Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_2_2012_12_11-12

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ПЕРЕХОДУ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ НА ОБЛІК ЗА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ
Греджева Тетяна
к.е.н., доцент кафедри обліку і аудиту
Таврійський державний агротехнологічний університет
м. Мелітополь
 
ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ПЕРЕХОДУ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ НА ОБЛІК ЗА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ
 
На сьогоднішній день перехід вітчизняних страхових компаній на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності є обґрунтованою необхідністю. Дедалі більше користувачі інформації щодо діяльності страхових установ звертають увагу на її повноту та достовірність, в свою чергу керівникам установ така інформація необхідна для прийняття правильних управлінських рішень щодо діяльності компанії та перспектив її розвитку. саме перехід на Міжнародні стандарти фінансової звітності дасть змогу об’єктивно оцінити результатів діяльності та надати прозорості фінансової звітності страхових установ, що дозволить страховикам України ввійти до міжнародного економічного простору та збільшити зацікавленість до себе іноземних інвесторів.
Великою перевагою переходу на облік за міжнародними стандартами є те, що вітчизняні страховики зможуть оцінити рівень власної конкурентоспроможності на міжнародному ринку фінансових послуг.
У відповідності до змін внесених до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №3332 від 12.05.2011 з 1 січня 2012 року всі страхові компанії, банки, публічні акціонерні товариства та інші підприємства та організації (крім бюджетних установ) повинні перейти на облік за МСФЗ [1]. Але зважаючи на складність та довго строковість такого переходу на сьогодні за міжнародними стандартами облік ведуть лише страховики, що мають іноземних інвесторів.
Звертаючи увагу на те, що до переходу на облік за МСФЗ державне регулювання страхової діяльності було досить не чітким – не було загальних нормативно-правових актів щодо регулювання діяльності та обліку страховиків. При переході на облік за міжнародними стандартами державне регулювання бухгалтерського обліку здійснюється Міністерством фінансів України, Національним банком України та Держкомстатом України, що визначили варіанти переходу страховиків на облік за МСФЗ.
Значною перевагою впровадження в діяльність страхових компаній обліку за міжнародними стандартами є поява спеціалізованого стандарту бухгалтерського обліку для страховиків – «Страхові контракти» (МСФЗ 4) [2]. До запровадження МСФЗ в Україні не було стандарту бухгалтерського обліку, яким би створювалися єдині методологічні підходи до ведення бухгалтерського обліку у страхових установах.
Даний стандарт визначає процес підготовки фінансової звітності стосовно страхових контрактів страховика. Він вимагає введення окремих удосконалень до обліку страхових контрактів страховиками; розкриття інформації, яка визначає та пояснює суми у фінансовій звітності страховика, що виникають від страхових контрактів, та допомагає користувачам цієї фінансової звітності зрозуміти суми, строки та невизначеність майбутніх грошових потоків від страхових контрактів.
Інші аспекти обліку, такі як облік фінансових активів, утримуваних страховиками, фінансових зобов’язань, гарантій якості виробів, активів та зобов’язань працедавців у рамках програм виплат працівникам та в рамках зобов’язань щодо пенсійного забезпечення, а також вбудовану в контракт фінансового лізингу гарантію ліквідаційної вартості, надану орендарем висвітлено у:
-         МСБО 32 "Фінансові інструменти: подання”;
-         МСБО 39 "Фінансові інструменти: визнання та оцінка”;
-         МСФЗ 7 та МСФЗ 9 "Фінансові інструменти”;
-         МСБО 18 "Дохід”;
-         МСБО 37 "Забезпечення, умовні зобов’язання та умовні активи”;
-         МСБО 19 "Виплати працівникам”;
-         МСФЗ 2 "Платіж на основі акцій”;
-         МСБО 26 "Облік та звітність щодо програм пенсійного забезпечення”;
-         МСБО 17 "Оренда”;
-         МСБО 18 "Дохід”;
-         МСБО 38 "Нематеріальні активи”.
Але перехід страхових організацій на МСФЗ має і певні недоліки, які виявляються в тому, що страховикам доведеться переглянути основні показники своєї діяльності, здійснити переоцінку активів та зобов’язань та виключенням з них тих, що не можуть бути визнані за МСФЗ, що може значно погіршити показники прибутковості та ліквідності вітчизняних страховиків і знизити їх конкурентоспроможність та інвестиційну привабливість на міжнародному фінансовому ринку.
Таким чином, перехід вітчизняних страхових компаній на облік за міжнародними стандартами дасть змогу об’єктивно оцінити результатів діяльності та надати прозорості фінансової звітності страховиків, що дозволить збільшити зацікавленість до себе іноземних інвесторів. Перевагами переходу на облік за МСФЗ є: можливість оцінки рівня власної конкурентоспроможності на міжнародному ринку фінансових послуг, наявність спеціалізованого законодавства для обліку страхової діяльності. З іншого боку перехід на облік за МСФЗ є досить складним та трудомістким процесом, що вимагає значних витрат часу та підвищення професійного рівня бухгалтерів.
 
Список використаних дждерел
1. Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України "» від 12.05.2011р. № 3332-V [Електронний ресурс] – Режим доступу: <http://zakon2.rada.gov.ua>.
2. Міжнародний стандарт фінансової звітності (IFRS) 4  «Страхові контракти» від 1.01.2005 [Електронний ресурс] – Режим доступу: <http://rada.com.ua/rus/ifrs/f4/>.
Категорія: Секція_2_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1816 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0