щорічні відрахування є поступовим погашенням вартості зношуваних основних засобів і мають назву «амортизаційні відрахування», або «амортизація».
Знос – це втрата основними засобами початкової вартості у процесі їх використання. Амортизація – це систематичний розподіл вартості, яка амортизується, протягом строку корисного використання.
У зв’язку з цим необхідно з’ясувати сутність понять «амортизована сума активу» і «строк корисної експлуатації активу». Згідно з П(С)БО 7 «Основні засоби» амортизована сума – це собівартість активу (або сума, яка заміняє її у фінансових звітах) за відрахуванням ліквідаційної вартості. [1]
Строк корисної експлуатації – очікуваний період використання активу підприємством або кількість вироблених одиниць продукції чи інших подібних одиниць, яку підприємство сподівається отримати від цього активу.[1]
Ліквідаційна вартість – чиста сума, яку підприємство сподівається одержати за актив по закінченні строку його корисної експлуатації після відрахування очікуваних витрат у звязку з вибуттям.
Згідно з П(С)БО 7 об’єкт основних фондів амортизується фактично до досягнення ним ліквідаційної вартості, яку підприємство встановлює самостійно.
Важливе значення для організації бухгалтерського обліку основних засобів має метод нарахування амортизації, який впливає на величину витрат підприємства. Метод амортизації має враховувати форму, в якій економічна вигода від активу отримується підприємством. Кожне підприємство має право обрати найбільш відповідний метод нарахування амортизації з тих, що передбачені П(С)БО 7:
– метод прямолінійного списання;
– метод зменшення залишкової вартості (залишку);
– кумулятивний метод або метод суми цифр років;
– виробничий метод.[1]
В ТОВ «АФ Степове» обрано «метод прямолінійного списання». Суть цього методу полягає в тому, що амортизована сума переноситься на амортизацію рівномірно протягом строку корисної експлуатації активу.
Цей метод є найбільш прийнятним для списання основних засобів, що не підвладні впливу інших чинників, крім строку корисного використання. До таких основних засобів, зокрема, належать будівлі та споруди, загальновиробниче устаткування та ін.
Таким чином, при застосуванні прямолінійного методу амортизована вартість об’єкта рівномірно списується (розподіляється) протягом строку його корисного використання. Цей метод заснований на припущенні, що сума нарахованої амортизації залежить від строку (тривалості) експлуатації об'єкта основних засобів.
При застосуванні цього методу:
– річна сума амортизації однакова протягом усіх років експлуатації об’єкта;
– сума зносу накопичується рівномірно;
– залишкова вартість об’єкта основних засобів рівномірно зменшується до досягнення ліквідаційної вартості.
Метод прямолінійного списання має свої переваги й недоліки. Переваги методу – простота розрахунку та рівномірність розподілу суми амортизації між обліковими періодами, що забезпечують зіставність собівартості продукції з доходом від її реалізації.
Недоліком є те, що цей метод не враховує морального зносу, різниці у використанні виробничої потужності основних засобів у різні роки їх експлуатації та необхідності збільшення витрат на ремонт в останні роки служби.
Так як прямолінійний метод більше підходить для нарахування амортизації на будівлі та обладнання пропонується на підприємстві ТОВ «АФ Степове» використовувати нові форми розрахунку амортизації основних засобів, де повинні бути згруповані тільки ті показники, які необхідні для нарахувати амортизації. Для розрахунку амортизації виробничих будівель, комп’ютерної техніки, меблів та іншого офісного устаткування пропонується обрати прямолінійний метод. Для амортизації автотранспорту пропонується застосовувати метод прискореного зменшення залишкової вартості. Робоче устаткування пропонуємо амортизувати  кумулятивним методом. Однак деякі об’єкти можуть нерівномірно експлуатуватися протягом виробничого циклу (наприклад обладнання, що має сезонний характер роботи). У таких випадках підприємству доцільно вибрати виробничий метод нарахування амортизації.
 
Список використаних джерел
1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №7 "Основні засоби” Затверджено наказом Міністерства Фінансів України від 27.04.2000 р. № 92. // Бухгалтер №10, 2000р., ст. 18 – 22.
Категорія: Секція_1_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 2700 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0