Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_2_2012_12_11-12

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ОБ’ЄКТ ОБЛІКУ
Ткачук Ірина
к.е.н., доцент кафедри обліку і аудиту
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ОБ’ЄКТ ОБЛІКУ
 
Відповідальність базується на усвідомленні змісту та значення діяльності, її наслідків для суспільства і соціального розвитку, вчинків особи з погляду інтересів суспільства або певної групи. Відповідно, розвиток суспільства неможливий без відповідальності не лише на індивідуальному, а й на колективному рівні. При цьому категорія відповідальності переведена у площину діяльності суб’єкта господарювання потребує відповідного відображення в обліку.
Відповідальність – загальносоціологічна категорія, яка виражає свідоме ставлення особи до вимог суспільної необхідності, обов’язків, соціальних завдань, норм і цінностей [6]. На думку В.І.Тернопільської «відповідальність» у загальнонауковому розумінні ґрунтується на філософському вченні про соціальну зумовленість поведінки усуспільненого індивіда, про його зв’язок зі свободою й необхідністю [7].
Між суспільством та індивідом існує взаємозв’язок. З одного боку, суспільство покладає на індивіда обов’язок вчиняти соціально корисні вчинки, а з іншого – воно зобов’язане сприяти суб’єкту в здійсненні ним своїх прав та обов’язків та несе за це відповідальність [2].
Басіним К.В. [1] відмічено, що відповідальність особи має соціально-комунікативну природу та виникає коли поведінка людини має соціальну значущість і регулюється соціальними нормами. Реалізація будь-якої соціальної норми є добром, соціальною цінністю, а дії, що порушують соціально значущі правила, визнаються як неприпустимі, що розривають соціальну комунікацію та зумовлюють негативну реакцію суспільства.
Перші спроби осмислення відповідальності представлені античними філософами, зокрема Аристотелем і Платоном, які тлумачили відповідальність як форму взаємозв’язку особи та суспільства [5].
У науковий обіг термін «відповідальність» вперше ввів Альфред Бен, трактувавши її як «покарання» . Саме в даному аспекті тривалий період проблема відповідальності була переважно предметом уваги правознавців[2]. І навіть у сьогоденні в юридичній науці відповідальність вивчається в плані покарання. Відповідальність у науковій літературі в більшості випадків трактується лише як підзвітність і осудність. Зокрема, визначення відповідальності з негативної сторони представлена, як:необхідність терпіти збитки, у разі невиконання взятих на себе зобов’язань; визначений рівень негативних наслідків для суб’єкта у випадку порушення ним встановлених вимог [6].
Таке одностороннє розуміння відповідальності та її реалізації на практиці призводить до суттєвих деформацій у сфері регуляції соціальних взаємодій. В обліку даний зміст відповідальності наповнений непередбачуваними витратами та збитками.
У зарубіжній теорії і практиці, поряд з зазначеним змістом, відповідальність включає в себе значно більше значень –положення до відповіді, відповідність, розумність, точність, визначеність, залежність та інші [7]. Відповідальність, швидше, включає в себе особисту підзвітність і здатність діяти в рамках етичних норм на благо себе і оточуючих.А отже, відповідальність виступає як впевненість, тобто [6]:
– сукупність дій (заходів), виконання яких, дозволяє особистості безпечно досягати бажаного;
– особистісна характеристика людини, що описує її здатність аналізувати ситуацію, заздалегідь прогнозувати наслідки (весь комплекс наслідків) своїх дій або бездіяльності в даній ситуації і робити вибір форми своїх вчинків з готовністю прийняти наслідки вибору, як неминучездійснені факти;
–визначеність, надійність, чесність у відношенні до себе та інших;
–усвідомлення і готовність визнати, що результат (реакції), який ти отримуєш у ході твоїх вчинків і дій, і є наслідок твоїх вчинків (дій); вміння пояснити і показати, як ти досягданого результату;
