Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_2_2012_12_11-12

ПРОБЛЕМИ КЛАСИФІКАЦІЇ ТА ВІДОБРАЖЕННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ВИТРАТ
Мамотюк Оксана
слухач магістратури
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
ПРОБЛЕМИ КЛАСИФІКАЦІЇ ТА ВІДОБРАЖЕННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ВИТРАТ
 
У процесі провадження екологічної діяльності на підприємствах визнаються та обліковуються екологічні витрати. Методика ведення екологічного обліку не регламентується вітчизняним законодавством, хоча облік і контроль екологічних витрат є необхідним для реального сектору економіки. Ведення такого обліку дозволить оперативно аналізувати екологічні витрати та управляти ними, а також слідкувати за станом довкілля [4].
На сьогоднішній день екологічні витрати не відокремлюються, як група витрат і зазвичай відносяться бухгалтерами у дебет рахунків 15, 23, 91, 92, 94 без виділення окремих субрахунків, як і всі інші операційні та інвестиційні витрати. Також залишається відкритим питання законодавчого закріплення норм капіталізації таких витрат в обліку на підприємствах [3].
Питання визнання та відображення екологічних витрат висвітлювали такі вчені: Серед них: А. Божченко, О. Кондратюк, Н. Василевська, О. Сухіна, Л. Гринів, Г. Дейлі, Л. Максимів, Л. Пелиньо, І. Замула, Л. Мельник, В. Папінко, Н. Потапенко, І. Бешуля та інші. Значну увагу науковці приділяють обґрунтуванню необхідності впровадження екологічної звітності та розробці класифікації екологічних витрат на макро- та макрорівнях [2,3,4].
Спробуємо запропонувати власну класифікацію екологічних витрат, яка б отримала практичне значення у роботі підприємств. Отже, екологічні витрати можна класифікувати за такими ознаками:
а) за соціально-економічним критерієм:
-     податкові платежі (екологічний податок; рентні плати за нафту, природний газ, газовий конденсат, транспортування нафтопродуктів, природного газу та аміаку; плата за землю та користування надрами, спеціальне використання води і лісових ресурсів);
-     операційні витрати на попередження шкідливого впливу на довкілля;
-     надзвичайні витрати на ліквідацію наслідків екологічного лиха;
-     операційні витрати з надання послуг з природоохоронної діяльності;
-     інвестиції у природоохоронну діяльність дочірніх підприємств, відокремлених підрозділів та ін.
б) за відображенням у фінансовому обліку: поточні (операційні), капітальні (інвестиційні);
в) за видами господарської діяльності підприємства:
-     витрати на утримання основних засобів природоохоронного призначення: на напівфабрикати, матеріали, паливо, енергію, поточний і капітальний ремонт тощо;
-     витрати на оплату і охорону праці (включаючи відрахування єдиного соціального внеску) працівникам, зайнятим у екологічній діяльності;
-     витрати, пов’язані з спільним використанням підприємствами і організаціями регіону об’єктів природоохоронного призначення;
г) за об’єктами охорони можна виділити такі напрямки здійснення витрат:
-     охорона чистоти атмосфери;
-     раціональне використання земельних ресурсів
-     раціональне використання мінеральних ресурсів;
-     раціональне використання водних ресурсів;
-     охорона рослинного і тваринного світу;
-     переробка та знешкодження відходів;
д) за характером впливу на навколишнє природне середовище:
-     природоохоронні витрати (позитивний вплив);
-     витрати на експлуатацію та відновлення природних ресурсів (негативний, позитивний, нейтральний).
Аналізуючи сутність поділу екологічних витрат за останньою ознакою, слід зазначити, що поняття «екологічні витрати» ширше, ніж «природоохоронні витрати» [2]. Природоохоронні витрати – це витрати на попередження забруднення довкілля і ліквідацію його наслідків, тобто спрямовані на покращення екологічної ситуації, а екологічні витрати загалом включають і експлуатаційні, і відновлювальні витрати. Сюди ж відносимо загальнодержавні платежі за використання ресурсів, які не включаються до складу витрат у фінансовому обліку, але враховуються в економічному аналізі, а на довкілля не впливають взагалі.
Наведена класифікація екологічних витрат зможе використовуватися на підприємствах для розробки робочого плану рахунків, підготовки інформації для статистичних звітів та внутрішніх розрахунків. Зазначимо, що вона є орієнтовною і може коригуватися залежно від цілей та специфіки діяльності підприємства.
 
Список використаних джерел
1.  Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2.  Левченко Н.А. Екологічний облік і аудит: проблеми становлення та розвитку в Україні / Н.А. Левченко, Н.Є. Василевська // Коммунальное хозяйство городов. – 2009. - №89. – с. 257-262.
3.  Малюга Н. Екологічні витрати: класифікація та бухгалтерське відображення / Малюга Н., Замула І. // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. – №5. – с. 35-41.
4.  Пелиньо Л.М. Місце екологічного обліку в сучасній системі бухгалтерського обліку та його важливе значення в сфері охорони довкілля / Л.М. Пелиньо // Науковий вісник НЛТУ України. - 2008. - Вип. 18.2. - С. 70-75.
Категорія: Секція_2_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1371 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0