Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_2_2012_12_11-12

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ І КОНТРОЛЮ У ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ
Козак Наталія
магістрант,
Новодворська Вікторія
к.е.н, доцент
Вінницький національний аграрний університет
м. Вінниця
 
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ І КОНТРОЛЮ У ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ
 
В умовах розвитку ринкових відносин, функціонування нових форм організаційно-правових формувань в аграрному секторі економіки, зокрема, фермерських господарств, головним завданням бухгалтерського обліку і контролю, їх основним завданням є забезпечення користувачів достовірною та своєчасною інформацією. Зміна виробничих відносин в усіх сферах господарювання, складних соціально-економічних проблем, вимагає чіткої реалізації облікової політики.
Питання організації обліку і контролю у фермерських господарствах розглядаються у працях відомих вітчизняних науковців, таких як М.Я. Дем’яненко, В.А. Дерій, Г.Г. Кірейцев, М.М. Коцупатрий,М.Ф. Кропивко, В.Б. Моссаковський, М.Ф. Огійчук,Т.М. Сторожук, Л.К. Сук, П.Я. Хомин, а також зарубіжних авторів (М. Баккет, М.Ф. Бичков, С. Блегборн) та інших.
Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону [1].
Успішне функціонування фермерських господарств, забезпечення їх рентабельного виробництва продукції вимагає організації чіткої системи бухгалтерського обліку.
Облік у фермерських господарствах повинен бути налагоджений таким чином, що фермер в будь-який момент міг одержати повну і достовірну інформацію про господарські процеси, визначити свій майновий і фінансовий стан, виявити прибутковість здійснений операцій.
При веденні бухгалтерського обліку і внутрішньогосподарського контролю на фермерському господарстві можна визначити три такі основні особливості :
По-перше, як правило, бухгалтерський облік у фермерських господарствах веде його голова чи один з членів господарства, але зазначені особи не досить добре розуміються на обліку. Тому облік має бути максимально спрощеним.
По-друге, для фермерського господарства властиве здійснення окремих специфічних господарських операцій, які на інших підприємствах проводяться не часто:
- засновники фермерського господарства здебільшого вносять до складеного капіталу не майно, а лише права користування ним;
- членам господарства виплачується не заробітна плата, а певна частка з отриманого господарством доходу.
Таким чином, ці операції потрібно коректно відображати в бухгалтерському обліку.
По-третє, фермерське господарство займається сільськогосподарською діяльністю. Отже при веденні бухгалтерського обліку господарство повинно враховувати всю облікову сільськогосподарську специфіку [3].
Зазначені принципові особливості формують облікову специфіку, властиву саме фермерському господарству.
В даний час фермерські господарства застосовують 4 основні форми ведення обліку [2]: 1) проста, 2) спрощена, 3) за спрощеним Планом рахунків; 4) за повним Планом рахунків.
Проста форма обліку ґрунтується на ігноруванні принципу подвійного запису. При цьому використовується основний обліковий регістр "Книга обліку доходів і витрат”, а також два допоміжних – "Баланс” та "Опис майна”. Дана форма є прийнятною для застосування у господарствах сімейного типу, що займаються вузькоспеціалізованим виробництвом без залучення найманих працівників.
Спрощена форма обліку передбачає застосування реєстрації господарських операцій з дотриманням принципу подвійного запису. Використовується, як правило, господарствами з середньообліковою чисельністю працівників – не більше 10 осіб, та площею землекористування – до 100 га.
Форма обліку за спрощеним планом рахунків застосовується господарствами, що мають статус суб’єктів малого підприємництва і передбачає ведення регістрів за принципом "Журнал-Головна”.
Фермерські господарства, що мають статус великих і середніх підприємств, зобов’язані вести облік за повним Планом рахунків бухгалтерського обліку.
Великі фермерські господарства можуть вести облік за меморіально-ордерною, журнальною або журнально-ордерною чи автоматизованою формах на загальних підставах з використанням Плану рахунків та національних стандартів обліку. При цьому головним регістром при меморіально-ордерній формі буде Журнал-головна та меморіальні ордери, а при журнально-ордерній – Головна книга, яка ведеться на основі журналів або журналів – ордерів.
Отже, фермерське господарство, як одна з основних ланок сучасного агропромислового комплексу України повинне правильно працювати, що неможливо без правильного ведення бухгалтерського обліку. І саме розуміння особливостей бухгалтерського обліку на фермерських господарствах є, на мою думку, основним елементом цього процесу. 
 
Список використаних джерел
1.          Про фермерське господарство: Закон України прийнятий Верховною Радою вiд 19.06.2003 № 973-IV.
2.          Моссаковський В., Кононенко Т. Новації в організації облікового процесу. /В. Моссаковський, Т. Кононенко. // Бухгалтерський облік і аудит. – 2012. - № 2. – С. 41-47.
3.          Пилявець В. М. Методичні підходи до здійснення контролю за станом бухгалтерського обліку на фермерських господарствах / В. М. Пилявець // Збірник національного аграрного університету. – 2010. – Вип. 5, Т. 2. – C. 74-78.
Категорія: Секція_2_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 2538 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0