Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_3_2012_12_11-12

ІННОВАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВ В КОНТЕКСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Білик Олена
аспірант
Бердянського державний педагогічний університет
м. Бердянськ
 
ІННОВАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВ В КОНТЕКСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
 
Ефективний розвиток національної економіки вирішальним чином залежить від масштабів впровадження новітньої техніки та технологій. Підвищення активності інноваційної діяльності вітчизняних підприємств є однією з головних передумов стабільності та сталого розвитку економіки. Але водночас суб'єкти господарювання в умовах невизначеності стикаються з такою серйозною перешкодою як хронічний дефіцит інвестиційних ресурсів. Вивчення світового та вітчизняного досвіду переконливо свідчить, що вирішення проблем інвестиційного забезпечення інноваційної діяльності підприємств полягає у першу чергу в обґрунтуванні теоретико-методичних підходів для збільшення обсягів притоку інвестицій. В ринковому середовищі, яке постійно змінюється, інноваційна діяльність підприємства буде здійснюватися успішно лише за умови збільшення обсягів ресурсів і їх ефективного використання.
Активізація інноваційної діяльності на всіх рівнях є актуальною для економіки України і тільки інноваційний шлях розвитку забезпечить конкурентоспроможність продукції та підприємств завдяки постійному оновленню техніки й технологій, розширенню ринків збуту, ефективному використанню науково-технологічного потенціалу та стимулюванню його зростання.
Сьогодні стає очевидним, що інновації життєво необхідні для сталого розвитку кожного підприємства, галузі, регіону та економіки в цілому. Тому однією з актуальних проблем у даний час є створення відповідної інфраструктури щодо впровадження інновацій. У процесі дослідження виявлені такі ознаки класифікації підприємств, що впроваджують інновації: готовність підприємства до інновацій; характер інноваційної діяльності; вид інновації; джерела фінансування (табл. 1). Інноваційна діяльність підприємства – один з головних напрямків виходу з кризи, стабілізації та відтворення суб’єктів господарювання на сучасному етапі розвитку національної економіки. Інвестиційна привабливість підприємства як складової інноваційного об’єкту пропонується як додаткова ознака для класифікації підприємств, що впроваджують інновації [4]. Це дозволить розподілити підприємства за низьким, середнім та високим рівнем інвестиційної привабливості.
Таблиця 1
Класифікація підприємств, що впроваджують інновації

 
Ефективність інноваційної діяльності підприємств, насамперед, залежить від її стимулювання і підтримки на усіх рівнях. Дослідження можливих шляхів стимулювання та підтримки інноваційної діяльності підприємств проводилось з урахуванням закордонного та вітчизняного досвіду, що дало можливість виділити головні напрямки, які дозволять прискорити процес оновлення виробництва та ефективно використовувати внутрішні й залучати зовнішні інвестиції в інноваційну діяльність:
1) надання пільг підприємствам, установам та організаціям інноваційної інфраструктури (науково-дослідним і дослідно-конструкторським установам; підприємствам, що створюють інновації; вищім учбовим закладам; тимчасовим колективам та іншим). Упровадження податкових «канікул» та податкових інвестиційних кредитів;
2) зменшення бази оподаткування з урахуванням внесків у спеціальні фонди підприємства (інноваційний, інвестиційний, амортизаційний та інші);
3) створення умов стимулювання фінансово-кредитних установ щодо кредитування інноваційної діяльності суб’єктів господарювання.
Досвід України та інших держав свідчить про можливість створення фондів підтримки інноваційної діяльності на усіх рівнях, а саме: Українського інноваційного фонду - з метою фінансування науково-технічних розробок і впровадження у виробництво; Фонду виробничих інновацій - для фінансування проектів, які не увійшли до складу державних цільових програм; регіональних фондів - з метою сприяння розвитку підприємств науково-технічної сфери [1].
У виробників на сьогоднішній день відсутні відповідні економічні умови для впровадження інновацій. Спостерігається постійне зниження частки підприємств, що впроваджують інновації, у їх загальній кількості. Відповідно, знижується частка інноваційної продукції. Це є домінуючою тенденцією, що характеризує в цілому інноваційну діяльність підприємств.
Провідними галузями, які здійснюють інноваційну діяльність, є: машинобудування, хімічна та нафтохімічна промисловість, металургія та обробка металів, харчова і легка промисловість. Практично всі підприємства цих галузей (окрім машинобудування) належать переважно до старих сировинних підгалузей і на ці ж підгалузі припадає значна частка іноземних інвестицій. Вітчизняним інноваціям властиві такі основні риси: дифузія інновацій (переважають модифікуючи або поліпшуючі інновації); переважання насамперед продуктових інновацій; домінування низько-технологічних, енергоємних й екологічно небездоганних виробництв.
У структурі фінансування інноваційної діяльності за останні 5 років найбільшу частку складають власні кошти, тобто підприємства орієнтовані на власні можливості. Складний фінансовий стан промислових підприємств, відсутність відповідних сертифікатів якості товарів, несприятлива ситуація щодо охорони прав інтелектуальної власності, значний знос парку машин і устаткування призводять до помітного скорочення робіт зі створення й освоєння нової техніки та технологій. Пріоритетними стають напрямки створення менш трудомісткої продукції [2].
Однією з головних умов активізації інноваційної діяльності вітчизняних підприємств є її належне інвестиційне забезпечення. В дисертації систематизовані, узагальнені та наведені результати аналізу інвестиційного забезпечення інноваційної діяльності підприємств. Сьогоднішня ситуація у фінансовому секторі України характеризується відсутністю довгострокової стратегії розвитку, дефіцитом власних джерел інвестиційних ресурсів, неефективною амортизаційною політикою, нерозвиненістю ринку капіталів, і, як наслідок, обмеженням можливостей підприємства щодо використання якомога більшого числа джерел інвестування. Наведені недоліки зменшують потенційні можливості впровадження інноваційних проектів та гальмують здійснення інноваційної діяльності підприємства в цілому, незалежно від форми власності та організаційно-правової форми господарювання.
Стабільний розвиток підприємства тісно пов’язаний з проведенням ефективної інноваційної діяльності, що передбачає можливість маневрування інвестиційними ресурсами з метою оптимального їх використання і забезпечує безперервний процес виробництва та реалізації продукції. Вітчизняного і закордонного інвестора цікавить, насамперед, мінімальний ризик неповернення капіталу та ефективність його використання. Інвестор хоче мати гарантії щодо отримання максимального прибутку і тому виникає необхідність обґрунтованого вибору підприємств - потенційних об’єктів інвестування.
Інноваційна діяльність в умовах ринкової економіки є пріоритетним напрямком діяльності підприємства, і тому доведено доцільність визначення інвестиційної привабливості інноваційного об’єкту на основі показників фінансово-господарської та інноваційної діяльності підприємства. Інноваційна діяльність передбачає впровадження певної сукупності інноваційних проектів, що формують інноваційну програму підприємства. Апробація запропонованого методичного підходу до визначення інвестиційної привабливості інноваційного об’єкту проведена за показниками 32 підприємств Запорізького регіону за два роки і дозволила зробити висновок, що фінансово-господарська та інноваційна діяльність більшості вітчизняних підприємств машинобудівної галузі знаходяться в кризовому стані. Результати проведених розрахунків (табл. 2) доводять, що основна маса підприємств (у 2009 р. - 81,25 %; у 2011 р. - 87,50 %) має низький рівень інвестиційної привабливості [2].
Таблиця 2
Розподіл інноваційних об’єктів за рівнем інвестиційної привабливості
 
