Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_2_2012_12_11-12

НЕМАТЕРІАЛЬНІ АКТИВИ У СТАТУТНОМУ КАПІТАЛІ, ОСОБЛИВОСТІ ВІДОБРАЖЕННЯ ТА ОБЛІКУ
Капля Ірина
к.е.н, доцент
Подільський державний аграрно-технічний університет
м. Кам'янець-Подільський
 
Нематеріальні активи у статутному капіталі, особливості відображення та обліку
 
Трансформація постіндустріального суспільства в суспільство знань передбачає створення інноваційної моделі, основною складовою якої є інтелектуальний капітал якій формують нематеріальні активи.
Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи і розкриття інформації про них у фінансовій звітності визначені П(С)БО 8 "Нематеріальні активи". Згідно із цим положенням, нематеріальні активи – це немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований та утримується підприємством з метою використання більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам [2].
Ст. 115 ЦКУ демонструє, що єдиний універсальний вклад до статутного капіталу — майно [4]. Одним з таких внесків є нематеріальні активи, що відображені правами користування. Традиційна бухгалтерська практика нематеріальних активів як внесків до статутного капіталу передбачає питання ідентифікації внесків, їх документальне оформлення, оцінки та відображення в обліку, за аналогією з матеріальним активом, що в процесі свого використання втрачає свою вартість і переносить частинами свою вартість на вироблений продукт. У зв'язку з цим нематеріальні активи обліковуються за тими ж правилами, що й матеріальні. В той же час деякі нематеріальні активи (комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки) при здійсненні операцій при вибутті можуть продовжувати використовуватися на підприємстві або можуть неодноразово здійснювати процес вибуття з підприємства, при цьому продовжуючи приносити економічні вигоди          [1]. Все це викликає багато питань та протиріч, що потребують вирішення починаючи з об'єктів структури нематеріальних активів, відображення внеску у майні підприємства, закінчуючи порядком їх оцінки та обліку, як на початку створення так і в процесі функціонування підприємства (амортизація, вибуття активу).
Вкладом до статутного капіталу господарського товариства, згідно з ст. 115 ЦК України, можуть бути майнові та інші відчужувані права,  що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. ст.424 ЦКУ також встановлено, що вкладом до СК юридичної особи є майнові права інтелектуальної власності [4].
Якщо узагальнити наведені вище норми, то стає зрозуміло, що внеском у вигляді нематеріальних активів можуть бути три групи прав:
1. Права користування природними ресурсами, зокрема землею і водою.
2. Права користування основними засобами, на­приклад будівлями, спорудами, транспортними засобами, обладнанням тощо.
3. Права користування майновими правами на об'єкти права інтелектуальної власності, ска­жімо, право користування торговою маркою (знаком для товарів і послуг), комп'ютерною програмою, базами даних тощо.
Для передачі, як внеску в СК господарчого товариства та відображення в балансі нематеріальні активи повинні відповідати певним умовам: існує імовірність одержання майбутніх економічних вигод, пов'язаних з його використанням, і їх вартість може бути достовірно визначена. А також вони мають відповідати критеріям оборотоздатності: винятковості, корисності, відчужуваності, можливості їхньої грошової оцінки, інвестиційної привабливості [5].
Облік внесків у статутний капітал правами  користу­вання можливий у вигляді послуги з користуванням майном. Мається на увазі суто використання певного об'єкта в господарській діяльності емітента корпоратив­них прав. Такий ресурс не обіцяє в майбутньому економіч­ні вигоди, а тому по суті не є нематеріальним активом, а є лище орендованим майном, що не впливає на статутний капітал.
Другий варіант, коли власники права користу­вання, наділяють одержувача (емітента) повноваженнями не лише користуватися майном із власною господарською метою, але й правом володіння та розпорядження  - передачи такого права третім особам (від свого імені здавати при­міщення чи авто в оренду,  укладати ліцензій­ні договори на використання торгового знака тощо), отримувати від цього доход. В цьому випадку маємо справу саме з нематеріальними активами, що підтверджує ст. 427 ЦКУ та пп. 14.1.120 ПКУ. 
Тобто облік внесків у статутний капітал правами користу­вання можливий у вигляді послуги з користуванням майном, і безпосередньо у вигляді нематеріального активу на який має право користувач як власник. 
        
Список використаних джерел
1.Крупка Я. Д. Інтелектуальний капітал у підприємницькій діяльності [Текст] / Я. Д. Крупка, І. П. Хвищун // Економічні науки. Серія «Облік і фінанси». Збірн наук. праць. Луцький національний технічний університет. – 2008. – Вип. 5 (20). – Ч. 1.
2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №8 «Нематеріальні активи» затверджено Наказом Міністерства фінансів України  N242 від 18.10.99 [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: zakon.rada.gov.ua.
3. Сирош Ю.В. Нематеріальні активи у структурі активів вітчизняних підприємств [Електронний ресурс] / Ю.В. Сирош. – Режим доступу http://www.saleprice.com.ua/ua/pub/591.html .
4. Цивільний кодекс України № 435-15: Офіц. текст із змін., станом на 30.07.2010 [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: zakon1.rada.gov.ua.
5. Нематериальный актив как обьект бухгалтерського учета [Електронний ресурс] / Електронний журнал для бухгалтера. – Режим доступу:  http://avers.dp.ua/page-2.shtml#analit
Категорія: Секція_2_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1371 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0