–право і обов’язок відповідати за свої вчинки і дії, взяті на себе зобов’язання;необхідність давати звіт у своїх діях, вчинках; обов’язок відповідати за їх можливі наслідки.
Позитивна сторона відповідальності направлена на реалізацію поставленої мети та майбутній результат. Так, за неокласичною концепцією відповідальності «зумійте виокремити відповідальність кожного й урахуйте її». За результатами такого врахування стає зрозуміло, якою мірою необхідно винагородити або ж покарати людину [5].
Варто відмітити, що у теорії права відповідальність поділяється на два види – позитивну і негативну. Позитивна відповідальність виникає з обов’язку вчиняти позитивні, корисні для суспільства функції і реалізується в регулятивних правовідносинах, в яких зобов’язана сторона перебуває в положенні підзвітності та підконтрольності, а негативна відповідальність – у зв’язку з вчиненням правопорушення правопорушником, який піддається за скоєне відповідним правовим санкціям, несприятливим для нього [4].
Найбільш поширені у суспільстві типи відповідальності виділено німецько-американським філософом Г. Йонас, а саме: природна і штучна (договірна); горизонтальна і вертикальна; легальна і моральна; відповідальність «за когось чи щось» та «перед кимось чи чимось» [3].
Природна відповідальність – виникає природним шляхом, є безперечна, постійна та незалежна від попередньої згоди. Штучна (договірна) – визначається змістом, попередньою домовленістю, часом, завданням, дорученням, компетенцією.
Вертикальна відповідальність – це відповідальність сильного за когось слабкого. Горизонтальна – це відповідальність союзу самостійних особистостей передпоставленою метою.
Легальна, тобто зовнішня – відповідальність, яка встановлюється на рівні закону. Моральна – є суто внутрішньою, тому пов’язана із почуттями, які супроводжують суб’єкта вчинку.
Відповідальність «за когось чи щось» – передбачає взяті людиною зобов’язання за власні вчинки, наслідки своєї діяльності, відповідальність за когось, задля чогось; «перед кимось чи чимось» – відповідальність перед рідними, іншими людьми, суспільством.
Кожен із зазначених вище типів відповідальності ми можемо оцінити, врахувавши його матеріальну або не матеріальну форму, а також рівень впливу на кінцевий результат.
А. Шопенгаур[5]вважав, що наявне в нашій свідомості почуття відповідальності за те, що ми робимо, ґрунтується на впевненості у тому, що ми самі – ініціатори наших дій.
Відповідальність є соціологічним терміном, а не юридичним, як прийнято вважати. Поняття «відповідальність» багатогранне, однак у більшості випадків воно сприймається у негативному значенні. А це свідчить про те, що глибина змісту відповідальності й нині залишається невизначеною. Відповідальність підлягає оцінці та повинна бути відображена в обліку, оскільки має безпосередній вплив на результат діяльності господарюючого суб’єкта.
 
Список використаних джерел
1.  Басін К.В. Юридична відповідальність та гарантування прав людини /К.В. Басін// Юридичні читання молодих вчених. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2004. – С.9
2.  Бобровник С.В. Юридична відповідальність // Теорія держави і права. Академічний курс: Підручник / За ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – 498 с.
3.  Йонас Г. Принцип ответственности. Опыт этики для технологической цивилизации / Г. Йонас. – М.: Айрис-пресс, 2004. – 480 с.
4.  Назаров Б. Л. Ответственность юридическая/ Б. Л.Назаров /Юридический энциклопедический словарь. – М.: Советская энциклопедия, 1984. – 415 с.
5.  Психологічна культура особистості в умовах глобалізації світу: монографія / [Третьяченко В.В., Баранова С.В., Бочонкова Ю.О., Тереніна Л.В. та ін.] – Луганськ: Світлиця, 2006. – 352 с.
6.  Словари и энциклопедии на Академике[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dic.academic.ru
7.  Тернопільська В.І. Відповідальність особистості: гуманітарний аспект / В.І. Тернопільська // Вісник ЖДУ ім. І. Франка. – №14. – 2004. – С. 47-50
Категорія: Секція_2_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 920 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0