Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_2_2012_12_11-12

ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Кушнір Людмила
к.е.н., доцент
Кушнір Володимир
студент
Подільський державний аграрно-технічний університет
м. Кам’янець-Подільський
 
ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
 
Бухгалтерський облік, це вид діяльності, що має свій технологічний процес, який охоплює початковий бухгалтерський баланс, процес докуме­нтування фактів господарської діяльності та їхнє подвійне відображення в системі рахунків з подальшим узагальненням під час складання заключно­го бухгалтерського балансу. Для того щоб з'ясувати, як елементи входять у систему бухгалтер­ського обліку, передовсім, слід з'ясувати загальне поняття системи. Система - ціле, яке складається з частин. У науковому розумінні система - це сукупність взаємопов'язаних та взаємодіючих елементів, кожен з яких робить внесок до характеристики цілого. Бухгалтерський облік складна трирівнева система. Перший рівень - методичний, другий - технічний, третій - організаційний.
При розгляданні організації бухгалтерського обліку в теоретичному аспекті необхідно з'ясувати зміст самого терміна організація та його значення в бухгалтерському обліку. Під організацією бухгалтерського обліку розуміють систему умов та елементів побудови облікового процесу з метою отримання достовірної та своєчасної інформації про господарську діяльність підприємства і здій­снення контролю за раціональним використанням виробничих ресурсів і готової продукції.
Як зазначає  Пантелійчук Л.Т.,   бухгалтерський облік має інформаційну мережу, з каналами, по яких надходять дані про стан об'єктів обліку. Дані про господарські процеси надходять у систему обліку безпе­рервно по інформаційних входах, а потім, після перетворення, використо­вуються для інформаційного обміну із зовнішнім середовищем і всередині системи господарського обліку. Вхідні і вихідні потоки бух обліку, спря­мовані на обробку фактів господарського життя. Відомо, що вхідним пунктом системи є найпростіші елементи. Стосовно бухгалтерського обліку такими найпростішими елементами є факти господарської діяльності. Факти господарської діяльності відстежують методом їх фіксації в первинних документах, що відображають їх факти [1,с.4].
Елементи бухгалтерського обліку змінюються з часом і зв'язки між ними не залишаються постійними, тому система обліку належить до динамічних систем.
Бухгалтерський облік - інформаційна система, оскільки основними завданнями бух обліку є збирання, обробка та надання інформації. Крім того, це документальна система, тому що бух облік не може функціонува­ти без документів. Таким чином, бухгалтерський  облік - велика і складна інформацій­но-документальна підсистема системи управління. Бухгалтерський облік є специфічною діяльністю з « виробництва» інформації і має свою спеціальну процедуру - технологію її обробки. Коли відома мета діяльності і складено її план, необхідно створити певну структуру з людей, техніки, інформації, як і для створення всього підприємства та окремих йо­го підрозділів, використовується організаційна функція менеджменту. Під організацією бухгалтерського обліку ми будемо розуміти цілеспрямовану діяльність керівника підприємства із створення, постійного впорядкування і вдосконалення системи бухгалтерського обліку для забезпечення інформацією внут­рішніх та зовнішніх користувачів. Зіставлення організація - орга­нізм також пов'язаної з обліком. Бухгалтерія - своєрідна нервова система підприємства, яка надає йому інформацію в грошовому вимірнику про на­вколишній світ та внутрішні процеси, і має складну структуру, що розгля­дається в горизонтальному, вертикальному (глибина структури) і в просто­ровому вимірі (розміщення в просторі) [3,с.206].
Перед організацією обліку постають наступні основні завдання (рис. 1).
 

 
Рис. 1. Основні завдання організації бухгалтерського обліку
 
Від вирішення цих завдань залежить структура та якість обліку, врахування запитів управлінської системи і функціонування інформаційної системи підприємства. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксації фактів здійснених всіх господарських операцій у первинних  документах збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встанов­леного терміну, але не менше трьох років, несе власник або уповноважений ним орган, який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів[4,с.40].
Проблема організації обліку, на кожному конкретному підприємст­ві полягає у встановленні і запровадженні такої сукупності правил, реалі­зація яких забезпечила максимальний ефект від ведення обліку. При цьому під ефектом у даному разі розуміють вчасне формування фінансової і управлінської інформації, її вірогідність, доступність і корисність для ши­рокого кола зацікавлених користувачів[2,с.4].
Отже, організацією бухгалтерського обліку є комплекс заходів власника підприємства, направлених на забезпечення реєстрації фактів господарського життя, уза­гальнення їх з метою отримання їх необхідної інформації для прийняття управлінських рішень. Організація бухгалтерського обліку  -  цілеспрямована діяльність керівників під­приємства по створенню постійному впорядкуванню та удосконалення си­стеми бух обліку з метою забезпечення інформацією внутрішніх та зовні­шніх користувачів. Організація бухгалтерського обліку - один з найбільш відповідаль­них етапів створення підприємства та підготовки до його ефективної дія­льності. Без організованого обліку не можлива господарська діяльність підприємства. Це суперечить чинному законодавству України.
 
Список використаних джерел
1.     Пантелійчук Л.Т. Формування облікової політики- важкий етап роботи підприємства/ Л.Т. Пантелійчук / /Бухгалтерський облік і аудит – 2002 . - №9  - С. 3 - 11.
2.     Пархоменко В.К. Розвиток бухгалтерського обліку/ В.К. Пархоменко // Бухгалтерський облік і аудит - 2002.  - №11 – С. 3 - 4.
3.     Правдюк Н.Л. Місце обліку в управлінському циклі /Н.Л. Правдюк Науковий вісник НАУ. Вип. 56    - К. - 2002. - С. 206 - 208.
4.     Хоптинський Ю.К. Організаційні аспекти бухгалтерського обліку/ Ю.К. Хоптинський//  Бухгалтерський облік і аудит - 2003. - №4. - С. 40-44.
 
Категорія: Секція_2_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1065 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0