Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_2_2012_12_11-12

УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ЦІЛЬОВОГО ФІНАНСУВАННЯ ТА ЦІЛЬОВИХ НАДХОДЖЕНЬ В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
Кондрюк Леся
к.е.н., доцент
Гладій Іван
студент магістратури
Подільський державний аграрно-технічний університет
м. Камянець-Подільський
 
УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ЦІЛЬОВОГО ФІНАНСУВАННЯ ТА ЦІЛЬОВИХ НАДХОДЖЕНЬ В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
 
Методологічні засади відображення в обліку державного фінансування сільськогосподарських підприємств визначає П(С)БО 15 "Дохід”, зокрема пп. 16-19. У стандарті застосовується поняття "цільове фінансування”, однак в ньому відсутнє визначення цільового фінансування як об’єкту обліку.
Вивчення наукових праць з бухгалтерського обліку, дозволяє стверджувати, що цільове фінансування – це грошові кошти, що передані підприємству на умовах безоплатності, цільового використання, безповоротності та є окремим особливим видом доходу підприємства. Основні риси державного фінансування: 1) підприємство несе зобов’язання щодо виконання умов надання цільового фінансування; 2) кошти цільового фінансування використовуються на поточні витрати та капітальні вкладення; 3) підприємство не несе витрат по його отриманню.
У статті Л.А. Суліменко та Ю.П. Зими зазначено: «досвід регламентації обліку державної фінансової підтримки в зарубіжних країнах та міжнародному обліку вказує на необхідність вдосконалення нормативного забезпечення обліку бюджетної підтримки в Україні, зокрема, на розробку та затвердження методичних рекомендацій, які б розкривали питання, пов’язані з обліком та контролем державного фінансування (цільового фінансування, державної допомоги) на сільськогосподарських підприємствах» [1, с.63].
Ми розділяємо думку про те, що у методичних рекомендаціях з обліку державного цільового фінансування слід передбачити такі розділи: «Загальні положення», «Облік фінансування», «Відображення у звітності» (рис. 1).
 
 
 
Рис.1. Основні розділи методичних рекомендацій з обліку державного цільового фінансування
 
У розділі "Загальні положення” розкривається зміст господарської діяльності підприємства, на які поширюється та не поширюється дія даного документу. У методичних рекомендаціях варто зазначити наступне:
- порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій, що пов’язані з отриманням та використанням державного фінансування (цільового фінансування, державної допомоги), яке надається суб’єктам підприємницької діяльності, що зареєстровані у відповідності до чинного законодавства;
 - документ стосується лише прямого бюджетного фінансування, наданого у вигляді коштів чи інших активів і не поширюється на економічні вигоди, які підприємство отримує від державного регулювання цін та тарифів, податкових пільг, кредитів тощо.
У розділі "Загальні положення” дається визначення основним термінам та класифікація видів фінансування. У розділі "Облік цільового фінансування” розкривається порядок обліку фінансування: - умови і порядок повернення отриманого фінансування; - порядок відображення на рахунках обліку отримання і використання бюджетних коштів.
У розділі "Відображення у звітності”, наводиться порядок розкриття інформації у бухгалтерській звітності. Звітність є заключним і найважливішим етапом бухгалтерського обліку коштів цільового фінансування.
На підставі даних звітності формується інформація про процес державної підтримки галузі та приймаються управлінські рішення. Саме тому, питання удосконалення звітності потребують особливої уваги. Порядок відображення цільового фінансування у Балансі підприємства регламентується П(С)БО № 2 "Баланс”. Зокрема, п.45 положення визначено, що у складі забезпечень наступних витрат та платежів відображаються нараховані у звітному періоді майбутні витрати та платежі, величина яких на дату складання балансу може бути визначена тільки шляхом попередніх (прогнозних) оцінок, а також залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень, які отримані з бюджету та інших джерел.
Цільове фінансування відображається у рядку 420 Балансу у розділі пасиву "Забезпечення майбутніх витрат і платежів”. Визначимо, як відображається цільове фінансування у Звіті про фінансові результати, який затверджено П(С)БО № 3 "Звіт про фінансові результати”.
Використані на поточні витрати кошти бюджетної підтримки відображатимуться у рядку 060 форми 2 "Звіт про фінансові результати”. Капітальне інвестування за рахунок бюджетних коштів відображатиметься у рядку 130 ф.2. "Інші доходи”.
Розкриття інформації про цільове фінансування у Звіті про рух грошових коштів та у Звіті про власний капітал відсутнє.
Таким чином, у порядку відображення коштів цільового фінансування у фінансовій звітності виділяють недоліки:
 1) інформація про цільове фінансування, як джерело формування власного капіталу підприємства, не розкривається у достатній мірі в існуючих формах звітності;
2) зовнішнім користувачам за даними діючих форм звітності неможливо провести об’єктивний аналіз наявності та використання коштів цільового фінансування.
 Розділяємо думку, що для деталізації звітної інформації щодо обсягів отримання та напрямів використання коштів державного цільового фінансування доцільно запровадити форму звітності «Звіт про використання коштів державного цільового фінансування».
Отож, погоджуємось, що одним з основних напрямів вдосконалення регламентації обліку державного цільового фінансування є розробка окремого нормативного документу, який врегулював би методичні засади обліку, отримання та використання коштів цільового фінансування, а також відображення його на рахунках обліку та у звітності. Перспективою подальших досліджень є вдосконалення теоретичних аспектів обліку цільового фінансування, зокрема розробка його науково-обґрунтованої класифікації.
 
Список використаних джерел
1.       Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід”, затв. наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 р. №290 (станом на 10.01.2012р.) [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0860-99.
2.       Суліменко, Л.А. Проблеми регламентації обліку державного цільового фінансування / Л.А.Суліменко, Ю.П.Зима // Облік і фінанси в АПК. – 2010. – № 3. – С.62–64.
Категорія: Секція_2_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 2205 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0