На основі розрахованих інтегральних показників усієї сукупності інноваційних об'єктів за аналізований період виділено об’єкт, який має кращі інтегральні показники (= 0,56; = 0,59) - (найбільш привабливий інноваційний об’єкт). Найнижчий рівень інвестиційної привабливості як інноваційного об’єкту має (= 0,24;  = 0,04), якому слід терміново вжити заходів щодо поліпшення фінансово-господарської та інноваційної діяльності.
Проведене позиціювання інноваційних об'єктів за рівнем їх інвестиційної привабливості показало, що найчисленнішим за складом є третій квадрант матриці. Така ситуація реально відображує загальне економічне становище, яке сформувалося на даний час, коли більшість підприємств машинобудівного комплексу знаходиться у кризовому стані. Природно, що в першу чергу інвестора цікавлять ті підприємства, які мають високу та середню інвестиційну привабливість, тому інвестування таких підприємств дозволить підвищити інвестиційну привабливість машинобудівної галузі промисловості регіону.
Вивчення складових інноваційного процесу дозволило встановити послідовність його елементів та співвідношення з інноваційною діяльністю. В процесі інвестування підприємство, що впроваджує інновації, доцільно розглядати як систему «підприємство – інноваційний проект» (інноваційний об’єкт). Запропоновано визначення інвестиційної привабливості інноваційного об’єкту, що є його властивістю, і визначається на основі показників фінансово-господарської та інноваційної діяльності підприємства з урахуванням особливостей конкретного інноваційного проекту.
На основі аналізу класифікації підприємств, що впроваджують інновації, обґрунтовано доцільність використання додаткової класифікаційної ознаки - інвестиційна привабливість підприємства як складової інноваційного об’єкту, за якою підприємства та інноваційні проекти (інноваційні об’єкти) можна розподілити на низько, середньо та високо інвестиційно привабливі.
Сучасний стан інноваційного процесу в Україні, тенденції його розвитку мають певні недоліки щодо державного регулювання, діючого механізму фінансування та стимулювання інноваційної діяльності. Виявлені недоліки негативно впливають на здійснення інноваційної діяльності на усіх рівнях: держава – галузь – регіон – підприємство. Особливо це стосується впровадження конкретних інноваційних проектів на підприємствах незалежно від форми власності та організаційно-правової форми господарювання.
 
Список використаних джерел
1.     Андрощук Г. Державна інноваційна політика // Інтелектуальна власність.-2008.-№1. - С.37-40.
2.     Бондар О.В. Актуальні аспекти управління інноваційною діяльністю машинобудівних підприємств в період трансформації економіки України // Регіональні перспективи. – 2008. – № 3-4 (22-23). – с. 36-37.
3.     Перлак И. Нововведения в организациях. М.: Экономика, 1999. - 144с.
4.     Покропивный С. Инновационный менеджмент в рыночной системе хозяйствования // Экономика Украины.- 2005.-№2. - С.34.
Категорія: Секція_3_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1323 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0